Sponzorováno

Jaká éčka v potravinách škodí nejvíce? 4.85/5 (13)

Která éčka mohou být nebezpečná pro naše zdraví?

Která éčka mohou být nebezpečná pro naše zdraví?

Chcete žít skutečně zdravě? Pokud ano, měla by bát hlavním cílem každého z vás kombinace pohybu a zdravé stravy. Bohužel je to právě strava, která dnes může přinášet poměrně velké množství komplikací. A to v souvislosti s tím, co se do jídla, které kupujete, během výroby přidává. Doslova stálicí jsou takzvaná éčka. Některá jsou zcela neškodná, jelikož se jedná třeba o přírodní barviva. Jsou ale taková, která už mohou být nebezpečná. A jaká škodí nejvíce? Podívejte se na to společně s námi.

E110

Jedná se o takzvanou potravinářskou žluť, kterou můžeme zařadit do skupiny těch škodlivých. A to především z toho důvodu, že mohou přinášet velká rizika hlavně pro dětský organismus. Pokud se podíváme konkrétněji, mohou být spojeny se vznikem alergií, stejně jako se mohou dostavit i problémy astmatického rázu, stejně jako třeba hyperaktivita. I proto je v některých zemích toto barvivo zakázáno.

E132

V tomto případě mluvíme také o barvivu. Konkrétně potom o takovém, které nazýváme jako potravinářská modř. Je velmi častou přísadou hlavně v různých sladkostech. Jako příklad je možné uvádět:

  • Žvýkačky a bonbony
  • Sladké tyčinky
  • Pudinky

V minulosti nebylo dané éčko zase tak závadné, jelikož na výrobu se používaly přírodní látky. Nyní se však vyrábí výhradně jenom synteticky. Pokud se podíváme na hlavní rizika, může při větší konzumaci vyvolávat třeba zvracení i nevolnost. U dospělých osob se může objevit třeba vyšší krevní tlak, stejně jako vyrážky, nebo i jiné kožní alergické reakce.

E133

Další ze skupiny potravinářské modře. I zde můžeme mluvit o nemalém riziku, a to hlavně v souvislosti s dětským organismem. Konzumace může být spojena například s hyperaktivitou a některé informace ukazují i to, že se může objevovat také přímá souvislost s rakovinou. Podobně jako výše uvedené barvivo, i toto můžeme velmi často nalézt hlavně ve sladkostech, stejně jako se může objevit také v některých džusech.

E210

Toto éčko je označováno jako kyselina benzoová. Nepatří přímo mezi riziková aditiva v potravinách, jelikož ji můžeme označit jako přírodní produkt, který obsahují třeba švestky, stejně jako brusinky. Důvodem používání je hlavně to, že dokáže eliminovat:

  • Tvorbu bakterií
  • Vznik a množení kvasinek
  • Růst plísní

Na druhou stranu jsou tu také četná negativa, na která bychom zcela logicky neměli také zapomínat. O jaká negativa se konkrétně jedná? U některých jedinců se může objevovat vyrážka, stejně jako kopřivka. Výjimkou nemusí být ani takzvaný anafylaktický šok. Proto je třeba být na pozoru a omezit její přijímané množství.

Sponzorováno

E250

Známý konzervant a stabilizátor, který většina lidí zná pod pojmem, jako je dusitan sodný. Pokud se podíváme na to, kde ho nejčastěji najdeme, je třeba se zastavit v segmentu uzenin. A to hlavě u šunky, stejně jako u párků, nebo jiných masných výrobků. Kromě konzervace dokáže zajistit i lepší barvu výsledného výrobku. Kromě svých pozitivních vlastností ale může způsobovat třeba bolesti hlavy, stejně jako kožní problémy. Může stát i za některými karcinogenními riziky. Komu není doporučován, to jsou malé děti, stejně jako těhotné ženy.

E320

Jaký je název pro toto konkrétní éčko? Je to butylhydroxyanisol. Už to, že je v České republice tato látka povolena jenom v omezeném množství celkem jasně ukazuje na to, že pro lidský organismus nebude vždy tou dokonalou. I když zpomaluje žluknutí tuků a působí proti plísním v potravinách, má také řadu celkem negativních účinků právě v souvislosti s lidským organismem. Mohou být původcem kopřivy a vyrážky, stejně jako některé studie říkají i to, že mohou způsobovat rakovinotvorné bujení. A to hlavně v oblasti trávicího traktu. I proto je dobré dbát na obezřetnost.

E621

Tato sodná sůl je dnes jedním z nejpoužívanějších aditiv v tuzemských potravinách. I vy toto éčko jistě znáte, jelikož jde o starý známý glutaman sodný. Jde o zvýrazňovač chuti, pomocí kterého je jednoduše doháněno to, na čemž se šetřilo třeba během výroby. Obsahuje ho velká spousta instantních jídel, je součástí koření, stejně jako již hotových potravin. Jeho častá a větší konzumace může u řady jedinců vést například k tomu, že se objevují bolesti hlavy, nevolnosti přecházející až ke zvracení, stejně jako nejsou výjimkou ani potíže astmatického rázu.

E952

Toto poslední éčko je také poměrně známé. A to z toho důvodu, že se jím označují cyklamáty. Jsou to látky, které v přírodě nenajdeme. Už to jasně ukazuje, že pro naše zdraví nemusí být ideální. Konkrétně jde o umělé sladidlo, které je až padesátkrát silnější než běžný bílý cukr. Častou konzumací daných látek si můžete zadělat na vcelku nemalý problém, kterým může být riziko spojené s rakovinou močového měchýře, stejně jako může toto éčko výrazným způsobem podporovat i účinek karcinogenů. Jsou oblasti, kde jsou cyklamáty zakázány. Česká republika však není tou zemí a tak se zde poměrně hojně používají. Podobně jako v řadě jiných zemí Evropy.

TIP: Která éčka v potravinách jsou bezpečná a která nebezpečná?

VIDEO: Éčka v potravinách – Barvy

VIDEO: Éčka – Jídlo plné jedů

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva