Sponzorováno

Karcinogeny – co je to konkrétně a čemu se vyhýbat? 4.85/5 (13)

Kouření způsobuje rakovinu...

Kouření způsobuje rakovinu…

Rozlišujeme různé skupiny faktorů, které mohou vyvolávat zhoubné nádory. Tyto faktory nesou název karcinogeny. Při výzkumu látek, které způsobí vznik zhoubných nádorů, stojí ve středu zájmu chemické látky, radioaktivní záření, onkogenní viry a vlivy dědičnosti i životního stylu.

Co se řadí do pojmu karcinogen?

  • představuje chemickou látku nebo směs chemických látek, a také řadu faktorů které způsobují rakovinu nebo zvyšují její výskyt
  • je to vysoce početná skupina látak, která atakuje genetický materiál
  • ionizující záření
  • dlouhodobé zánětlivé procesy i jiné rizikové komplexní vlivy
  • klasifikace chemické látky s karcinogenním rizikem se opírá o vlastnosti látky
  • závažný je její vztah k mutagenitě, čili k poškození genetického materiálu živých organismů – nakolik může prokázat karcinogenní potenciál

Klasifikace karcinogenů

Podle Mezinárodní organizace pro výzkum rakoviny jsou dvě kategorie karcinogenů pro člověka:

Kategorie látek s dostatečným důkazem karcinogenity

kde je kauzální vztah mezi expozicí látky, nebo směsi a rakovinou u člověka. Tedy jsou jistě karcinogení.

Kategorie látek s omezeným důkazem karcinogenity

kde je pozitivní vztah mezi expozicí látky a rakovinou člověka, avšak důkaz není jistý.

Přístupy k ochraně lidské populace před působením chemických látek se celosvětově velmi dynamicky rozvíjejí
jejich uplatnění v praxi je ve všech průmyslově vyspělých zemích světa středem zájmu odborné i laické veřejnosti
významné postavení v problematice mají právě genotoxikanty, což jsou sloučeniny s mutagenními a karcinogenními účinky.
Tyto skupiny látek vytvářejí reálné ohrožení lidské populace, s následnými pozdními účinky, ve smyslu poškození zdraví (nádorová onemocnění, vliv na lidskou reprodukci, vývojové vady atd.)

Informace o karcinogenech

Alkohol, dioxiny, cigarety, každý z nás asi ví co spouští rakovinu. Ale budete překvapeni, co všechno ještě patří k potencionálním karcinogenům.

Hranolky, bramborové lupínky

Nebezpečná látka – akrylamid, úroveň ohrožení – střední stupeň 3 +. Akrylamid je chemická látka vznikající v potravinách bohatých na škrob jako následek jejich tepelné úpravy při vysokých teplotách, jako je pečení nebo smažení. Je používán v papírenském, stavebním, metalurgickém nebo textilním průmyslu a také může být zdrojem znečištění životního prostředí. Přesto je tato karcinogenní látka skrytá v hranolkách, bramborových lupíncích, dokonce i v koblihách. Příště si třikrát rozmyslete, zda naservírujete, nebo koupíte dětem hranolky. Dejte jim brambory v klasické formě, tak jak nám je nakládaly na talíř naše babičky.

Sponzorováno

Hnědá rýže

Nebezpečná látka – arsen, úroveň ohrožení – nejvyšší stupeň 6. Rýže je hlavním zdrojem arsenu ve vaší stravě a hnědá rýže obsahuje více tohoto toxinu než bílá rýže. Arsen vypne obnovovací proces DNA ve vašem těle, což otevírá cestu pro mutace, které způsobují rakovinu. Chraňte své buňky: Při přípravě rýže, ji pořádně promyjte vodou, tak aby ta voda co odtéká už nebyla bílá. Omezte rýži na dvě porce týdně.

Alkohol může vést k rakovině kůže

Opilý člověk se na slunci spálí po dobu 35 minut rychleji než abstinent. Alkohol oslabuje obranný systém pokožky, proto se alkoholici rychleji spálí do červena.

Prací prášek

Nebezpečná látka – 1,4-dioxan, úroveň ohrožení – střední stupeň 3. Váš prací prášek odstraňuje skvrny z oblečení, ale zanechává na něm toxické chemické látky. U lidí se rakovina z této látky zatím neprokázala, ale u potkanů ​​způsobuje jaterní nádory. Chraňte své buňky – naučte se číst složení uvedeno na obalu prášku – polyethylenglykol (PEG), polyetylén, oxynol – uvnitř je 1,4 dioxan.

Oblečení

Nebezpečná látka – formaldehyd, úroveň ohrožení – nižší stupeň 2. Formaldehyd se používá v márnicích. Přesto se tato látka napouští do oblečení, aby po vyprání nebylo třeba žehlit. Způsobuje nádor nosohltanu. Nedotýkejte se tohoto oblečení, pořádně je vyperte před prvním použitím. Jeden prací cyklus snižuje tuto látku o 60 procent.

Elektronické cigarety

Nebezpečná látka – nitrozamín, úroveň ohrožení – střední stupeň 3. Tyto cigarety obsahují mnoho škodlivých látek a zvyšují riziko vzniku rakoviny. Přestaňte kouřit teď hned a navždy. Ti co se snaží odnaučit od kouření postupně, tak se většinou k tomuto zlozvyku vrátí.

Plastové nádobí a nádoby na potraviny

Nebezpečná látka – styren, úroveň ohrožení – nízký stupeň 1. Plasty by měly být zakázány už jen protože jsou nerozložitelné. Nebezpečné jsou při zahřátí, když uvolňují styren. Je to lidský karcinogen. Chraňte své buňky: Nepijte teplé nápoje z plastových kelímků. Neohřívejte si jídlo v plastových talířích. Jednoduše je nepoužívejte.

Kouření

Kouření je nejčastější faktor zevního prostředí, který vede k předčasnému úmrtí. Zvyšuje pravděpodobnost malignitu ústní dutiny, jícnu, pankreatu, močového měchýře – a hlavně – rakoviny plic.

Potraviny, které mohou způsobit rakovinu

Přečtěte si článek o rakovinotvorných potravinách, mohou být nebezpečné.

Pečujte o své zdraví

V podstatě se držte toho, co se používalo dříve. Naši prarodiče se dožijí vysokého věku, protože se tímto novodobým výrobkům vyhýbají (a dříve je neměli k dispozici). Je třeba se vrátit k našim výrobkům, natírat si na chléb pravé kravské máslo, jíst jogurty z kozího mléka a naše ovčí sýry, pijte pravé mléko od našich chovatelů. Jezte zeleninu a ovoce z vaší zahrady, ne chemicky ošetřené a v kamionu dozrálé ovoce. Nedejte se zlákat umělými sladkostmi vyráběnými v továrnách. Je to vlastně jednoduché!

Sponzorováno

To co se nyní prodává ve velkých supermarketech vašemu zdraví neprospěje, protože výrobky neobsahují často nic potřebného pro vaše tělo. Nenechte se zvyklat reklamou a přemýšlejte!

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva