Obsah článku
Vystačíte si s běžnými surovinami
Rozhodně potěší fakt, že domácí kosmetika nemusí vyžadovat jakékoliv těžko dosažitelné ingredience. Dá se říci, že na její výrobu je možné použít řadu věcí, které máte doma běžně dostupné. A to z hlediska jednotlivých dílčích surovin. Pokud se na řadu svých používaných krémů sama podíváte, rázem zjistíte, že právě dané ingredience velmi často samy obsahují. Máme-li být konkrétní, tak velmi dobrými surovinami je třeba:
- Olivový nebo jiný kvalitní olej
- Himálajská sůl
- Med
Dále to mohou být třeba také různé bylinky, stejně jako třeba vonné oleje, díky kterým bude samotná aplikace domácí kosmetiky i zajímavým relaxačním rituálem. Dále to může být ale i šťáva z ovoce, jako třeba z citronu, stejně jako to mohou být i různé odvary, nebo směsi. Různých zdrojů, které vám poví, co při jakých konkrétních problémech může pomoci, je nejenom na internetu, ale i v různých knihách více než dost. Pokud zde musíme něco připomenout, je to určitě fakt, že byste se v rámci samotného výběru měli zaměřit hlavně na co nejvyšší kvalitu jednotlivých produktů. Proč? Jelikož jedině tak bude prvotřídní i vyrobená kosmetika.
Základem je správné uchovávání
Jste zvyklí mít všechny vaše koupené krémy na zrcadle v koupelně? Zde vám vydrží, jelikož velmi často obsahují látky, které dokážou prodloužit životnosti i v teplém, nebo ve vlhkém prostředí. Výroba domácí kosmetiky však s žádnými těmito případnými látkami spojena není. A to logicky může v některých případech znamenat i kratší dobu trvanlivost. Tedy pokud mluvíme o špatných podmínkách skladování. Pokud je daný produkt umístěný ve skleněné nádobě, je uchováván v chladu a také v temnu, můžete si být jista trvanlivostí i několika měsíců. Ideálním místem pro skladování je třeba vaše chladnička.
Samozřejmě právě s trvanlivostí je spojeno to, že se při výrobě domácí kosmetiky budete soustředit jenom na výrobu takového množství produktu, který skutečně používáte, a který v následujícím období skutečně využijete. U kupovaných produktů obvykle kupujete i to, co nepotřebujete. A to vede k dalšímu finančnímu plýtvání.
Většina kosmetiky má společný základ
Pozitivem výroby domácí kosmetiky je určitě i to, že o ní můžeme říci, že většina má jeden společný základ, díky čemuž můžeme jednoduše vyrobit celou řadu přípravků. Pokud se podíváme na několik hlavních a ideálních základů většiny druhů kosmetiky, rozhodně se hodí zmínit tyto:
- Bambucké máslo
- Éterické olej
- Včelí vosk
Díky tomu získáme hlavní základ každé kosmetiky, který bude mít nejenom potřebnou konzistenci, ale bude mít samozřejmě také potřebnou vůni, stejně jako o něm můžeme říci, že bude obsahovat látky, které naší pokožce nijak neškodí a klasicky ji vyživují. Dále už do daných základů není problém přimíchat jednotlivé další složky, které budou působit blahodárně právě na naše potíže, nebo zajistí, že naše pleť bude vypadat tak, jak potřebujeme. A to s ohledem na eliminaci vrásek, hydrataci, eliminaci suchého nebo mastného vzhledu, stejně jako s ohledem na eliminaci různých pupínků.
Kde opatřit vše potřebné?
Kromě věcí a přísad, které máme doma, se můžeme vydat i cestou sofistikovanější výroby, která už může zahrnovat poměrně specifické přísady, které mohou být účinnější než běžné suroviny v domácnosti. Kde je sehnat? Buď na internetu, nebo v různých obchodech, které se na domácí kosmetiku a její produkci zaměřují. Zde nemusíme nakoupit jenom již hotové krémy a oleje, nebo jiné kosmetické přípravy. Je zde přirozeně možné koupit i jednotlivé suroviny pro výrobu domácí kosmetiky. Zde však musíme připomenout jejich možnou finanční nákladnost. Stále se ale v přepočtu bude výroba domácí kosmetiky řadit v poměru účinnosti a kvality mezi lepší volby, než běžně prodávané kosmetické přípravky na trhu.
Pravidla při výrobě domácí kosmetiky
Aby byl výsledek perfektní, nezapomeňte, že při výrobě a používání vlastní domácí kosmetiky je třeba dodržovat pár pravidel:
- Udržovat maximální čistotu prostředí, kde budete kosmetiku vyrábět
- Sterilizovat všechny pomůcky, se kterými budete pracovat (hrnce, lahve, nádobky, lžičky), a to například tak, že po umytí v myčce je postříkáte 70% alkoholem a necháte zaschnout, nebo je vyvaříte v tlakovém hrnci (do několik deci vody přidejte lžičku octa a po zahájení varu nechte vařit ještě cca 20 minut na mírném ohni)
- Ingredience nakupovat na spolehlivých místech a skladovat na suchém a chladném místě
- Nepoužívat suroviny prošlé
- Hotové krémy uchovávat v nádobkách a kelímcích, které se dají těsně uzavřít a které při nabírání zabraňují kontaminaci krému kůží, jinak doporučujeme použít na nabírání špachtličku
- Alkoholem konzervované látky dávat do skleněných nebo keramických nádobek
- Neskladovat krémy na slunci ani v teple, ale nejlépe v chladničce
- Zhotovené výrobky včas spotřebovat
Domácí kosmetika a příklady receptů
Zkuste si udělat doma třeba tuto domácí kosmetiku:
Sponzorováno
1. Pleťový krém
Do láhve se širokým hrdlem dáme přibližně dvě hrsti lupínků růží a zalijeme 50 ml mandlového nebo 100% olivového oleje tak, aby byly zcela ponořeny. Láhev položíme do okna a necháme tři týdny odstát. Po jejich uplynutí obsah láhve přecedíme přes gázu a z lupínků vymačkáme zbytek oleje do skleněné mističky, ve které chceme krém uschovat. Dále nad párou rozpustíme lžíci včelího vosku – pokud chceme, aby byl krém hustší, přidáme více včelího vosku. Po vychladnutí přidáme 15 kapek pravého éterického oleje z růží nebo z růžového dřeva a nakonec lžičku oleje z pšeničných klíčků, který slouží jako přírodní konzervant a zároveň má vysoký obsah vitamínu E. Pokud vám nevadí vůně kadidla, můžete navíc přidat i 10 kapek kadidlového esenciálního oleje. Kadidlo je totiž známé svými omlazujícími účinky. Včelí vosk necháme s oleji odstát dvě minuty a pak přimícháme do nádobky, kam jste precedili odstátou olejovou směs. Vzniklý krém postupně zhoustne.
2. Oční krém proti vráskám
Nad vodní párou rozpustíme v hrnci 1,5 lžíce bambuckého másla a 1 lžíci mangového másla. Po odstavení z plotny přimícháme lžíci šípkového oleje.
3. Banánovo-avokádová pleťová maska proti vráskám
Smícháme polovinu zralého banánu, polovinu přezrálých avokáda, lžíci bílého jogurtu a lžíci olivového oleje. Umixujeme mixérem. Hrubou vrstvu naneseme na obličej, necháme působit zhruba 30 minut a opláchneme studenou vodou.
4. Olejové odlíčení a hebká pleť v jednom
Smícháme 3 lžičky olivového oleje, 2 lžičky jojobového oleje, 1 lžičku mandlového oleje nebo oleje z hroznových semen a vlijeme do tmavé lahvičky. Díky hydratujícím účinkům olejů bude pleť nejen dokonale vyčištěná, ale i neuvěřitelně hebká.
TIP: Pozor na chemii v kosmetice
5. Balzám na rty z včelího vosku
Ve vodní lázni velmi pomalu rozehřejeme 4 polévkové lžíce olivového oleje a lžíci včelího vosku, dokud se nerozpustí a nespojí. Pak směs odstavíme a přidáme 1/4 lžičky esenciálního oleje dle vlastního výběru a pár kapek tekutého vitamínu E. Dáme do ledové lázně a pomalu přimícháme lžíci medu. Mícháme, dokud se vše nespojí. Přelijeme do nádobky na balzám a necháme 6 hodin odstát. Pokud chceme mít balzám barevný, přidáme lžíci nadrcené rtěnky.
6. Kokosové tělové mléko
V 2 lžících destilované vody při nízké teplotě pomalu rozpustíme 2 lžíce včelího vosku. Přidáme 20 g kakaového másla a promícháme. Během neustálého míchání přiléváme po malých množstvích 4 lžíce kokosového oleje. Po vychladnutí můžeme ihned použít.
7. Peeling z Himálajské soli
Spolu smícháme 1 šálek Himálajské soli, 1,5 šálku mandlového oleje či olivového oleje, 12 kapek levandulového éterického oleje, 2 lžíce sušených levandulových kvítků a lžíci tekutého vitaminu E. Po důkladném promíchání můžeme okamžitě použít.
8. Peeling z vlašských ořechů na celulitidu
Smícháme hrst mletých vlašských ořechů s přiměřeným množstvím olivového oleje a zahustíme medem. Vzniklou směs vmasírujeme na požadované partie, chvíli necháme působit a opláchneme. Opakujeme dvakrát týdně. Tento peeling je opravdu perfektní na celulitidu.
9. Horký olejový zábal na nehty
Smícháme 3 lžíce ricinového oleje, 3 lžíce olivového oleje a lžíci citrónové šťávy. Vše spolu zahřejeme na 50 ° C. Do olejové lázně ponoříme nehty a vydržíme 15 minut.
10. Domácí šampon z bylinek dle vlastního výběru
Do jednoho hrnku převařené destilované vody (cca 2,5 dl) vmícháme nastrouhané olivové mýdlo, přidáme 2 kapky esenciálního oleje a hrst bylinek dle vlastního výběru – na mastné vlasy jsou vhodné kopřiva a pampeliška, na suché vlasy zase meduňka nebo bezinky, proti lupům máta. Směs necháme odstát do druhého dne, scedíme a přelijeme do lahvičky.
Doufáme, že jsme vás inspirovali a zároveň i podnítily k hledání a vymýšlení dalších vlastních receptů, protože při domácí výrobě kosmetiky se fantazii meze nekladou.
Co si také přečíst na toto téma?
VIDEO: Mini kurz výroby přírodní kosmetiky (VeganFest 2016)
VIDEO: Výroba domácí kosmetiky
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž
Přečtěte si také naše další články