Obsah článku
Konizace sice není náročný chirurgický zákrok, ovšem počet žen, které ji musí podstoupit, je z roku na rok vyšší. Problémem, který je s ní spojen není ani tak samotný výkon, ale zejména 6 týdenní úsporný režim, který je po operaci třeba poctivě dodržovat. Jak se tento zákrok provádí a kdy je zapotřebí, prozradí zkušená gynekoložka.
Stejný zákrok pro všechny ženy
Pokud u vás preventivní gynekologická prohlídka odhalila změny na děložním čípku, vaše gynekoložka nebo gynekolog vás mohou podle závažnosti situace odeslat na konizaci. „Konizace je malý operační výkon, kdy se odstraní část děložního čípku ve tvaru kónusu. Výkon je stejný u žen, které rodily i nerodily. U žen do třiceti let se podle výsledku onkocytologické stěru čeká a kontroluje stěr. Imunita ženy do tohoto věku jednoduše lokalizuje a zničí HPV virus,“ vysvětluje doktorka.
Nebezpečný HPV virus
Na základě několika klinických studií bylo prokázáno, že virus HPV (Human papillomavirus), kterým se může nakazit každá pohlavně aktivní žena, způsobuje rakovinu děložního čípku, resp. změny na děložním čípku, které se zjišťují právě kontrolním stěrem během preventivních prohlídek. Existuje až 118 druhů viru HPV, vyskytujících se běžně kolem nás, ale jen 40 typů se přenáší pohlavně, z nich 18 je karcinogenních. Udává se že až 80% lidí v životě překoná virus HPV. V současnosti se dá proti některým jeho nebezpečným typům očkovat, nicméně toto je nejlepší uskutečnit u mladých dívek, které ještě nezačaly pohlavně žít. Očkovat se však mohou i pohlavně aktivní ženy. Konizace může být indikována na základě změn na děložním čípku, které mohou, ale také nemusí být vyvolané tímto virem. Většinou je však příčinou změn na děložním právě virus HPV.
Po 30-tce se situace mění
Do třicátého roku života ženy je dokázáno, že její přirozená imunita dokáže rozpoznat a sama zlikvidovat HPV virus. Avšak po této věkové hranici se procento úspěšnosti přirozené imunitní odpovědi na HPV virus snižuje. I proto je rozdíl v léčbě a kontrole pacientky pod a nad touto věkovou hranicí. „U ženy po třicítce už imunita méně rozpozná HPV virus a tudíž je tendence, že virus začne buňky děložního čípku modifikovat a tyto buňky mohou maligně zvrhnout. Proto podle nálezů je čas vyčkávání zásadně kratší,“ ozřejmuje specialistka, která se věnuje i dětské gynekologii.
Jak konizace probíhá?
Konizace je krátký zákrok, který i s narkózou trvá zhruba 30 minut. Proto je možné jej absolvovat i na specializovaných pracovištích formou jednodenní chirurgie, kde vás propustí pár hodin po zákroku. Provádí se i ve státních zařízeních, kam vás většinou příjmu den před operací a domů odcházíte následující den po výkonu, v nemocnici tedy strávíte 2 noci. „Konizace se nejčastěji provádí elektrokoagulační smyčkou. Při ní se zároveň řeže i zastavuje krvácení,“ říká odbornice.
Sponzorováno
V krátkodobé anestezii, i lokálním znecitlivění
Dnes si už můžete vybrat, kde a jak zákrok podstoupíte. Zda zvolíte zákrok pod narkózou, nebo pouze v lokálním znecitlivění a to, zda si vyberete klasickou nemocnici, nebo soukromé pracoviště jednodenní chirurgie, je jen ne vás. „V současné době je nejrozšířenější ELKO metoda (elektrokoagulační smyčkou). Nejčastěji se provádí v krátkodobé anestézii, ale v soukromých centrech i v místním znecitlivění. Při lokálním znecitlivění může pacientka odejít domů po krátkém setrvání v ambulanci a nepotřebuje interní předoperační vyšetření. Po konizaci je pacientka obyčejně v pracovní neschopnosti, tak se musí hlásit na gynekologické ambulanci.“ udává odbornice na gynekologii.
6 týdnů se šetřete. Je to důležité
I když se na první pohled může zdát, že konizace je jednoduchá a nenáročná operace, která trvá jen chvíli, opak je pravdou. Rána, která po ní totiž zůstává vyžaduje skutečně pedantně léčbu a klid. Žena po konizaci si musí na sebe dávat pozor (roli hraje i pomocná ruka příbuzných), nesmí nic zvedat, pozor si musí dávat na sehnutí, dřepnutí, tažení (např. při obouvání bot atd) či jiné činnosti, které způsobují napínání svalů ve spodní části břicha. „Po zákroku se doporučuje jako po každé operaci mít klidový režim 6 týdnů – nemít pohlavní styk. Krvácení může byt slaboučké cca 14 dní, ale nemusí být ani žádné. Menstruace se dostaví normálně jak žena očekává, přičemž může být o něco silnější. Nejčastější komplikace je silné zakrvácení a zánět,“ vysvětluje doktorka.
Stav se jí nemusí definitivně vyřešit
Ani po podstoupení konizace ještě nemáte vyhráno. Pokud poškozené buňky (což se ukáže po prozkoumání odebraného vzorku z děložního) přesahují odebranou část, musí se podstoupit rekonizace, resp. jiný postup podle výsledků z histologie, který určí lékař. „Při konizaci nemáte nikdy jisté, že stav je vyřešen! Proto musíte pravidelně chodit na preventivní prohlídky, nebo podle nálezu i každého půl roku. Ochrana proti HPV infekci je jedině pohlavní zdrženlivost. Podpora imunity je již sekundární péče, ale organizmus by si s infekcí měl sám poradit, pokud imunita není oslabena,“ uzavírá téma specialistka.
TIP: TOP 10 příznaků rakoviny děložního čípku
Další super zdroje
Zajímá vás více info? Mrkněte také sem:
VIDEO: Rozhovor s gynekologem: rakovina děložního čípku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy, Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články