Obsah článku
Kokosový olej můžete využít v mnoha a mnoha oblastech. Sepsali jsme pro Vás 12 oblastí, kde se kokosový olej dá využít. Kokosový olej se tak dá využít nejen jako potravina nebo doplněk stravy, ale také jako přírodní tělová i vlasová kosmetika. Jeho široké využití vás určitě překvapí. A nejlepší na tom je, že vám stačí jen jedno balení kokosového oleje.
Protože je panenský, čistě přírodní a bez jakýchkoliv příměsí, můžete si natírat pokožku stejným olejem, který si večer přidáte do salátu.
1. Kokosový olej při redukci váhy
Je doporučený dietology, protože se déle tráví a dodává tak tělu energii postupně. Na rozdíl od jiných tuků se v těle neusazuje, protože se rozkládá na glukózu, a samozřejmě neobsahuje žádný cholesterol. Pár lžiček oleje navodí pocit nasycení na několik hodin. Je tedy vhodný při redukčních dietách a napomáhá předcházet jojo efektu.
2. Kokosový olej jako potravina
Je prostě výborný jako potravina. Má lahodnou chuť i vůni a pokud je za studena lisovaný (panenský), uchovává si vitaminy A, C a E. Také obsahuje lidskému tělu prospěšné mastné kyseliny, především kyselina laurová, která je důležitou složkou mateřského mléka. Kokosový olej můžete používat k přípravě pokrmů i na smažení.
Je tepelně stabilní až do 200 °C, proto se nepřepaluje a neprská. Je výborný na přípravu palačinek, orientální kuchyně, vajíček i zeleniny. Přidejte si ho ráno do obilné kaše, dejte si ho do salátu nebo namažte na chléb. Skvěle se dá využít i při pečení vánočního cukroví.
Kokosový olej bývá nazýván „nejzdravějším olejem na zemi“ a ne zřídka bývá spojován i s tajemstvím dlouhověkosti. Pro své jedinečné účinky je kokosový olej perfektní zdravou náhradou všech tuků na vaření, smažení a pečení. Má lahodnou chuť a vůni, rozpouští se při teplotě nad 25 °C. Jako náhradu másla ho mohou používat lidé s alergií na mléko.mPanenský kokosový olej je složen z kyselin, které jsou známé jako přírodní antibiotika. Obsahuje téměř 50 % mastné kyseliny laurové. Tato mastná kyselina se vyskytuje například i v mateřském mléce, kde slouží jako snadno stravitelná složka a zároveň má za úkol chránit mladý imunitní systém proti virům a infekcím. Kyselina laurová má přirozené antivirové účinky.
Další kyseliny obsažené v oleji napomáhají ničit kvasinky, plísně a viry tím, že naruší jejich membrány. Ty jsou pak snadno zneškodněny bílými krvinkami. Kokosový olej pomáhá pacientům s různými infekcemi, kandidou, herpes virem, i spoustou dalších. Rozkládá na glukózu, čili hroznový cukr, který postupně dodává tělu energii a přitom se v něm neusazuje (postupné dodávání energie je způsobeno delším procesem trávení kokosového oleje). Proto se také panenský kokosový olej doporučuje lidem, kteří mají problémy s hladinou cukru v krvi nebo přímo diabetikům. Konzumace stabilizuje hladinu cukru v krvi a snižuje zátěž nadledvinek.
Je také velmi odolný proti žloutnutí neboli oxidaci. Žloutnutí je velkou slabinou rostlinných olejů, které jsou čerstvé a za studena lisované. Při něm vznikají vysoce toxické transmastné kyseliny, které způsobují ucpávání tepen a podílí se na vzniku srdečních a cévních chorob. Organismus se těchto transmastných kyselin totiž velmi složitě zbavuje.
Čtěte dále o kokosovém oleji jako potravině.
3. Kokosový olej – péče o pokožku, tělo a nehty
Dá se výborně použít i jako náhrada běžného tělového mléka nebo krémů. Krásně se vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film. Pokud je vaše pokožka sušší nebo citlivá, pokud máte problémy s popraskanou kůží (např. na chodidlech), atopickým ekzémem, vyrážkou a alergiemi, pak je pro vás kokosový olej tou správnou volbou. Můžete jej vyzkoušet i jako odličovadlo.
Na tělo po koupeli a sprše:
a) Naneste olej na mokrou pokožku po umytí – dodáte jí sametový vzhled, autentickou kokosovou vůni a řadu důležitých výživných látek.
b) Naneste olej na suchou pokožku – Zvláčněte tak kůži bez pocitu mastnoty a dodáte jí potřebnou ochranu.
Na omlazení, pro miminka, po holení:
Kokosový olej dále ošetřuje nehtová lůžka, vyschlou pokožku na loktech, kolenou nebo patách, je účinný proti striím a pomáhá při léčbě ekzému. Má vysoký obsah přírodních látek – antioxidantů, které v podobě vitamínů A, C a E zabraňují stárnutí pokožky.
Beze zbytku se vstřebává hluboko do pokožky, a to přímo do buněčné struktury spojujících tkání, je vysoce efektivní při hojení a odstraňování vad, jako jsou jaterní skvrny, vrásky nebo jizvy. Kokosový olej také spoluvytváří ochrannou bariéru před choroboplodnými bakteriemi a díky vysokému obsahu antioxidantů napomáhá předejít a zpomalit poškození naší pleti zapříčiněné volnými radikály. Je velmi jemný a proto vhodný pro citlivou dětskou pokožku. Výborné je také používání kokosového oleje po holení.
4. Kokosový olej na vlasy
V Asii (především v Barmě, Indii a na Srí Lance) je kokosový olej velmi ceněn a používá se pro vlasové zábaly proti lámání vlasů a konečků, a také proti vypadávání vlasů. Je velmi vhodný pro vlasy suché, poškozené a roztřepené.
Při pravidelném používání reguluje vypadávání vlasů, dodává lesk, změkčuje a vyživuje vlasovou pokožku a dokáže úplně odstranit lupy. Také napomáhá snadnému rozčesávání. Nejlépe působí jako zábal vlasů před jejich umytím, ale můžete jej také jednoduše vetřít do vlasové pokožky.
Sponzorováno
a) Naneste olej před umytím vlasů a pokožku hlavy – dokonale vyživí vlasovou pokožku a suché a roztřepené konečky vlasů, dodá vlasům lesk a zabrání jejich vysoušení.
b) Naneste olej po umytí – vyživí roztřepené konečky a usnadní rozčesávání.
Výzkumy jasně ukazují jako silný vliv má kokosový olej aplikován ve vlasech ve srovnání se slunečnicovým a minerálním olejem. Z těchto tří olejů byl kokosový olej jediným, který markantně zabraňoval ztrátě proteinů, jako u zdravých tak u zničených vlasů, při používání před i po umytí.
Oba oleje, slunečnicový i minerální, téměř vůbec nepomáhají snižovat ztrátu proteinů z vlasů. Kokosový olej, tím, že je z triglyceridů kyseliny laurové, má vysokou afinitu k proteinům vlasů a pro svou nízkou molekulovou hmotnost a stejné lineární řetězce je schopen penetrovat do vlasových kořínků.
5. Kokosový olej pomáhá proti bakteriím a kvasinkám
Je složen z mastných nasycených kyselin, které obsahují velké množství antioxidantů. Díky tomu je schopen narušit lipidové membrány bakterií, virů a kvasinek, a působí tak jako přírodní antibiotikum. Opravdu zázračnou schopnost prokazuje při léčení nepříjemné kandidózy. Podle mnohých zkušeností postačí jedna lžička kokosového oleje denně nebo vnějšímu potírání, a kvasinky, které způsobují kandidózu, postupně zmizí. Napomáhá hojení vyrážek, jizev či ekzémů.
6. Kokosový olej na masáže celého těla
Je velmi oblíbeným masážním přípravkem. Často se využívá při thajské a havajské masáži, a to nejen díky své jemné vůni, ale pro svou dobrou vstřebatelnost. Krásné zvláčňuje pokožku a zanechává ji pružnou a hladkou.
7. Kokosový olej jako mléko po opalování
Zklidňuje vaši pokožku po delším pobytu na slunci a regeneruje spálenou kůži. Obsahuje velké množství antioxidantů, které bojují proti působení volných radikálů a tak napomáhá proti předčasnému stárnutí kůže a vráskám.
8. Kokosový olej je přírodní balzám po holení
Ano, můžete jej využít i jako balzám po holení. Je ideální pro citlivou pokožku, která se holením narušuje. Chemické vody po holení často vytvářejí pupínky na obličeji, to se vám s kokosovým olejem nestane. A samozřejmě příjemně voní.
9. Kokosový olej – balzám na rty
Zkuste ho použít na rty místo balzámu. Jistě vás jeho účinky překvapí – zvláčňuje popraskané rty, v létě je chrání před slunečními paprsky a v zimě před mrazem.
10. Kokosový olej bělí zuby
Čistit zuby kokosovým olejem se vám možná může zdát divné, ale opravdu to funguje. Oleje, soli a další přírodní látky se k čištění zubů používali už od starověku, a dokonce i v dnešní době alternativní medicíny doporučuje místo pasty a kartáčky jednoduše použít prst a olej, nejlépe ten kokosový.
Běžné bělící pasty obsahují velké množství agresivních chemických látek, které poškozují sklovinu. Můžete vyzkoušet po čištění zubů běžným způsobem minutu až dvě třít zuby panenským kokosovým olejem. Po několika týdnech budou vaše zuby viditelně bělejší. Kromě toho panenský kokosový olej zklidňuje dásně a zamezuje tvorbě aftů v ústech.
11. Kokosový olej pro domácí mazlíčky
Pokud má váš domácí mazlíček potíže se suchou a podrážděnou pokožkou, s popraskanou kůží na tlapkách (např. v zimě kvůli mrazem nebo kvůli posypové soli na ulicích) nebo se svěděním pokožky, pak kokosový olej je tou správnou volbou. Můžete ho používat i jako doplněk stravy pro povzbuzení imunity, zlepšení kvality srsti i pro vyživení kloubů.
12. Kokosový olej jako starodávný i moderní lék
Účinků kokosového oleje si v posledních letech začíná všímat i moderní medicína. Podporuje tvorbu hormonů štítné žlázy, čímž zpomaluje stárnutí buněk. Kromě toho také působí preventivně proti srdečním chorobám, senilitě a dokonce i rakovině. Podle průzkumu byl výskyt rakoviny u jedinců užívajících panenský kokosový olej až o 30 % nižší než u těch, kteří používali olej jiný. V poslední době se často mluví i o účinku na léčbu Alzheimerovy choroby.
Co si ještě můžete přečíst o kokosovém oleji?
- Další zdravotní informace o kokosovém oleji
- Zajímavé recepty s kokosovým olejem
- Kokosový olej je super i na čištění zubů
VIDEO: Super kokosový olej
VIDEO: Výhody kokosového oleje
Sponzorováno
Zdroje článku a relevantní studie
- Health Effects of Coconut Oil-A Narrative Review of Current Evidence Účinky kokosového oleje na zdraví - přehled současných důkazů
- The Effect of Coconut Oil Consumption on Cardiovascular Risk Factors Vliv konzumace kokosového oleje na kardiovaskulární rizikové faktory
- The Truth About Coconut Oil Pravda o kokosovém oleji
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články
[…] to šíleně? Ale kokosový olej dodá kávě úplně jinou chuť, připomínajíc kávy bez rafinovaného cukru ze známých […]
[…] v druhu tuku, který poskytuje mnoho nasycených tuků, jako je máslo, sádlo nebo zdravější kokosový olej, což může zvýšit hladinu cholesterolu a riziko srdečních onemocnění. Pravidelná konzumace […]
[…] tím myslíme zdravé druhy tuku, včetně těch v olivovém oleji, kokosový olej, lněných semínkách, avokádu, ořších, rybách a libovém mase. Tělo potřebuje tuky. […]
[…] přírodní ingredience, jako jsou kokosový a mandlový olej, stejně jako med a čištěné máslo ghí byly základem péče o vlasy již ve […]
[…] postižené psoriázou, mají minerální oleje stejné použití jako rostlinné, například kokosový, olivový, sójový, sezamový nebo olej ze sladkých mandlí, zda živočišné tuky (lanolin). […]
[…] na další den dejte přednost zelenině, ovoci, přidejte zdravé tuky (zejména rybí tuk, kokosový olej, ořechy, semena). „Takovou odlehčenou stravou dokážeme tělu doplnit potřebné vitamíny […]
[…] pokožky je při keratóze opravdu klíčové. Můžete tedy vyzkoušet tělová mléka s ureou, kokosový olej a podobné přípravky. Žádný univerzální lék však neexistuje. Je třeba vysoušet, což […]
[…] Před samotným vyčesáváním vlasy dítěte naolejujte. Z vlastní zkušenosti doporučuji kokosový olej, který jemně vmasírujte dítěti do hlavy. Je výborným pomocníkem i na vlasy bez vší, […]
[…] olej lisovaný za studena. Nejlepší je slunečnicový a sezamový. Ajurvéda doporučuje i kokosový, ten však pro silné detoxikační vlastnosti zařaďte až po týdenní praxi s kloktáním. […]
[…] a vepřové maso (kuřecí ne), ryby, vnitřnosti (játra, ledviny, srdce), tuky (olivový olej, kokosový olej, vepřové sádlo), vejce, zelenina, brambory a rýže, ovoce (jablko, hruška, hrozny, bobulovité […]
[…] a olivový. V aromaterapii se používá mnoho dalších, mimo jiné pupalkový, měsíčkový, kokosový, šípkový olej či olej z meruňkových jader. “ Šípkový olej smíchaný s arabským […]
[…] jsme psali o pozitivních vlastnostech mnoha olejů. Například ten kokosový je opravdu super pro naše zdraví. Možná by se tedy zdálo, že všechny alternativy už jsme […]
[…] TIP: Zkuste i zdravý kokosový olej […]
[…] Originální a v podstatě velmi jednoduchý název Savon de Marseille v překladu znamená mýdlo z Marseille. Právě v tomto jihofrancouzském městě se tradice výroby mýdla udržuje již úctyhodných 600 let. Patřičnou vážnost tomuto výrobku však projevil až Ludvík XIV., který v roce 1688 položil základy významné obchodní značky. Prostřednictvím zákona totiž stanovil, že název Savon de Marseille se smí používat výhradně pro mýdla z olivového oleje zhotovené ve zmíněné územní oblasti. Od té doby se zákon pozměnil pouze v jediném směru – do mýdel mohou být přiměšováno i jiné rostlinné oleje (palmový a kokosový). […]
[…] jeden z olejů, který můžete využít jak v kuchyni, tak v kosmetice. Kokosový olej je vynikající na kruhy pod očima. Stačí si každý večer preventivně vmasírovat kousek z […]
Kokosový tuk, pokládaný za zdraví prospěšný přírodní produkt, je podle Karin Michelsové z americké Harvardovy univerzity jednou z nejhorších věcí, jaké můžeme konzumovat. „Je to stejné jako čistý jed,“ řekla epidemioložka na přednášce na Freiburské univerzitě v Německu, kde též působí. I námi oslovení čeští odborníci potvrzují, že tento olej s sebou nese mnohem více rizik než příznivých účinků.
Ano, na toto téma jsme také psali článek: https://www.rehabilitace.info/zdravotni/je-kokosovy-olej-opravdu-nebezpecny-jak-je-to-doopravdy/
Děkujeme za komentář.
kokosový olej používám hlavně na suché ruce a popraskané rty a pomáhá mi. Úžasný je taky v kuchyni, nejraději jej mám v palačinkách a desertech, ale dá se použít i při pečení nebo smažení. Ale pravda je, že záleží na tom, o jaký olej se jedná, jestli je kvalitní.
jsem ráda, že se dá v ČR už vcelku dobře sehnat, dřív to byla fakt dřina :D
to máš pravdu Evčo, kokosový olej používám už pět let a něco o tom taky vím