Obsah článku
Když se hned nepřestaneme chovat k přírodně bezohledně a nezačneme se chovat víc ekologicky, nečeká naše děti a ani děti našich dětí žádná růžová budoucnost. Ve většině případů je takové prohlášení především promyšlený marketingový tah. Pravdou však zůstává, že pokud nezačneme omezovat odpad a skutečně nezačneme měnit svoje zažité návyky, ekologické katastrofě se jako lidstvo v budoucnu nejspíš nevyhneme.
A jak se říká, nemusí pršet, stačí když kape. Tedy, stačí už jen zdánlivě drobné změny k tomu, aby se to na našem životě začalo dlouhodobě projevovat. Třeba omezit plasty v každodenním životě. Bez potřebných informací však může být naše snaha často spíše kontraproduktivní. Například, když znovu používáme jednorázové obaly od potravin. Například taková krabičky od zmrzliny k tomu úplně svádí. Pokud je vám líto vyhodit krabičku od margarínu nebo třeba od vanilkové zmrzliny, protože by se do ní mohlo ještě něco dát, čtěte dál.
Jak jsou na tom skleněné nádoby
Známe to asi všichni, dokonce i ti, co éru zavařování znají už jen z vyprávění našich babiček. Jakmile spotřebujeme sklenici těstovinové omáčky nebo vytáhneme poslední okurku, valná většina z nás danou sklenici důkladně umyje a schová. Budeme doufat, že ti, co ne, ji alespoň vyhodí do tříděného odpadu a kontejneru k tomu určeného.
Pokud tedy patříte k těm, kteří rádi schovávají věci pro strýčka příhodu, a vymýváte nejen sklenice, ale i kelímky od jogurtu nebo zakysané smetany, mějte se na pozoru. Sklo je bezpečné opakovaně používat, ovšem pokud samozřejmě vybranou sklenici vždy řádně vymyjete. Je však třeba mít na paměti, že víčka dodávaná s těmito nádobami nebudou asi absolutně vzduchotěsná, takže znovu už nejspíš nebudou vhodná pro zavařování – ale pro skladování potravin budou fungovat dobře.
Pokud jste si tedy chtěli zavařit alespoň pár švestek na zimu, skočte si raději do obchodu pro nová víčka. Jestli jen chcete zabalit přátelům zbytky po vydařené společné večeři, postačí víčka původní. Ostatně, zapomenutým sklenicím od džemů a želé můžete znovu vdechnout nový život právě s vašimi oblíbenými dobrotami.
A co plast?
Různé druhy plastů jsou vytvářeny pro různá použití, takže než začnete přemýšlet o zabalení zbytků do tohoto obalu z druhé ruky, zkontrolujte na dně druh plastu, ze kterého byl vyrobený.
Všechny plastové výrobky by měly být označeny symbolem recyklace s číslem – od jedné do sedmi – uvnitř. Takzvané recyklační značky plastu nám pomáhají rozlišit, o jaký druh plastu se jedná, a pomáhají určit jejich další cestu v rámci recyklačního koloběhu.
Je dobré vědět, že… Recyklační značka plastů se obvykle skládá ze dvou částí – písmenného a číselného kódu a obvykle jej ještě doplňuje grafický symbol. Písmenná část značky definuje zkratku oficiálního názvu plastu, zatímco číselný kód označuje, z jakého materiálu je daný obal vyroben. Malý černý trojúhelník s plnými šipkami na obalu nám říká, že se jedná o obal určený k recyklaci.
Číslo 1 – PET – Pokud je váš obal vyroben z polyethylentereftalátu (PET), který řadíme mezi termoplasty, neměli byste jej už znovu používat. Tento druh plastu je však možné recyklovat a s největší pravděpodobností se s výrobky z vytříděného plastu v životě zase znova potkáváte.
Číslo 2 – HDPE – zkratka označuje polyethylen, plast s vysokou hustotou, který řadíme také mezi termoplasty. Znát ho možná budete pod názvem mikroten. Kromě obalových fólií je jeho využití opravdu velmi široké – například kojenecké láhve, víčka od PET láhví, varné sáčky a podobně. Pokud najdete na obalu č. 2, klidně ho znovu použijte, je to bezpečné. Ovšem pouze do doby, dokud nezačne vykazovat známky opotřebení.
Sponzorováno
Číslo 3 – PVC 3 – znalci chemie jistě hned poznají polyvinylchlorid, jeden z nejrozšířenějších plastů na světě. Ač jde tento materiál snadno vyrobit, jeho recyklace je náročnější. Proto PVC nepatří do žlutého kontejneru, ale do směsného odpadu. Tento plast se pak na znovu použití příliš nehodí.
Číslo 4 – LDPE 4 – polyethylen je díky své nízké hustotě většinou základem igelitových tašek, umělohmotných košíků a přepravek na jídlo. Číslo 5 – PP 5 nebo-li polypropylen je zase velmi populární v potravinářství. Obaly z těchto dvou plastů také můžete znovu bez obav použít.
Číslo 6 – PS je starý známý polystyren. Nejčastěji si ho asi představíte jako pěnovou výplň, ale vyrábí se z něj také jednorázové plastové kelímky a příbory. Polystyren je totiž pevný, ale zároveň křehký materiál. Ano, takže i polystyren můžeme směle zařadit do kategorie plastů bezpečných k znovu použití.
Číslem 7 jsou pak označeny všechny ostatní plasty – v této skupině se schovávají všechny plasty, které nespadají do výše uvedených skupin, například polykarbonáty, polyuretan, epoxidy nebo polyamidy.
Pozor na BPA
Důležité: Určitě nezapomeňte zkontrolovat, zda plastové nádobí, které používáte neobsahuje BPA. Za těmito písmeny se skrývá chemická sloučenina bisfenol A. Přestože sám o sobě není bisfenol A problém, tak ten nastane, když se tato látka zahřeje nebo vystaví záření, ať už slunečnímu nebo z mikrovlnky. Problémem je také jeho chemické složení.
BPA je totiž syntetický estrogen, což je ženský pohlavní hormon. Tento syntetický hormon zdravou funkci našich vlastních hormonů narušuje. Sice se nic nestane, když se jednou napijete z lahve, kterou jste před tím dali do mikrovlnky, ale pokud budete působení bisfenolu A vystavení pravidelně, může to zanechat své následky. Ty se mohou projevit jako problémy s plodností nebo třeba může způsobit vznik cukrovky. Ano, takže nechat postavenou plastovou láhev (která nemá označení BPA free) na okně, kam svítí slunce několik dní, je špatný nápad.
Sečteno a podtrženo
Obecně asi můžeme říct, že plasty č. 2, 4 a 5 jsou bezpečné pro skladování potravin a lze je znovu používat. Jakmile se ale materiál zabarví, začne zapáchat nebo vykazovat známky opotřebení, je lepší se ho rychle zbavit. Zabráníte tak tomu, aby se do potravin neuvolňovaly škodlivé chemikálie. Navíc, jednorázové obaly jsou vyrobeny pro speciální potraviny a určeny pouze na jedno použití.
Proto nejsou kelímky od jogurtu, krabičky od margarínů nebo oblíbené zmrzliny určené pro další použití. Tím hlavně myslíme zamrazování nebo ohřívání v mikrovlnce. Z plastových obalů se totiž mohou do potravin snadno dostat nezdravé chemikálie, což platí především pro horké a tučné potraviny. Asi ani koláče nebo ovoce v takových obalech nedoporučujeme skladovat, i když riziko přenosu chemikálií je v tomto případě menší než u horké a mastné polévky. Pro tyto účely je vhodné využít nádobí k tomu určené, ideálně bez obsahu výše zmíněného BPA.
Úplně nejlepší variantou je však ocel, sklo nebo porcelán. S obaly z těchto materiálů rozhodně nešlápnete vedle.
Sponzorováno
Pokud chcete pořád žít udržitelným způsobem, pak nakupujte potraviny nebalené, případně v krajním případě balené spíše v kartonu než v plastu. Také není nezbytně nutné zbavit se hned všech prázdných krabiček. Když jich máte větší množství, použijte je na tvoření s dětmi nebo jako dárky na drobnosti. Fantazii se meze nekladou.
A dále si na toto téma přečtěte
- Mikroplasty a zdraví – lidé sní nejméně 50 000 plastových částic ročně, zjistila studie
- Čajové sáčky mohou obsahovat mikroplasty – vy je snad chcete pít?
- Společnost Lego vyvíjí kostičky vyrobené z recyklovaných plastových lahví
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ekologie, Plasty a zdraví, Rodina
Přečtěte si také naše další články