Sponzorováno

Je lepší ibuprofen nebo paracetamol? 4.82/5 (11)

Je lepší ibuprofen nebo paracetamol?Ibuprofen může zvýšit riziko srdečního infarktu, mrtvice a poškození tenkého střeva. Kdo by ho neměl používat a je možné jej nahradit?

Ibuprofen patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti. Lékařka Luisa Dillner uvádí pro deník Guardian, že pozor by si měli dávat hlavně lidé, kteří mají vysoký krevní tlak, cukrovku, již někdy prodělali mrtvici či srdeční infarkt. Riziko mrtvice a srdečního infarktu se u nich zvyšuje o 5 až 40 procent, v závislosti na tom, který lék ze zmiňované skupiny při vyšších dávkách užívají. V případě, že léky užívají mladí a zdraví lidé je riziko zanedbatelné až nulové.

Podobně lidé trpící žaludečními vředy by se měli tímto přípravkům vyhnout. Je už dávno známo, že tím, že zmíněné léky blokují tvorbu prostaglandinu, nejen tlumí bolest, ale i oslabují ochranu žaludku, což může hlavně u starších lidí vést k žaludečním krvácením a tvorbě vředů.

Všechny léky mají vedlejší účinky, tedy i paracetamol. Ibuprofen by měl zmírnit bolest zhruba o polovinu, paracetamol je méně efektivní. V případě, že se paracetamol užívá ve vyšších dávkách než je doporučeno může dojít k poškození jater. Nejlepší je proto vždy konzultovat užívání léků s lékárníkem nebo lékařem, zvláště v případě dlouhodobého užívání. Pomohou určit, který z nesteroidních protizánětlivých léků proti bolesti máte použít, popřípadě při dlouhém užívání doporučit i léky na redukci tvorby žaludeční kyseliny.

Mnozí lidé se podobným lékům nevyhnou, hlavně pokud trpí chronickými bolestmi, které by jim jinak bránily plnit běžné povinnosti. Lékařka upozorňuje lidi se sportovním duchem. V jisté studii se ukázalo, že účastníci horského Crossu na 100 mil, kteří užívali ibuprofen měli vyšší hladiny biomarkerů pro poškození svalů, svaly je nebolely o nic méně a ani neběželi rychleji. Jiná studie zase ukázala, že cyklisté, kteří zmiňované léky užívali před cyklistikou, měli častěji problémy s propustným tenkým střevem.

Paracetamol (Panadol, Paralen, Paralax)

Kdy pomůže
Proti bolesti a horečce. Lze jej užívat při horečce nebo bolesti různého původu – migréně, bolestech hlavy, kloubů a zubů.

Výhody
Nedráždí žaludek, ve snížené denní dávce ho mohou vzít i pacienti užívající léky na ředění krve warfarin.

Sponzorováno

Nevýhody
Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater. To se však může vyvinout i při mnohem nižších dávkách, pokud se při užívání pije alkohol nebo berou jiné léky nebezpečné pro játra.

Na co si dát pozor
Opatrnější by měli být pacienti s těžkou ledvinovou poruchou a jaterními poruchami, zde se doporučuje prodloužení intervalu mezi jednotlivými dávkami na nejméně šest hodin. Kontraindikace nebo velké omezení je na místě u pacientů s alergií na účinnou látku.

Jak užívat:
Liší se podle jednotlivých lékových forem, vždycky je potřeba dodržet interval mezi užitím jednotlivých dávek, a to nejméně 4 hodiny, u dětí až 6 hodin.

V jaké formě:
Podle množství účinné látky v dané formě je lék určen pro děti od 7 kg (čípková forma), pro děti od 3 měsíců věku (sirupová forma) nebo tablety pro děti od 6 let a dále nejsilnější varianta pro dospělé (tablety i čípky).

Ibuprofen (Ibalgin, Ibumax, Nurofen, Brufen)

Zabere i při větších bolestech

Kdy pomůže
Při horečnatých stavech a zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích, při migréně cévního původu, bolestech po operaci, bolestech zubů a bolestivé menstruaci. Používá se také při léčbě onemocnění pohybového aparátu.

Výhody
U některých horečnatých onemocnění spojených se záněty je účinnější než paracetamol. Mohou ho užívat i děti (ovšem rodiče si musí pečlivě přečíst příbalový leták).

Nevýhody
Může způsobovat zažívací potíže (bolesti žaludku, pálení žáhy), je proto dobré užívat ho s jídlem či zapíjet mlékem.

Na co si dát pozor
Neměli by jej užívat pacienti, kteří v minulosti měli peptický vřed, zvláště když ho provázelo krvácení a jedná se o seniory. Užívat by ho neměli ani pacienti s léky na ředění krve, pokud prodělali srdeční selhání a těhotné ženy, zejména ve třetím trimestru. Pacienti s poruchou ledvin nebo těžkou poruchou jater by ho měli užívat pouze po poradě s lékařem nebo lékárníkem.

Jak užívat:
U kloubních onemocnění se doporučuje dávkování v rozsahu 3–6 tablet denně, u bolestí při menstruaci se podává 400 mg opakovaně po 4–6 hodinách. Jako lék na snížení teploty se podává obvykle 3× denně 400 mg.

V jaké formě:
Ve formě klasických tablet, suspenze, rozpustných tablet v ústech nebo čípků (ty jsou jen pro děti).

Sponzorováno

A co berete vy, když vás trápí nějaká bolest?

A dále si přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva