Obsah článku
Vaše zvědavost je oprávněná.
Při pohledu na jojobu ji lze snadno zaměnit se zelenými olivami – i stromy obou dokonce vypadají podobně. Tím však podobnosti končí. Rostlina jojoba je technicky keř a je endemická v oblastech Severní Ameriky. Botanické označení Jojoby je Simmondsia chinensis, ale má také řadu konvenčních jmen. Mezi místními obyvateli je jojoba často označována jako kávovník, kozí ořech, jelení ořech, prasečí ořech, chininovník, divoká líska, zimostráz šedý a tak dále.
Názvy by vám měly něco napovědět – je to houževnatá, odolná rostlina, prospívající v suchu a spalujících vedrech, která by zabila většinu živých tvorů. Drsné podmínky a houževnatost rostliny vedou k tomu, že vzácný jojobový ořech překypuje složkami obnovujícími pokožku. Jojobový ořech se používá k výrobě slavného jojobového oleje, který nabízí silné výhody pro dosažení zdravé pokožky a pomáhá léčit akné.
Jojobový olej je přírodní olej vyrobený ze semen rostliny Chinensis, keře odolného vůči suchu pocházejícího z jižní Arizony, Kalifornie a Mexika.
Představme si jojobový olej?
Jojobový olej má dlouhou historii léčebného použití. V minulosti domorodí Američané drtili semínka jojoby a extrahovali olej. Jojobový olej se pak používal k léčbě ran, vředů a pro jiné účely související s pokožkou. Až na počátku 70. let 20. století byla rostlina jojoby domestikována a poprvé pěstována průmyslově. Předtím byly jojobové ořechy sbírány z přirozených výskytů rostliny ve volné přírodě.
Navzdory tomu měly USA připraveny zásoby jojobového oleje, který využívaly ve válečných úsilích během druhé světové války. Zajímavé, co? Slyšeli jste správně. Jojobový olej se za války přidával do různých motorových olejů a dokonce se používal k mazání zbraní, jako jsou kulomety.
Možná se ptáte, proč by se k mazání strojů používal rostlinný olej. Nevyschne nebo nebude lepit? Něco je divně, že? A nemýlíte se. Odpověď na tuto otázku je, že jojobový olej ve skutečnosti není jako většina rostlinných olejů. Jojobový olej je voskový ester – specifický druh oleje, který, jak už název napovídá, má blíže k vosku než k oleji.
Jojobový olej na pleť
Jedním z hlavních rozdílů mezi vosky a oleji je to, že zatímco většina rostlinných olejů je stravitelná, estery vosků nikoli. Pokud tedy někdy pomyslíte na konzumaci jojobového oleje, prostě projde vašimi střevy nedotčený. Ale radši to nedělejte!
Nemusíte samozřejmě konzumovat jojobový olej, abyste mohli využít jeho přínosů pro vaši pokožku. Neužívejte ho vnitřně. Jojobový olej se používá lokálně na kůži, nanesením oleje na požadovanou oblast. Jojobový olej můžete použít na suchou pleť, k léčbě akné nebo jen na zjemnění pleti. Navíc, protože jojobový olej je na bázi vosku, je perfektní jako nosný olej, který můžete smíchat s jinými přírodními a esenciálními oleji.
To znamená, že s jojobovým olejem můžete být pěkně kreativní a používat ho v různých přírodních domácích prostředcích na pleť nebo na léčbu akné. Zde je seznam některých z nejvýznamnějších výhod jojobového oleje pro pokožku.
Jojobový olej hydratuje pokožku
Látky, které zvlhčují pleť, se nazývají zvlhčovadla – což v překladu z vědeckého žargonu znamená „látka, která udržuje věci vlhké“. No, hádejte co? Jojobový olej je takový zvlhčovač pleti. A nejen to, je to jeden z nejrozšířenějších zvlhčovačů ve velkém množství produktů péče o pleť a přípravků proti akné. Jako zvlhčovač působí jojobový olej jako druh těsnění na kůži díky svým voskovým molekulám. Ty zabraňují vypařování molekul vody, a tím udržují pokožku nádherně hydratovanou. Ale to není jediný přínos jojobového oleje pro vaši pokožku, protože…
Jojobový olej je antibakteriální a protiplísňový
Ale skoro vás slyším, jak si říkáte: „Takže tento olej … hydratuje?!“. A – úplně vás chápu. Jojobový olej je ale zvláštní nejen proto, že hydratuje, ale také proto, že v jedné látce spojuje mnoho prospěšných vlastností péče o pleť. Jednou z nejsilnějších a nejcennějších vlastností jojobového oleje jsou jeho protiplísňové a antimikrobiální účinky.
Je hodně zajímavé, že laboratorní testy ukazují, že jojoba na jednu stranu šetří mnoho plísní a bakterií, na stranu druhou jiné přesto zabíjí. A právě ty, které zabíjí, z jojobového oleje dělají tak mocného spojence při získávání zdravé pokožky. Jojobový olej zabíjí E. coli a řadu dalších bakterií, které způsobují candidu, salmonelu a další nepříjemné nemoci. Díky tomu je jojobový olej vhodný a naprosto perfektní i na akné. Pokud trpíte zánětem akné a vypadá to, že je infikované, nebude na škodu nanést na postiženou oblast trochu jojobového oleje.
Jojobový olej je silný antioxidant
Antioxidanty jsou odpovědí přírody na škodlivé volné radikály poškozující buňky. Antioxidanty chrání vaše buňky – včetně buněk vaší pokožky – před škodlivým poškozením tím, že loví a eliminují volné radikály z prostředí.
Jedním z nejlepších antioxidantů pro pokožku je konkrétně vitamín E a jeho mnoho analogů. Kromě čištění pokožky od volných radikálů působí vitamín E také jako silný přírodní opalovací krém, který chrání vaši citlivou pokožku před ostrými UV paprsky slunce. Navíc vitamín E pomáhá pokožce při regeneraci. A mohla bych pokračovat, ale řeknu jen toto – jojobový olej je plný vitamínu E. Chcete se chránit před UV zářením, oxidačním stresem a náhodnými znečišťujícími látkami, se kterými se setkáváme každý den? Pak je vaší odpovědí jojobový olej. Zkuste ho, litovat nebudete.
Jojobový olej je silně nekomedogenní
Ale co jojobový olej na akné? Čím je tak výjimečný? No, jak jsem uvedla výše, jojobový olej je skvělý, protože kombinuje spoustu blahodárných vlastností péče o pleť v jednom úhledném, přírodním balíčku. Teď si pozorně přečtěte toto – jojobový olej je také elegantně nekomedogenní. To znamená, že zatímco většina ostatních rostlinných olejů lepí a ucpává vaše póry, jojobový olej ne.
Zvláštní (nebo úžasné) je, že i když jojobový olej je rostlinná látka, jeho složení je ve skutečnosti velmi podobné kožnímu mazu, který sami vylučujeme. A protože jojobový olej je svým složením blízký našemu přirozenému kožnímu oleji, je mnohem méně pravděpodobné, že ucpe naše póry. Ucpané póry mimochodem vedou k černým tečkám a bílým tečkám, které zase vedou k akné.
Všechny tyto úžasné vlastnosti jojobového oleje z něj dělají dokonalou přísadu, kterou můžete zahrnout do vaší rutiny péče o pleť.
Jojobový olej je hypoalergenní
Zmínila jsem se, že jojobový olej není normální olej? Ano, ano. Je to spíše vosk a vosk není stravitelný. Ale to není vše – vosk se do pokožky ani nevstřebá. Takže, kdykoli si nanesete jojobový olej na pokožku, hádejte co? Nic z toho ve skutečnosti nevstoupí do vašeho systému. Jemně chrání vaši pokožku a vytváří nad ní hladký, lesklý štít.
To znamená, že jojobový olej je hypoalergenní látka. V naprosté většině případů nikoho nedráždí a nezpůsobí vám žádné vedlejší účinky ani alergické reakce. A přestože k alergickým reakcím na jojobový olej dochází, jsou velmi velmi vzácné. To vše dělá z jojobového oleje jednu z nejbezpečnějších přírodních složek péče o pleť, zejména ve srovnání se zbytkem rostlinných olejů.
Jojobový olej reguluje tvorbu kožního mazu
Jojobový olej, jak jsem zmínila výše, je složením velmi podobný normálnímu, lidskému kožnímu oleji, kterému se říká kožní maz. Tato podobnost funguje zvláštním způsobem. Když si například nanesete jojobový olej na pokožku, zvlhčí ji způsobem, který je velmi blízký našemu vlastnímu lidskému hydratačnímu procesu.
To tak trošku oklame lidské tělo – jojobový olej je tak podobný kožnímu mazu, že tělo věří, že vaše pokožka byla přirozeně hydratovaná. Po chvíli vyšle signál „stop“ do mazových žláz v pórech a vlasových folikulech. Takže jojobový olej je svým způsobem přirozeným zásahem do vašeho vlastního, přirozeného systému péče o pleť. Netřeba dodávat, že to zabraňuje nadměrné produkci kožního mazu, což snižuje možnost ucpání vašich pórů a tvorby akné.
Sponzorováno
Jojobový olej může zvýšit produkci kolagenu
Zmínila jsem antioxidanty? Ano, určitě. Tytéž antioxidanty, které má jojobový olej, nejsou dobré jen při zbavování vašeho těla škodlivých volných radikálů. Antioxidanty v jojobovém oleji fungují i jinak – například zvyšují vaši tvorbu kolagenu. Pravděpodobně to víte, ale kolagen je klíčový protein, který působí jako stavební kámen v mnoha tkáních v lidském těle. A i když kolagen také hraje zásadní roli při stavbě chrupavky vašich kloubů, je to také „lepidlo“, které drží vaši pokožku pohromadě. Jak stárneme, naše hladina kolagenu se přirozeně zastaví a zavedení jojobového oleje do vaší rutiny péče o pleť to může pomoci napravit. To je jen další důvod, proč lidé doporučují používat jojobový olej na pokožku.
Jojobový olej může urychlit hojení a snížit jizvy po akné
Dříve v tomto článku jsem sdílela skutečnost, že první použití jojobového oleje provedli domorodí Američané. Různé kmeny, které žily v oblasti mezi USA a Mexikem (kde jojobový keř obecně roste), objevily léčivé vlastnosti jojoby poměrně brzy.
Kromě toho, že jedli jojobové ořechy, nakonec zjistili, že jejich rozbíjením mohou vytvářet balzámy, které uzavírají rány a rány na kůži. To znamená, že jojobový olej je také velmi užitečný při léčbě jizev po akné, pomáhá lépe uzavřít rány a rychleji se hojí. To je důvod, proč tolik lidí doporučuje jojobový olej na akné.
Jojobový olej má silné protizánětlivé vlastnosti
Díky tomu je užitečný nejen při běžné péči o pleť, ale také při léčbě a prevenci široké škály kožních onemocnění. Existuje mnoho zpráv od lidí s psoriázou, ekzémem a řadou dalších kožních onemocnění, kteří dobře využili jojobový olej na svůj kožní problém. Protizánětlivá povaha rostliny pomáhá zklidnit pokožku a snížit svědění, odlupování, zarudnutí a bolest. V neposlední řadě, protože jojobový olej je voskový ester bohatý na vitamín E, je také zvláště vhodný pro lidi se suchou pokožkou.
Jojobový olej může pomoci při popáleninách od slunce
Je toho hodně. Blahodárné vlastnosti jojobového oleje prostě nekončí, že? Už jsem zmínila asi tucet vlastností jojoby, díky kterým je prospěšná pro pokožku, ale je toho ještě víc. Jojobový olej je také oblíbeným přírodním posilovačem opalovacích krémů. Jeho molekulární struktura, tvořená převážně voskovými estery a vitamínem E, poskytuje mírně reflexní štít, který může odrážet část škodlivého UV záření. Pamatujte – jojobový olej se nevstřebává ani netráví a nikdy nemůže nahradit skutečný opalovací krém. Místo toho funguje jako neviditelný kryt na kůži. To pomáhá vaší pokožce udržet si vlhkost, chránit vaši pokožku před prachem a nečistotami a odrážet malé množství slunečního záření od pokožky.
Jojobový olej může pomoci léčit a předcházet akné
Většina z výše uvedených výhod jojobového oleje pro pokožku se překládá do důvodů, proč používat jojobový olej na akné. Bohatost jeho obsahu vitamínu E, hydratační vlastnosti, antimikrobiální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti. To vše se spojuje v jedno, díky čemuž je jojobový olej jedním z nejkomplexnějších přírodních řešení proti akné.
Jojobový olej je také nekomedogenní – to znamená, že přímo zabraňuje tvorbě akné. Kromě toho reguluje produkci kožního mazu a může zvýšit produkci kolagenu. Jojobový olej napomáhá rychlejšímu hojení ran a snižuje pravděpodobnost vzniku jizev po akné. Všechny tyto úžasné výhody pro pokožku dělají z jojobového oleje jednoho z nejsilnějších přírodních spojenců v prevenci zánětu akné.
No, nyní jsem zmínila většinu vlastností jojobového oleje, pokud jde o péči o pleť. Jsem si jistá, že existuje mnoho dalších, které jsme zde nezmínili, ale pojďme zařadit další rychlostní stupeň a pojďme promluvit si o praktičnosti.
Jak používat jojobový olej
Řekněme tedy, že jste četli tento článek. Máte nyní po ruce nějaký jojobový olej připravený k použití. Co byste měli nyní dělat?
Za prvé, i když je jojobový olej přírodní, nestravitelný a tudíž hypoalergenní, přesto neuškodí provést náplastový test. Náplastový test je, když si vezmete malé množství prostředku nebo produktu pro péči o pleť, který hodláte použít, a nanesete ho na malý kousek kůže. Cílem je zjistit, jak vaše tělo na látku reaguje, a také omezit nepříznivé účinky, kterými by vaše pokožka mohla projít, jakmile se s danou složkou dostane do kontaktu. Provedení náplastového testu vám pomůže zjistit, zda jste na danou látku alergičtí, a vždy je dobré jej provést před vyzkoušením nových produktů nebo přípravků péče o pleť.
Jojobový olej nepotřebuje žádné ředění a lze jej používat tak, jak je. Zde je jeden praktický způsob, jak provést náplasťový test s jojobovým olejem:
Naneste 2-4 kapky jojobového oleje na vnitřní stranu předloktí. Můžete ho trochu rozetřít, ale nesetřete to úplně. Poté nechte jojobový olej na pokožce působit alespoň 24 hodin. Abyste se ujistili, že se nesetřete nebo neodstraníte, můžete místo překrýt čistým kusem látky nebo obvazem.
Následující den (nebo zhruba po 24 hodinách) můžete odstranit obvaz nebo zkontrolovat oblast. Pokud jste necítili žádné svědění, štípání nebo bolest, mělo by to být v pořádku. Důležitá je ale i vizuální kontrola. Ukazuje místo na kůži, na kterou jste aplikovali jojobový olej, zarudnutí, kopřivku nebo jakýkoli jiný typ změny nebo podráždění? Pokud ano, měli byste okamžitě přestat používat jojobový olej a poraďte se se svým lékařem nebo dermatologem. Pokud nejsou žádné známky alergie nebo podráždění, můžete jojobový olej volně používat.
Jak použít jojobový olej?
Jojobový olej lze použít téměř jakýmkoliv představitelným způsobem. Takže způsob použití bude záviset na problému nebo oblasti, kterou chcete léčit nebo zlepšit. Například, pokud trpíte suchými, popraskanými rty, můžete použít jojobový olej jako přírodní roztok do balzámu na rty. Nebo, pokud máte suché ruce nebo máte suchou pokožku na obličeji, můžete použít jojobový olej jako přírodní zvlhčovač.
Pokud naopak vaše problémy souvisejí s přirozeným procesem stárnutí, jako jsou skvrny nebo vrásky, žádný strach. Stačí si vzít trochu jojobového oleje a nanést si ho na obličej před spaním a použít ho jako přirozenou alternativu masky proti stárnutí. Jojobový olej lze také použít samostatně nebo ve směsi s dalšími složkami proti akné jako DIY masku proti akné. Protože je jojobový olej přírodní a neškodný, lze jej také bezpečně používat kolem očí – nezpůsobuje žádné pocity pálení nebo podráždění.
Průvodce – jak koupit kvalitní jojobový olej?
Dobře, dobře, je to méně průvodce, ale spíše tip. Není to tak složité, opravdu. Pokud jde o nákup jojobového oleje, vždy jděte po produktu, který obsahuje organický, za studena lisovaný jojobový olej. Proč? Protože jojobový olej lisovaný za studena prochází nejmenším množstvím zpracování, a tím si zachovává většinu svých antioxidantů a dalších přírodních léčivých vlastností. Je pochopitelné, že jojobový olej lisovaný za tepla je taky celkem fajn, ale proces vylučuje významnou část jeho přírodních složek. A vy chcete TOP kvalitu, ne?
Závěr
Jojobový olej je jedním z nejlepších přírodních řešení pro péči o pleť a prevenci akné. Je to zcela přírodní ester vosku, díky čemuž je hypoalergenní a neškodný. Díky své struktuře je jojobový olej také velmi univerzální, pokud jde o aplikaci – lze jej použít jako zvlhčovač, bodové ošetření, čisticí prostředek nebo dokonce jako pleťovou masku.
Může být čímkoliv, co si jen přejete. Může být použit jako balzám na rty, k řešení pro léčbu vrásek a prevenci akné, až po hojení jizev a vážných kožních onemocnění, jako je lupénka a ekzém.
To vše a ještě více dělá z jojobového oleje nejbližší věc, kterou lidstvo má k univerzálnímu řešení pro péči o pleť a akné. Jako vždy, pokud zaznamenáte jakékoli podráždění nebo alergické reakce, měli byste přestat používat a poradit se se svým lékařem a dermatologem.
Sponzorováno
A jak používáte jojobový olej vy? Napište mi do komentářů, uděláte mi velkou radost.
A přečtěte si i další články o jojobovém oleji
- Jojobový olej na ekzém – je účinný? A jak ho použít?
- Jak jojobový olej použít pro vlasy, obličej a tělo? Mrkněte sem
- Jojobový olej – super pro vaši pokožku i vlasy
- Jojobový olej v těhotenství – může se užívat? A jak?
Studie a zdroje článku
- Jojoba Oil: An Updated Comprehensive Review on Chemistry, Pharmaceutical Uses, and Toxicity Autoři: Heba A. Gad, Autumn Roberts
- Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils Autoři: Tzu-Kai Lin, Lily Zhong
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články