Sponzorováno

Jaká je příčina tmavých kruhů pod očima? A jak je řešit? 4.8/5 (10)

Často za tmavé kruhy pod očima může prostě genetika. Ale někdy je to životní styl.

Často za tmavé kruhy pod očima může často genetika. Ale někdy je to nedobrý životní styl.

Lidé si často myslí, že tmavé kruhy jsou způsobeny únavou a nedostatkem spánku. Ačkoli to může být jedna z možných příčin, existují i jiné důvody tmavých kruhů, které se objevují pod očima, jako jsou třeba alergie nebo přirozený proces stárnutí.

Tmavé kruhy pod očima mohou vypadat klidně i fialově nebo modře až tmavě hnědé nebo černé, v závislosti na barvě pleti.

Takové kruhy jsou jen zřídka důvodem k obavám, ale lidé si mohou přát zmírnit jejich výrazný vzhled z kosmetických důvodů.

V některých případech mohou tmavé kruhy pod očima naznačovat potřebu změny životního stylu, jako je zlepšení spánkových návyků nebo stravy.

Příčiny tmavých kruhů pod očima a rizikové faktory

Oblast pod očima se může zdát přirozeně tmavší kvůli zúženým krevním cévám způsobujícím hyperpigmentaci nebo ztenčení kůže kolem očí.

Nejčastější příčiny tmavých kruhů pod očima jsou tyto:

  • nedostatek spánku nebo špatné spánkové návyky
  • alergie, včetně senné rýmy
  • hyperpigmentace, ke které dochází, když tělo produkuje více melaninu
  • snížená hladina tukové tkáně kolem očí
  • ztenčení kůže pod očima
  • anémie z nedostatku železa
  • nadměrné vystavení slunečnímu záření
  • časté tření očí
  • stárnutí
  • kouření
  • zděděné geny
  • problémy štítné žlázy
  • dehydratace
  • dermatitida
  • léčba očními kapkami glaukomu, jako je bimatoprost

Existují i některé rizikové faktory pro tmavé kruhy pod očima, jako například:

Vyšší věk: Úbytek tukové tkáně a ztenčení kůže kolem očí jsou součástí procesu stárnutí. Tyto změny mohou způsobit, že tmavé kruhy budou u starších dospělých výraznější.

Tmavší odstín pleti: Tmavé kruhy jsou častější u lidí s tmavším odstínem pleti a postihují více barevné lidi než bílé lidi. Předpokládá se, že tento rizikový faktor je způsoben změnami pigmentace.

Genetika: Tmavé kruhy mohou být i dědičné. Výzkum dokonce zjistil, že pokud má někdo tmavé kruhy pod očima, objevují se také u některých dalších členů rodiny.

Jak řešit tmavé kruhy pod očima domácími metodami a prostředky?

Lidé mohou být schopni snížit výskyt tmavých kruhů pod očima pomocí jednoduchých domácích prostředků. Tedy někdy.

Ačkoli některé z těchto léků nejsou vědecky prokázány, možná stojí za to je vyzkoušet, protože mnohé z nich jsou levné a nevyvolávají žádné vedlejší účinky. A lidé s nimi mají celkem pozitivní zkušenosti.

Dopřejte si více spánku

Lidé by měli zajistit, aby měli dostatek kvalitního spánku každou noc – to může efektivně pomoci snížit kruhy pod očima nebo předcházet tmavým kruhům. Zvednutí hlavy na více polštářích může také docela pěkně pomoci snížit tmavé kruhy a otoky kolem očí.

Okurka na oči

Přikládání plátků okurky do očí může zklidnit unavené oči a snížit otoky. Vysoký obsah vody a vitamínu C v okurce může pomoci vyživovat a hydratovat pokožku. Okurka také obsahuje oxid křemičitý, který je nezbytný pro zdravou tkáň.

Studený obklad

Použití studeného obkladu na oči může zúžit krevní cévy a snížit tak výskyt tmavých kruhů.

Čajové sáčky na oči

Čajové sáčky mohou pomoci zmírnit tmavé kruhy a otoky pod očima. Kofein v čaji má antioxidační vlastnosti a stimuluje krevní oběh kolem očí.

Zkuste si uvařit dva čajové sáčky ve vodě, nechte pěkně vychladnout, a poté je položte na každé oko. Vložením uvařených čajových sáčků do lednice může přidat chladivý efekt pro oči. Lidé mohou používat černé, zelené nebo bylinkové čajové sáčky.

Masáž obličeje

Špatný krevní oběh kolem očí může způsobit vzhled tmavých kruhů. Jemná masáž očního okolí prostřednictvím masáže obličeje může pomoci zlepšit krevní oběh.

Sponzorováno

Antioxidační produkty péče o pleť

Krémy na obličej a přípravky pod oči, které obsahují antioxidanty, mohou pomoci snížit výskyt tmavých kruhů pod očima. Vitamíny E a C jsou antioxidanty, které mohou pomoci léčit tmavé kruhy pod očima.

Makeup

Ačkoli make-up nezmění tmavé kruhy pod očima, můžete také zkusit použít korektor pod oči pro kosmetické účely. Prostě tak svoje nevzhledné tmavé kruhy skryjete.

Lékařské řešení tmavých kruhů pod očima

Pokud vás domácí prostředky nezbaví tmavých kruhů pod očima, zkuste se obrátit na svého lékaře nebo dermatologa o radu ohledně lékařského ošetření.

Možnosti lékařského ošetření obecně zahrnují tyto metody léčby:

Lokální krémy

Bělící krémy mohou pomoci snížit hyperpigmentaci. Mohou to být hydrochinon či tretinoin (či kombinace obojího). Lidé mohou potřebovat používat hydrochinon po dobu alespoň 3 měsíců, aby viděli účinek.

Kyselina kojová

Neoficiální zprávy uvádějí, že kyselina kojová je účinná při léčbě tmavých kruhů. Kyselina kojová je přírodní produkt, který pochází ze dvou druhů hub. Je však důležité vědět, že vedlejší účinky kyseliny kojové mohou znamenat kontaktní dermatitidu a zarudnutí kůže.

Kyselina azelaová

Lidé mohou používat kyselinu azelaovou k léčbě hyperpigmentace pod očima a je bezpečné ji používat po dlouhou dobu.

Místně aplikovaný vitamín C

Studie zkoumala účinky 10% pleťové vody s vitamínem C při léčbě tmavých kruhů po dobu 6 měsíců. Pleťová voda byla účinná při zesvětlení tmavých kruhů pod očima.

Chemický peeling

Chemický peeling s použitím alfa hydroxykyselin, jako je kyselina glykolová, může pomoci zesvětlit hyperpigmentaci pod očima. Lidé mohou také používat chemický peeling v kombinaci s lokálními krémy – ideální pro lepší účinek.

Řešení laserem

Laserová terapie může být účinnou léčbou tmavých kruhů pod očima. Méně invazivní laserové postupy, jako jsou diodové lasery, mohou snížit riziko zjizvení nebo jiných potenciálních vedlejších účinků.

Výplně

Pokud ztenčení kůže nebo ztráta tukové tkáně způsobuje tmavé kruhy pod očima, mohou být potenciální možností výplně. Lidé mohou podstoupit injekce plazmy bohaté na krevní destičky nebo gelu kyseliny hyaluronové do oblasti pod okem.

Chirurgická operace

Typ chirurgického zákroku zvaný blefaroplastika vás může zbavit tmavých kruhů, které jsou způsobeny usazeninami tuku nebo další kůží kolem očí. Oblast pod okem je extrémně choulostivá a lidé by měli vždy diskutovat s lékařem o možných vedlejších účincích.

Pokud lidé užívají určité léky, jako je bimatoprost na glaukom, tmavé kruhy po ukončení užívání léků zmizí.

Prevence tmavých kruhů pod očima

Nošení slunečních brýlí s UV ochranou může pomoci zabránit tvorbě tmavých kruhů pod očima.

Lidé mohou pomoci předcházet vzniku tmavých kruhů tím, že se zaměří na faktory životního stylu.

Dostatek spánku a snížení stresu: Výzkumníci zjistili, že stres zvyšuje výskyt tmavých kruhů, zatímco odpočinek a návyky zdravého životního stylu snižují tomuto zabarvení.

Ochrana očí před sluncem: Nošení slunečních brýlí s UV ochranou, které zakrývají okolí očí, a nošení opalovacího krému kolem očí může pomoci předcházet nebo redukovat tmavé kruhy.

Přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu: Kouření a nadměrná konzumace alkoholu může urychlit proces stárnutí těla a může zvýšit riziko tmavých kruhů pod očima.

Shrňme si informace

Tmavé kruhy mohou postihnout kohokoli jakéhokoli věku a etnického původu z různých důvodů. Genetika, stárnutí a faktory životního stylu hrají roli ve vývoji tmavých kruhů pod očima. Lidé mohou také zjistit, že alergie, nedostatek živin nebo i zdravotní problémy mohou způsobit tmavé kruhy pod očima.

Domácí prostředky mohou pomoci při léčbě tmavých kruhů. Udržování zdravého životního stylu s kvalitním spánkem, vyváženou stravou a správnou hydratací může pomoci předejít tmavým kruhům pod očima.

Sponzorováno

Pokud mají lidé obavy z výskytu tmavých kruhů, mohou se obrátit na svého lékaře nebo dermatologa, aby zjistili možnosti léčby a zkontrolovali jakékoli zdravotní problémy.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva