Obsah článku
Někdy je nejlepším způsobem, jak se ujistit, že používáte čistý zubní kartáček, jeho výměna.
Obecně platí, že byste měli vyměnit zubní kartáček nebo hlavici zubního kartáčku každé 3 až 4 měsíce.
Zubní kartáček byste také měli vyhodit v každé z následujících okolností:
- Štětiny jsou viditelně opotřebované. Pokud jsou štětiny ohnuté nebo roztřepené, váš zubní kartáček nemůže čistit zuby tak efektivně.
- Někdo ve vaší domácnosti je nemocný. Pokud vy nebo někdo ve vaší domácnosti prodělal nakažlivé onemocnění, jako je streptokok nebo chřipka, další používání zubního kartáčku může šířit infekci.
- Sdíleli jste svůj zubní kartáček s někým jiným. Pokud váš zubní kartáček použil někdo jiný, neexistuje způsob, jak jej úplně dezinfikovat. Flóra úst každého člověka je jedinečná a neměli byste si drhnout ústa bakteriemi od někoho jiného.
Odpovězte na následujících pět otázek a zjistěte, zda je čas vyměnit zubní kartáček za nový!
1. Je váš zubní kartáček starší než tři měsíce?
Je důležité, abyste svůj zubní kartáček vyměňovali často, abychom byli přesní, každé 3-4 měsíce. Maximálně. Váš zubní kartáček je asi po třech měsících méně účinný, protože se začnou opotřebovávat štětiny. Bakterie mají také tendenci se časem usazovat na zubním kartáčku. Proto, abyste si udrželi dobré zdraví a zajistili si úspěšné čištění, je důležité po třech měsících používání kartáček vyměnit.
2. Jak vypadají štětiny?
Pokud jste jako většina lidí, pravděpodobně si nevedete průběžný záznam o tom, kdy jste si naposledy koupili nový zubní kartáček. To je v pořádku! Existují jednoduché způsoby, jak zjistit, zda je zubní kartáček připraven k výměně.
Jednoduše zkontrolujte štětiny na zubním kartáčku. Vypadají opotřebované nebo roztřepené? Jsou křivé? Poškozené štětiny neodvedou při čištění zubů tu nejlepší práci. Pokud tedy vypadají zanedbaně, je pravděpodobně čas na nový.
Sponzorováno
3. Byli jste nemocní?
I když se váš zubní kartáček používá k čištění zubů, nemusí být nutně imunní vůči hromadění bakterií. Pokud jste onemocněli chřipkou nebo nachlazením, mohou tyto bakterie zůstat na vašem zubním kartáčku. I když je reinfekce nepravděpodobná (pokud nemáte imunitní nedostatečnost), vždy je dobré vyměnit zubní kartáček poté, co se vypořádáte s nemocí.
4. Cestovali jste v poslední době hodně?
Navštívili jste v poslední době jinou zemi? A co je důležitější, navštívili jste nové místo, kde není pitná voda bezpečná? Pokud ano, je pravděpodobně čas na nový zubní kartáček. V ideálním případě je nejlepší praxí čistit si zuby balenou vodou v zemích, kde není pitná voda zcela bezpečná. Někdy se však zapomeneme a omylem zajedeme kartáčkem pod místní vodu. Pokud k tomu dojde, je nejlepší vyměnit zubní kartáček, abyste neonemocněli.
5. Skladujete správně svůj zubní kartáček?
Při skladování zubního kartáčku se ujistěte, že jej ponecháte na místě, které je čisté, suché a umožňuje proudění vzduchu. Zubní kartáček byste proto neměli držet poblíž toalety nebo ve sprše a neměli byste jej skladovat ve vzduchotěsném pouzdře. Jinak by se váš zubní kartáček mohl stát živnou půdou pro škodlivé bakterie. Místo toho je nejlepší zavěsit zubní kartáček ve svislé poloze, aby mohl mezi čištěním vyschnout.
TIP: Někteří odborníci doporučují mít dva zubní kartáčky a střídat, dokud jeden schne.
Sponzorováno
Vyvarujte se také ukládání více zubních kartáčků, jako jsou kartářky členů rodiny, ve stejném držáku nebo v kelímku společně. Nejlepší je, když nemají vzájemný kontakt, aby se nemohly navzájem kontaminovat.
A dále si o zubním kartáčku přečtěte
- Jak vydezinfikovat zubní kartáček a udržovat zubní kartáček čistý?
- Jak se správně starat o zubní kartáček?
- Jak vybrat zubní kartáček?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hygiena a zdraví, Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články