Obsah článku
Váš zubní kartáček je také pravděpodobně uložen v koupelně, kde se mohou ve vzduchu zdržovat bakterie. Tento článek popisuje způsoby, jak můžete dezinfikovat zubní kartáček, abyste se ujistili, že je pokaždé čistý a bezpečný pro dokonalé vyčištění ústní dutiny.
Jak čistit zubní kartáček
Existuje několik způsobů dezinfekce zubního kartáčku mezi jednotlivými použitími. Některé jsou účinnější než jiné.
Před a po každém použití na něj pusťte horkou vodu
Nejzákladnější metodou dezinfekce zubního kartáčku je omytí štětin horkou vodou před a po každém použití.
Tím se zbavíte bakterií, které se mohly nasbírat na zubním kartáčku v hodinách mezi čištěním. Odstraňuje to také nové bakterie, které se mohou nahromadit po každém použití.
Většině lidí stačí k dezinfekci zubního kartáčku mezi použitími čistá horká voda.
Před nanesením zubní pasty jemně přejeďte horkou vodou po hlavě zubního kartáčku. Voda by měla být dostatečně horká, aby produkovala páru. Fakt horká.
Poté, co si důkladně vyčistíte zuby a ústa, opláchněte kartáček větším množstvím horké vody. To je prostě takové základní očištění zubního kartáčku.
Zubní kartáčky jsou úrodnou půdou pro řadu kmenů virů a bakterií, včetně těch, které způsobují běžné nachlazení a chřipku.
Namočte kartáček do antibakteriální ústní vody
I tato metoda se někdy používá. Pokud k vyčištění nestačí opláchnutí horkou vodou, můžete kartáček namočit do antibakteriální ústní vody.
Mějte na paměti, že tento postup může rychleji opotřebovat váš zubní kartáček, protože tyto ústní vody obvykle obsahují i drsnější přísady, které způsobují rozpad štětin.
Tato metoda spočívá v tom, že necháte zubní kartáček hlavou dolů v malém šálku ústní vody asi 2 minuty po každém čištění.
Měli byste vyvařovat zubní kartáčky?
Kartáček nemusíte vařit ve vodě, aby byl dostatečně čistý, aby se dal používat – pamatujte, že plastová rukojeť většiny zubních kartáčků se může ve vroucí vodě začít tavit.
Pokud přesto chcete použít vařící vodu, ohřejte vodu v konvici nebo v hrnci na sporáku. Jakmile se vaří, vypněte teplo a ponořte do vařící vody kartáček na zuby na 30 sekund.
Čistič zubních protéz
Kromě horké vody a ústní vody můžete k dezinfekci zubního kartáčku použít roztok na čištění zubních protéz. Čistič zubních protéz se skládá z antimikrobiálních složek, které se zaměřují na bakterie a plak, které rostou ve vašich ústech.
Nepoužívejte opakovaně čisticí prostředek na zubní protézy, který jste již použili na své zubní protézy. Rozpusťte polovinu čisticí tablety v šálku vody a ponořte do ní kartáček na 90 sekund, aby byl kartáček extra čistý.
UV dezinfekční prostředek na zubní kartáčky
Můžete také investovat do dezinfekčního prostředku s ultrafialovým (UV) světlem vyrobeného speciálně pro zubní kartáčky.
Jedna studie, která porovnávala komory s UV světlem pro zubní kartáčky s fyziologickým roztokem a roztokem chlorhexidin glukonátu, zjistila, že UV světlo je nejúčinnějším způsobem dezinfekce zubních kartáčků.
Sponzorováno
Toto vybavení může být ale celkem drahé a pro bezpečné čištění zubů není úplně nutné jej mít. Dodržujte pokyny výrobce pro jakýkoli UV dezinfekční prostředek, který zakoupíte.
Jak čistit hlavu elektrického zubního kartáčku
Hlavu elektrického zubního kartáčku můžete z velké části dezinfikovat stejným způsobem, jako dezinfikujete běžný zubní kartáček.
Ujistěte se, že jste odpojili hlavici zubního kartáčku od elektrické základny, než na kartáček nanesete cokoliv jiného než zubní pastu a teplou vodu.
Pokud je váš elektrický zubní kartáček typem, který se neodděluje od základny, použijte teplou vodu nebo ústní vodu k jeho dezinfekci a uložte jej na čistém a suchém místě.
Jedlá soda
Jedlá soda je přirozený způsob dezinfekce zubního kartáčku. Jednoduše vmíchejte dvě lžičky jedlé sody do jednoho šálku vody a důkladně promíchejte. Namočte zubní kartáček do roztoku na 15 minut a poté nechte kartáček uschnout na vzduchu.
TIP OD ČTENÁŘKY: Kartáček do myčky
Zubní kartáček lze vložit do přihrádky na příbory v myčce, která má být dezinfikována. Projeďte horkým cyklem bez mýdla.
Jak udržovat zubní kartáček čistý
Jakmile je váš zubní kartáček dezinfikován, můžete podniknout kroky k jeho udržení v čistotě. Správné skladování zubního kartáčku je pravděpodobně stejně důležité jako čištění po použití.
Uchovávejte zubní kartáček v roztoku peroxidu vodíku, který se denně vyměňuje
Studie z roku 2011 ukázala, že umístění zubního kartáčku v malém šálku peroxidu vodíku je ekonomický způsob, jak omezit růst bakterií na minimum.
Vyměňte peroxid vodíku každý den, než vložíte zubní kartáček, štětinami napřed, do kelímku.
Vyhněte se ukládání zubních kartáčků vedle sebe
Vhození více zubních kartáčků dohromady do jednoho kelímku může způsobit křížovou bakteriální kontaminaci mezi štětinami kartáčků.
Pokud je ve vaší domácnosti více lidí, udržujte každý zubní kartáček ve vzdálenosti několika centimetrů od ostatních.
Udržujte jej co nejdále od toalety
Když spláchnete záchod, výkaly stoupají do vzduchu. Tento oblak šíří škodlivé bakterie po celém povrchu vaší koupelny, včetně zubního kartáčku.
Zabráníte tomu, aby tyto bakterie kontaminovaly váš zubní kartáček tím, že jej uložíte do lékárničky se zavřenými dvířky. Nebo můžete jednoduše držet kartáček co nejdále od toalety. Ideálně v jiné místnosti.
Vyčistěte kryt a držák zubního kartáčku
Bakterie z vašeho zubního kartáčku se mohou dostat na jakékoli kryty kartáčků a úložné nádoby, které můžete použít k držení kartáčku.Každé 2 týdny vyčistěte všechny kryty a nádoby na zubní kartáčky, aby se škodlivé bakterie neuchytily.
Kartáček není nutné zakrývat, ale pokud se tak rozhodnete, nechte jej předem uschnout na vzduchu. Zakrytí vlhkého zubního kartáčku může vést k většímu růstu bakterií na štětinkách.
Použijte dávkovač zubní pasty
Když na kartáček nanesete zubní pastu, vždy existuje šance, že se kartáček a tuba zubní pasty dostanou do kontaktu a přenesou bakterie.
Ke snížení tohoto rizika křížové kontaminace můžete použít dávkovač zubní pasty.
Sponzorováno
A co vy? Jak udržujete váš kartáček čistý a jak ho dezinfikujete? Napište nám do komentářů.
A dále si o zubním kartáčku přečtěte
- Jak se správně starat o zubní kartáček?
- Jak vybrat zubní kartáček?
- Zubní nit nebo mezizubní kartáček – která volba je lepší?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hygiena a zdraví, Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články