Sponzorováno

Laktační či poporodní psychóza – její prevence, příznaky, léčba 4.77/5 (13)

laktacni-psychozaObčas mívají lidé pocit, že porod dítěte a bezprostřední okamžiky po něm, jsou pro ženu nejkrásnějším a v mnohém nezapomenutelným obdobím v životě. Někdy se však opomíjí fakt, že se jedná i o nesmírně náročnou životní etapu, která přináší mnoho změn. Málokdy je možné je ustát ve stabilním psychickém rozpoložení a jedním ze stavů, které mohou ohrozit život ženy i dítěte, může být právě lidově označovaná laktační psychóza.

Dříve panovalo domnění, že tento psychický stav ženy po porodu je vyvolaný kojením. Proto v sobě název nese slovo „laktace“ – produkce mateřského mléka. Nebyla zde však nalezena souvislost, může postihnout ženy, které své dítě kojí, ale není to pravidlem. Největší riziko vzniku laktační psychózy je v období jednoho měsíce po porodu. Psychické problémy mohou být způsobeny výrazným poklesem hladiny hormonů po porodu a také celkovým oslabením organismu.

Změny v psychice

Změny v psychice jsou u žen patrné ve většině případů, záleží však na stupni jejich závažnosti.

1. Poporodní blues

Nejmírnější verzí je tzv. poporodní blues. Trvá obvykle do dvou týdnů, po kterých dočasné stavy úzkosti, plačtivost a pocity samoty odezní.

2. Poporodní deprese

Vážnějším stavem je poporodní deprese. Projevuje se již výraznou úzkostí, pesimismem a vyčerpáním. Je důležité tyto potíže řešit, aby nedošlo k jejich dalšímu rozvíjení.

3. Laktační psychóza

Nejvážnější situace je právě u poporodní (laktační) psychózy. Při ní se již objevují halucinace, bludy, žena ztrácí přehled o realitě a následně nezvládá péči o dítě.

Dispozice

Koho laktační psychóza po porodu potká, není možné předem vědět. Větší dispozice k ní mají ženy, které již před těhotenstvím trpěly psychickými obtížemi, měly deprese a zažívaly pocity úzkosti. Je vyšší riziko, že potká ženu i po dalších porodech, pokud měla tyto problémy jako prvorodička. Větší riziko je dále u prvorodiček nad 35 let věku a u žen, jejichž těhotenství bylo nechtěné či v jeho průběhu zažily nepříjemné změny (např. odchod partnera).

Varovné známky a příznaky laktační psychózy

Psychóza se rozvijí nejčastěji pár dní po porodu, ale může začít i později. Velkou roli zde hraje okolí ženy, které by mělo zaregistrovat dále zmíněné příznaky. Žena sama si je obvykle neuvědomuje jako problém a není bez pomoci schopna je adekvátně začít řešit. Mezi příznaky patří:

Sponzorováno

  • sklíčenost
  • plačtivost
  • nezájem o okolní svět
  • úzkost
  • nechutenství
  • sebeobviňování
  • neexistence denního režimu při péči o dítě
  • strach z nezvládnutí péče o dítě
  • zmatenost, nepřiměřené reakce
  • ve velmi vážných případech i sebevražedné sklony

Způsoby léčby laktační psychózy

Obvykle jsou to tedy členové rodiny, kdo začínají řešit, jaká by měla být vhodná léčba. Zprvu je nutné konzultovat vše s praktickým lékařem nebo rovnou psychologem/psychiatrem, který je schopný poradit přiměřené další postupy.

V méně závažných případech je možné využít ambulantní docházení do speciálně pro tento účel vedených psychoterapeutických programů. Jako podpora léčby jsou předepisována antidepresiva či léky tlumící hormonální výkyvy. Z důvodu užívání těchto preparátů je obvykle doporučeno zastavit kojení dítěte, jelikož látky obsažené v lécích přechází i do mateřského mléka. Jako další efekt je využito též toho, že po skončení kojení se ženě v těle srovná hladina hormonů. V případě velmi vážných obtíží může být nařízena hospitalizace v psychiatrické léčebně.

Prevence

Nejdůležitějším bodem zde zřejmě je najít si čas na své potřeby. Nechte po porodu stranou to, zda máte v bytě uklizeno, neřešte, koho pozvat na návštěvu, ale raději si odpočiňte v době, kdy usne i dítě. Pokud máte v dosahu babičky či další příbuzné, klidně na ně předejte část svých povinností. I pokud vám někdo vezme miminko v kočárku ven na dvě hodinky v týdnu, bude to pro vás velké plus.

Nezapomínejte pečovat o své tělo a svou psychickou pohodu. Snažte se pravidelně jíst a dodržovat pitný režim. Pro správný vývoj dítěte je důležitá zejména vyrovnaná a spokojená matka. Snažte se udržet si své záliby, kterým jste se věnovala před porodem, i když třeba v mnohem menším měřítku. Možná že nezvládnete již chodit cvičit pětkrát týdně, ale jednou týdně svěřit někomu dítě jistě půjde. Můžete též využít různých programů nabízených mateřskými centry. Je zde příležitost popovídat si o problémech, které vás trápí, najít si přátele a nezůstávat sama s dítětem doma.

Sponzorováno

Ideální je, pokud po porodu máte doma někoho, kdo vám s péčí o dítě vypomůže – ať je to již vaše maminka nebo partner. Bude přínosné, když nebudete na ty velké změny sama, a budete mít možnost svěřit někomu své pocity.

A co si dále přečíst o psychických stavech po porodu?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva