Obsah článku
Co je vlastně fluorid?
Fluorid je sloučenina fluoru, která může být v organické nebo anorganické formě. Každá z těchto forem má jiný vliv na živý organismus, což je neustálým důvodem na diskuse ohledně fluoru.
TIP: Co takhle zkusit přírodní alternativy k zubním pastám?
Co způsobuje fluorid ve vodě z vodovodu?
Ať už vodu z vodovodu používáme na konzumaci, nebo na mytí, ze všech hledisek je fluorid, který se v ní nachází, škodlivý. Při mytí má fluorid škodlivé účinky na pokožku. Vlivem tohoto účinku vzniká množství alergických onemocnění. Jelikož kůže je propustná, fluorid nacházející se ve vodě se tak dostává i do krevního oběhu, čímž v lidském organismu dochází ke vzniku škodlivých procesů. Mnozí lidé trvale pijí vodu z vodovodu, nemluvě o tom, že tuto vodu používáme i na vaření.
Při nadměrném požití je fluorid škodlivý pro mozek, dále může zapříčinit problémy se štítnou žlázou, ohrožuje integritu kostí, zvyšuje riziko výskytu rakoviny kostí a může zapříčinit i problémy s ledvinami. Nadměrné požití fluoridu ohrožuje trávení tím, že narušuje rovnováhu střevní flóry. Tak se snižuje funkce imunitního systému organismu.
Důležité: Při normálním životě nikdy nepřijmete tolik fluoridu, aby to bylo nějak nebezpečné.
Onemocníme od fluoridu?
Neblahé účinky fluoridu dokazuje případ 47-leté Angličanky. Každý den si tato žena vařila několik konvic černého čaje, do každé zavěsila 100 až 150 sáčků čaje. 17 let se tato žena oddávala své extrémní vášni, pak musela být hospitalizována. Všechny její zuby byly roztříštěné, bolela ji záda, i s rukama a nohama měla potíže.
Po chvíli hádání přišli lékaři k diagnóze – obtíže ji způsobil fluorid obsažený v čaji. Ona látka, která se přidává do zubní pasty a má chránit zuby před kazy, její chrup zcela zničila. Případ ukazuje, co platí v zásadě pro každou účinnou látku: velká dávka z ní činí jed.
Sponzorováno
TIP: Správné čištění zubů je důležité pro zdravé zuby
S moderními zubními pastami lze fluoridem zabránit až 40 procentům všech případů kazů
V současné době prokazují četné studie nepochybně pozitivní účinek tohoto stopového prvku. S moderními zubními pastami lze fluoridem zabránit až 40 procentům všech případů zubních kazů. Nadace Kontrola zboží hodnotí tento stopový prvek za tak významný, že všechny zubní pasty bez fluoridu při testech okamžitě propadnou. Že mnozí lidé jsou skeptičtí vůči fluoridu, spočívá pravděpodobně i v jednom chemickém nedorozumění: jinak, jak to naznačuje název, má fluorid málo do činění s vysoce toxickým, čistým fluorem.
Nebezpečí pro bílé skvrny na zubech
Přesto je vhodné zkontrolovat vlastní příjem fluoridů. Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje, aby se každý den celkem přijímalo 0,05 miligramů stopového prvku na kilogram tělesné hmotnosti, ať už jako dítě nebo dospělý, těhotné nebo kojící ženy, ať už ze zubní pasty, soli nebo vody. Přesné údaje o příjmu fluoridu nejsou k dispozici, předpokládá se však, že toto množství se za normálních okolností nedosahuje. V této souvislosti se není třeba obávat celkového příjmu fluoridu.
Fluorid se pak totiž může projevit jako bílé skvrny na zubech.
Je fluorid pro organismus potřebný?
Fluorid a jeho potřeba pro organismus je neustálým tématem diskusí, jak moc organismus tuto organickou sloučeninu v přiměřeném množství potřebuje. Fluorid je důležitá sloučenina, která je v organismu potřebná pro zdraví kostí a zubů. Fluorid je třeba při nedostatečném množství doplnit, ale organický fluorid nacházející se ve vodovodní vodě je na to úplně nevhodný. V první řadě je třeba jeho nedostatek doplnit přírodní minerální vodou, dále potravinami, které obsahují fluorid. Fluorid obsahují například sardinky, jakož i některé druhy zeleniny a ovoce.
A jakou pastu používáte vy? Budeme rádi za komentáře.
O zubní pastě si dále přečtěte
- TIP: Zubní pastu s fluoridem nikdy nepolykejte
- Barevné pásky na zubních pastách a barevné čtverečky na obalu zubních past – na co tam jsou?
VIDEO: Jaké zubní pasty jsou nejlepší na paradontózu?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články