Obsah článku
Jak vypadá Maca?
Kořen Maca (používá se i označení Maka) – „Ma ca“ – „Z výšin pocházející dobrá potrava, která posiluje“ – tak ji nazývají indiáni domorodých kmenů. Maka (Maca) je jednou z nejvýše rostoucích rostlin na světě. Maka (Maca) roste v peruánských Andách, ve výškách nad 4000 mnm v místech, kde nízká teplota a silné větry nedovolují růst jiným rostlinám. Maka dorůstá do výšky 15 cm. Listy má podlouhlé, na zemi rozložené v růžici. Kořen Maka připomíná řepu nebo hrušku o průměru 2-8 cm. Existuje několik botanických odrůd Maky, které se navzájem liší zabarvením kořene. Některé mají barvu bílou, žlutou, žluto-bílou, bílo-růžovou, šedou, červenou, fialovou, a dokonce černou. Bílo-krémové květiny rostou na konci stopky. Plody Msky ve tvaru malých lusků obsahují oválná, velmi lehká semena.
Co obsahuje Maca?
Obsahuje neobyčejné množství výživných složek. Peruánská Maka je pěstována již několik tisíc let. Byla důležitou složkou potravy a také významným obchodním artiklem obyvatel vysokých poloh And. Pro své vlastnosti se Maka stala potravinou určenou pouze pro výše postavené společenské vrstvy.
S Makou je spojena stará indiánská legenda. Podle ní je Maka darem boha Virakočův kmenům, žijících v krutých klimatických podmínkách těžko přístupných výšin And. Virakočův, darujíc Maku obyvatelům hor, do ní dal vše potřebné ke zdravému a dlouhému životu – cenné proteiny, minerály, vitamíny a dodal ještě cosi pro sílu … a chuť plodit potomky. Po mnoha staletích se o cenných vlastnostech Maky měli možnost přesvědčit i španělský dobyvatelé. Jejich koně ve zdejších krutých podmínkách slábli a nechtěli se rozmnožovat.
Španělé podávali Maku podle rad indiánů a vyzkoušeli tak její posilující a afrodiziakální vlastnosti. Tak získala Maka označení „afrodiziakum“. Znalosti o jejich účincích přivezli do Španělska a Maka se dostala i na stůl královské rodiny. Postupně však upadla Maka v zapomnění a byla známá pouze v některých peruánských společenstvích. To jejich kolektivní paměti vděčíme za to, že i my můžeme dnes využívat dokonalé skladby této potraviny. Teprve v šedesátých letech minulého století se peruánští, němečtí a američtí vědci znovu začali zajímat o Maku jako o „ztracený poklad And“. Klinické a laboratorní výzkumy potvrdily její hodnoty a probudily velký zájem o Maku na celém světě.
Obsah je pozoruhodný
Maka, tato malá, nenápadná bulva v sobě skrývá 10-13% bílkovin, 25-78% uhlovodanů, 8,5% vlákniny a více než 2% tuků, velké množství aminokyselin, mastných kyselin (kyselina linolenová, palmitinová, oleinová, laurová, stearová), zastoupeny jsou steroly (kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol), třísloviny, saponiny, terpenoidy, biologicky aktivní aromatické isothiokyanáty (benzyl isothiokyanát, p-methoxybenzyl isothiokyanát), vitamíny (A, B1, B2, B6, C, E) , minerály (vápník, železo, měď, zinek, hořčík, draslík, sodík, jód). Maka má díky obsahu vysoce hodnotných bílkovin, aminokyselin, vitamínů, minerálů a sterolů, velmi významnou výživovou hodnotu.
Sponzorováno
Kdy se Maka používá?
Používá se v případech podvýživy, v období rychlého růstu, v období těhotenství a kojení. Je používána jako prostředek imunostimulační, pomáhá při léčbě tuberkulózy a nádorových onemocnění. Steroly obsažené v rostlině mají spolu s dalšími obsahovými látkami energetizující účinky a zvyšují svalovou výkonnost. Maka proto stává součástí potravy vrcholových sportovců, kde jsou zaznamenávány jejich výrazné zlepšení výkonů a zmírnění stresu spojeného se závodní činností. Maka udržuje pevnost kostí, sílu svalů a zabraňuje nadměrnému opotřebení kloubů a šlach, což je velmi důležité u mladých sportovců. Zvyšuje fyzickou zdatnost a odolnost při zátěži, urychluje regenerační procesy.
Použití kořene Maka (Maca) vychází z tradic i poznatků vědy a je velmi široké:
- regeneruje organismus, navrací a posiluje vitalitu,
- zvyšuje odolnost organismu,
- zmírňuje deprese, psychické vyčerpání, neurózy, chronickou únavu.
- Maka užívaná studenty zlepšuje paměť a schopnost učit se.
- osobám vyššího věku Maka pomáhá udržovat pevnost kostí a sílu svalů, užívaná delší dobu pomáhá udržovat dobrý zrak a sluch, osvěžuje paměť, dodává vitalitu a tím posiluje sebevědomí.
- Maka je nepostradatelnou výživou nemocných, mírní vedlejší účinky chemo a radioterapie, urychluje růst vlasů po chemoterapii, pomáhá organismu rychleji navrátit síly,
- usnadňuje hojení ran,
- podporuje léčbu anémie, tuberkulózy, akné, nechutenství,
- pomáhá předcházet vzniku osteoporózy a podílí se na její léčbě.
Pozitivní vliv Maky na plodnost žen i mužů vyjadřují indiáni větou: „Maka má moc darovat bezdětným manželům potomka“. Maka má pozitivní vliv na tvorbu a kvalitu spermií, pomáhá při impotenci, zvyšuje libido a vitalitu, stimuluje sexuální aktivitu člověka. Upravuje nepravidelnou menstruaci, reguluje hormonální činnost. Maka se stala také oblíbeným prostředkem harmonizujícím organizmus ženy v období menopauzy.
Maka se používá také při chronické únavě, nechutenství, osteoporóze, nepravidelných menstruacích, hormonálních poruchách, depresivních náladách, při sexuálních poruchách, neplodnosti, impotenci, frigiditě a sterilitě mužů i žen, mírnění deprese, psychickém vyčerpání a neurózy, podporuje léčbu anémie, tuberkulózy, akné. Je doporučována osobám s vysokou fyzickou zátěží. Maka navrací a posiluje vitalitu, zvyšuje odolnost organismu, zpomaluje proces stárnutí. Používá se jako podpůrný prostředek při závažných onemocněních.
Zajímavost na konec…
Sušené kořeny Maky mohou být skladovány až 7 let, aniž ztratily svou nutriční hodnotu. Prášek z mletých kořenů MAKA se pro své zvýšené výživové hodnoty přidává do nápojů a také se používá v kuchyni při přípravě pečiva, salátů, pudinků, koktejlů a jiných potravin.
Laboratorní a klinické výzkumy potvrdily významnou výživnou hodnotu Macy, která má velmi příznivý vliv na funkce organismu, na jeho vitalitu a dobrou fyzickou i psychickou kondici, vytrvalost, zvýšenou odolnost na stres, délku a komfort života. Zájem o ni stále roste.
TIP: O prášku z macy a jeho vlivu na potenci
VIDEO: Co je to kořen Maca? (anglicky)
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články