Sponzorováno

Jak vybrat zubní kartáček? 4.67/5 (18)

Jak vybrat zubní kartáček?Život bez zubního kartáčku si jen těžko umíme představit. Už odmalička tvoří mytí zubů součást naší denní rutiny. I v této oblasti se však situace vyvíjí. Jaký je ten správný zubní kartáček a které další pomůcky lze využít pro delší zdraví vašeho chrupu? Poradí vám přímo stomatologická sestra.

V jednoduchosti je krása

Možná vás to překvapí, ale správný zubní kartáček už na první pohled vypadá velmi jednoduše – navzdory mnohým složitým modelům, které je vidět v drogerii. Často jsme při jeho výběru ovlivněni reklamou v televizi a v obchodních centrech.

Určitě jste se již setkali se zubními kartáčky s různými „vymoženostmi“, jakými jsou zkřížená vlákna a kousky umělé hmoty mezi vlákny – lamely. Odborníci jsou v těchto případech vylepšení zubních kartáčků skeptičtí. Lamely sklovinu vyhladí, ale v oblasti linie dásně zůstávají povlaky. Takže nenechte se obelhat reklamou a kupte si jednoduchý, za to účinný, zubní kartček.

Cena vůbec nerozhoduje

Při kupování kartáčku se netřeba dívat jen na cenu. Neplatí, že ten nejdražší je nejlepší, ale netřeba kupovat ani ty nejlevnější. Ideální je vybrat v lékárně nebo koupit kartáček v zubní ordinaci a nechat si poradit odborníkem.

Méně je více

Pro dokonalé odstranění zubního plaku z přístupných povrchů by měl mít zubní kartáček malou hlavičku, kterou se dostane všude, včetně těžko přístupných míst. Co největší počet vláken vyčistí každý zub opravdu poctivě.

Vlákna by měla být rovně střižené, abychom mohli pohyb všech jejich vláken citlivě ovládat a působily při čištění vždy rovnoměrným tlakem na všechna místa. Při čištění nám také pomáhá vysoká hustota vláken, což výrazně zefektivňuje a zrychluje proces čištění a pomůže nám vyvarovat se chyb v odklonění vláken od čištěného místa. Kartáček by měl mít malou pracovní hlavičku, která nám umožní být při čištění větší přesnost.

TIP: Znáte sonické zubní kartáčky?

Sponzorováno

Měkká či tvrdá vlákna?

Dnes se odborníci shodují, že kartáček by měl mít co nejměkčí vlákna, protože tvrdé zubní kartáčky mohou poškodit nejen dásně, ale i na obnažené zubní krčky. Není pravda, že měkká vlákna se „třepí“ rychleji než vlákna střední či tvrdá. Pokud je kartáček již po dvou týdnech používání roztřepen, vytváří člověk při čištění nadměrný tlak. Je lepší vyměnit více měkkých kartáčků, dokud si osvojíte optimální tlak, jak napravovat škody způsobené příliš tvrdým kartáčem.

Zacházejte s kartáčkem správně:

  • po každém použití ho opláchněte proudem tekoucí vody
  • skladujte ho volně nahoru hlavičkou, v poháru či ve stojanu tak, aby se hlavičkou ničeho nedotýkal
  • jednen kartáček lze používat maximálně dva měsíce
  • po prodělání nemoci nebo ukončení léčby vyměňte kartáček za nový

Nezapomeňte na prostor mezi zuby

Zejména večerní čištění zubů je třeba doplnit o čištění mezizubními kartáčky. Žádný klasický zubní kartáček nedokáže vyčistit těžko přístupná místa v prostoru mezi zuby, a právě tato místa jsou často postiženy zubním kazem a zánětem. Mezizubní kartáček je vlastně tenký drátek s jemnými vlákny různé velikosti. Do mezizubního prostoru se snadno zavede a vyčistí i těžko přístupné místo. Zavedení mezizubního kartáčku může bránit zubní kámen v této oblasti, a proto by mělo prvnímu použití mezizubního kartáčku předcházet profesionální vyčištění hygienistkou.

Nedílnou pomůckou pro čištění mezizubních prostorů je i zubní nit. Její používání spolu s mezizubním kartáčkem zajistí vyčištění mezizubních prostor, které tvoří 30-40% zubního povrchu. U mezizubního kartáčku i zubní niti platí, že vhodný typ vám vybere a techniku ​​čištění vás naučí dentální hygienistka.

A podle čeho váš zubní kartáček vybíráte vy?

Co si ještě o zubech a kartáčku přečíst?

VIDEO: Zubní Kartáčky – jak se vyrábí?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva