Sponzorováno

Kurkuma a rakovina tlustého střeva – kurkumin může mít nezanedbatelný pozitivní účinek 4.5/5 (8)

Kurkuma a rakovina tlustého střevaKolorektální karcinom je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu v západním světě. V současné době neexistuje žádná účinná léčba kromě resekce ve velmi časném stadiu s chemoterapií nebo bez ní.

Zdá se, že rakovina tlustého střeva je jedním z typů rakoviny, při kterém může mít kurkumin opravdu nezanedbatelný pozitivní účinek. A opravdu to potvrzují i studie.

Tato hypotéza vyplývá z pozorování, že kurkumin snižuje hladinu enzymu COX-2 zodpovědného za tvorbu látek podporujících zánět (například acylpyrin a některé široce využívané protizánětlivé léky také inhibují tento enzym), což je příznivá vlastnost kurkuminu u rakoviny tlustého střeva.

Dosud provedené výzkumy ukazují, že protizánětlivé látky mohou snižovat výskyt této rakoviny. Jeden výzkum zaměřený na efekt orálně podávaného kurkuminu poukázal na významný pokles hladiny prozánětlivých látek tvořených s pomocí COX-2 v krvi u postižených osob. Tento efekt je mimořádně zajímavý zejména ve světle nejnovějších poznatků potvrzujících, že syntetické protizánětlivé léky mají poměrně mnoho škodlivých vedlejších účinků, a ty limitují jejich používání v prevenci rakoviny tlustého střeva.

Studie a protirakovinný účinek kurkuminu

Několik studií potvrdilo protirakovinný účinek kurkuminu na experimentálních modelech, kde rakovina nebyla vyvolána karcinogeny, ale faktory, které jsou blíže aktuálním rizikům u lidí. Je to například model, který využívá geneticky modifikovaných myší, u kterých se spontánně tvoří střevní polypy v trávicím traktu, což je významný rizikový faktor pro rakovinu tlustého střeva.

Sponzorováno

Po podávání kurkuminu byl zjištěn výrazný pokles (o 40 %) rozsahu těchto polypů. Tento efekt se z větší části zdá být spojen s blokováním stadia nebezpečné progrese nádoru. Výsledky naznačují, že přidávání kurkumy do stravy osobám, u kterých se již polypy objevily, může pomoci zabránit jejich dalšímu vývoji!

Rostoucí množství literatury naznačuje, že kolorektální karcinom je multimodální onemocnění, kde v jeho patogenezi hraje významnou roli řada faktorů v mikroprostředí nádoru. Například nerovnováha ve střevních mikrobiálních profilech a narušená funkce střevní bariéry přispívají k celkovému střevnímu zánětu a iniciaci kolorektálního karcinomu. Navíc přetrvávající chronický zánět podporuje mikroprostředí nádoru pro růst rakoviny.

Kurkumin, získaný z rostliny Curcuma longa, má dlouhou historii svého použití u různých chronických onemocnění včetně rakoviny v indické ajurvédské a tradiční čínské medicíně. Vědecké důkazy za posledních několik desetiletí v drtivé většině prokázaly, že kurkumin vykazuje množství protirakovinných aktivit řízených prostřednictvím klíčových signálních drah spojených s rakovinou.

Kurkumin difunduje přes buněčné membrány do endoplazmatického retikula, mitochondrií a jádra, kde působí jeho antioxidační vlastnosti. Proto bylo jeho použití obhajováno pro chemopreventivní, antimetastatické a antiangiogenní účely.

In vitro studie provedené na lidských buněčných liniích rakoviny tlustého střeva ukázaly, že kurkumin inhiboval buněčný růst zastavením cyklu ve fázích G2/M a G1 a také stimuloval apoptózu interakcí s více molekulárními cíli.

Sponzorováno

Závěrem lze říci, že kurkumin spadá do kategorie látek rostlinného původu schopných předcházet kolorektálnímu karcinomu u zvířat. Tato vlastnost nabízí i u lidí slibná očekávání.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva