Obsah článku
Kořen Kuzu. Jeho původ je v japonských horách. Dnes už roste iv USA, zvláště na jihu, kde je známá jako „kudzu“. Přesněji řečeno je kuzu škrob z rostlinného keře. Tento velmi tvrdý, divoký kořen má nesmírnou energii. Může v pravém slova smyslu prorůst i skálou.
Tradičně se kořen kuzu sbíral pozdě na podzim až v prvních zimních týdnech. Byla to velmi nákladná a těžká práce. Po vysbírání kořeny nařezali pilkou a pak je ručně obmývali v horských potocích (v zimě!). Přitom se vymýval z kořenů škrob. Přetékající tekutina byla shromažďována v nádržích, kde se mohl škrob usazovat a houstnout. Celý proces je mnohem náročnější než jsme zde popsali. Zdůrazňujeme to jen proto, abychom naznačili, jak bylo kuzu cenné a žádané. I za cenu obrovské námahy.
Kuzu (kudzu) tedy není rostlina ve smyslu, jak si ji představujeme, ale škrob získávaný z kořene japonského vinného kmene (latinsky Pueraria lobata nebo Pueraria hirsuta). Pochází, jak již název napovídá, původně z japonských hor, ale můžeme ho dnes také najít na severoamerickém kontinentu.
Účinky prášku kuzu
Jako domácí prostředek je kuzu velmi vhodný na: celkové vyčerpání (zvyšuje vitalitu), akutní střevní potíže (průjmy, průjmy při choleře a úplavici), chronická střevní slabost nebo chronické střevní nemoci např. (Střevní tuberkulóza) nachlazení, teplota – kuzu ji pomáhá snižovat, kuzu je navíc vhodné pro pacienty, kteří nemohou konzumovat pevnou stravu.
Jako domácí prostředek je kuzu (kudzu) velmi vhodný při:
* Celkovém vyčerpání (zvyšuje vitalitu)
* Akutních střevních problémech (průjmy, průjmy při choleře a úplavici)
* Chronické střevní slabosti nebo chronických střevních chorobách např. (střevní tuberkulóza) nachlazení
* Snižování teploty
* Léčbě závislosti na alkoholu
* Léčbě závislosti na nikotinu
* Migrénových stavech a bolestech hlavy
* Neuralgiích a stabilizaci nervového systému
* Zažívacích potížích (zmírňuje překyselení žaludku)
* Stabilizaci krevního tlaku
* Detoxikaci vnitřních orgánů, zejména jater (intoxikace jater různého původu, např. důsledek požívání alkoholu a jiných toxických látek, léků)
* Kuzu je navíc vhodné pro pacienty, kteří nemohou konzumovat pevnou stravu
* Posiluje imunitní systém
* Podporuje regeneraci zničeného organismu
* Zmírňuje nepříjemné projevy menopauzy, postmenopauzy a andropauzy.
Sponzorováno
Příprava kuzu
Kuzu můžeme připravovat různými způsoby. Buď samostatně nebo společně s jinými přísadami.
Čaj kuzu
Tento čaj se používal v Japonsku po staletí. Rozpusťte čajovou lžičku kuzu v trošce studené vody, další vodu přidávejte po lžičkách a stále míchejte, aby se všechny kousky kuzu rozpustily. Poté přidejte šálek vroucí vody a opět dobře promíchejte. Přidejte špetku mořské soli nebo sójové omáčky.
Použití:
při teplotách (ne vyšší než 38 °C)
při všech bolestech hlavy
při nachlazení a chřipce
Sladké kuzu
Rozpustíte jednu čajovou lžičku kuzu v jednom šálku vody. Přidejte jednu čajovou lžičku ame (rýžového sladu, rýžového sirupu) nebo ječného sladu. Přiveďte do varu a nechte bublat na malém ohni 5-10 min. Pravidelně míchejte. Pijte ještě teplé. Vhodné pro děti a lidi, kteří jsou velmi jang – ovlivněni nadměrným solením nebo lidí stravujících se živočišnou potravou.
Na dobrý tlak i bolest hlavy
Několikaleté výzkumy výtažků kořenů Kudzu v mnoha laboratořích potvrdily jeho zásadní kardiovaskulární účinky, projevující se mimo jiné: rozšířením věnčitých tepen a snížením spotřeby kyslíku srdečním svalem (díky ekonomičtější práci srdce). Rovněž bylo potvrzeno snížení krevního tlaku, snížení koncentrace katecholaminů v krvi a snížení reaktivity cév.
Při klinických testech bylo zjištěno, že extrakt z kořene Kudzu odstraňuje nebo snižuje intenzitu bolesti hlavy, rovněž při migréně. Je to způsobeno usnadněním průtoku krve, snížením odporu v cévách.
Aplikace extraktu z kořene Kudzu je doporučována i ke zmírnění nepříjemných projevů menopauzy, postmenopauzy. i andropauzy, jako jsou posílení libida, potlačení rychlého rozvoje osteoporózy, po steroidní léčbě a pro zvýšení sebevědomí. V období menopauzy je produkce estrogenu snížena. Jeho nedostatek vyvolává u žen nepříjemné stavy – podrážděnost, návaly horka, závratě, kožní problémy, osteoporózu (odvápnění kostí) a poruchy krevního oběhu.
Izoflavony obsažené v Kuzu částečně „nahrazují „ působení estrogenu, a díky tomu mohou zmírnit některé z uvedených potíží.
VIDEO: O kudzu (anglicky)
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alkohol, Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články