Obsah článku
- alfa-karoten
- beta-karoten
- beta kryptoxantin
- lutein
- zeaxantin
- lykopen
Alfa-karoten, beta-karoten a beta kryptoxantin
Alfa-karoten, beta-karoten a beta kryptoxantin mají postavení provitamínů A – organizmus je dokáže proměnit na biologicky účinný vitamín A (retinol). Lutein, zeaxanthin a lykopen mají podstatně slabší provitamínovou aktivitu, ale pro lidský organismus to nijak nesnižuje jejich biologickou důležitost. Jsou totiž velmi silnými antioxidanty.
Lutein a zeaxantin
Lutein a zeaxantin se nejvíce koncentrují v čočce, kde brání vzniku šedého zákalu (katarakty) a v buňkách sítnice (sítnice oka), kde podporují tvorbu pigmentu a zlepšují zrakovou ostrost a současně chrání membrány buněk pro oxidací. Tento kombinovaný účinek je považován za významný faktor prevence makulární degenerace, která je z celosvětového hlediska nejčastější příčinou slepoty.
Nejvíce luteinu a zeaxantinu obsahuje: špenát, kapusta, růžičková kapusta, brokolice, kukuřice, zelený hrášek, chřest a zimní oranžová dýně.
Lykopen
Lykopen je jeden z nejsilnějších antioxidantů, který dokáže chránit nejen buněčné membrány před ničivým vlivem volných radikálů, ale i „špatný“ LDL před oxidací. LDL se totiž stává pro vás „špatným“ tehdy, když ho zasáhnou volné radikály a zoxiduje. Lykopen v koordinaci s vitamínem C a E brání této chemické degeneraci LDL částic a proto je považován za silnou ochranu před aterosklerózou, infarktem a mozkovou porážkou.
Zajímavost: lykopen z rajčat a ostatních potravin bohatých na lykopen, chrání muže před rakovinou prostaty. Lykopen se nachází zejména v rajčatech, červeném melounu, červených a růžových grapefruitech a barevných paprikách.
Beta-karoten v tabletách neberte
Beta-karoten je i díky farmaceutickému průmyslu nejznámější karotenoid. Vzniká z něj důležitý vitamin A a patří k nejsilnějším antioxidantům. Má však vlastnost ohně: „Dobrý sluha, zlý pán“. Nebudeme vás tu zatěžovat složitostmi biochemie a fyziologie betakarotenu, zkusíme to stručně zjednodušit:
Sponzorováno
- beta-karoten se hůře vstřebává ze syrových potravin
- beta-karoten v přirozené formě (potraviny) obsahuje směs různých izomerů, přičemž se za nejúčinnější proti oxidaci považuje 9-cis izomer
- beta-karoten v syntetické formě (tablety) obsahuje téměř výhradně izoformou all-trans, které má jinou geometrii jako cis izoformy.
A teď ona zápletka
Přesto, že množství výzkumných prací prokázalo významný pozitivní účinek potravin bohatých na beta-karoten a jiné karotenoidy v prevenci rakoviny plic a prostaty, kardiovaskulárních onemocnění, katarakty, makulární degenerace a při podpoře imunity, užívání syntetických koncentrátů těchto látek (zejména beta-karotenu) se jeví spíše jako rizikové.
Již několik let se například ví, že pokud kuřák užívá syntetický beta-karoten, jeho riziko rakoviny plic je ještě větší, než kdyby betakaroten neužíval. Před pár týdny byly publikovány další výsledky výzkumu: muži, kteří užívají syntetický beta-karoten, nejenže nejsou chráněni před rakovinou prostaty, mají dokonce větší riziko, že pokud je rakovina prostaty postihne, bude agresivnější než kdyby beta-karoten v tabletách neužívali.
Tato „nečekaná“ zjištění mají takové možné vysvětlení: syntetický beta-karoten obsahuje pouze trans formu, která se očividně zpráva v organismu jinak než přirozená směs různých forem beta-karotenu.
Přirozený betakaroten obsahuje i 9-cis formu, která má nejvýznamnější antioxidační a protirakovinný účinek. Nadměrná koncentrace syntetického betakarotenu v organismu se může paradoxně projevit jako „prooxidant“, který podporuje tvorbu volných radikálů (podobně se chová i nadbytek vitaminu C při současné vysoké konzumaci živočišného železa a stresových podmínkách v organismu např. onemocnění).
Je jen málo pravděpodobné, že si takové nebezpečně vysoké koncentrace betakarotenu způsobíte přirozenými potravinami. U tabletek však ano.
Z těchto důvodů považujeme za velmi nevhodné užívat syntetický betakaroten v tabletách. Před letní sezónou opalování je to o to nebezpečnější, že prooxidační účinek megadávek betakarotenu se může kombinovat s oxidačním účinkem UV záření. Výsledkem nebude ochrana před rakovinou kůže, ale její podstatně zvýšené riziko. Před rakovinou kůže vás budou i v létě spolehlivě chránit potraviny bohaté na karotenoidy, pokud je budete užívat podle níže uvedených doporučení a zejména pravidelně.
Rady ohledně potravin a koretonoidů
Přečtěte si několik našich rad ohledně karotenoidů:
- nejvíce přirozených karotenoidů získáte z potravin, které jsou mírně tepelně upravené dušením, vařením v páře, blanšírováním nebo krátkým vařením v mikrovlnce – vstřebávání karotenoidů se po takové tepelné úpravě zvyšuje několikrát
- potraviny bohaté na karotenoidy konzumujte vždy alespoň s malým množstvím oleje nebo mletých ořechů a olejnatých semen
- neužívejte ostrovidky a podobné levné přípravky s obsahem pochybného množství a kvality proklamovaných látek (lutein, zeaxantin, lykopen apod.)
- nedejte se přemluvit k měření koncentrace karotenoidů v krvi přes kůži, které následně „odhalí potřebu“ užívat drahé speciální preparáty prodávané toutéž firmou, která „revoluční“ měření provádí.
- neužívejte beta-karoten v tabletách!
Sponzorováno
A co vy? Dbáte na příjem karotenoidů? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravá zelenina, Zdravé látky, Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články