Sponzorováno

Jak vybrat cyklistickou přilbu? 4.8/5 (5)

  • Přilba by měla sedět pevně, ale pohodlně. Změřte si obvod hlavy a podle toho vyberte velikost přilby. Měla by zakrývat čelo, ale nebránit výhledu. Popruhy musí jít pohodlně zapnout pod bradou.
  • Větrání je důležitý faktor, zejména pokud budete jezdit delší dobu nebo ve vyšších teplotách. Přilby s více otvory poskytují lepší proudění vzduchu.
  • Pro zvýšení bezpečnosti mohou přilby obsahovat reflexní prvky nebo integrované světla, což je užitečné při jízdě za šera nebo v noci.
  • Moderní přilby mají nastavitelné vnitřní pásky nebo kolečka, která umožňují upravit přilbu podle velikosti hlavy a dosáhnout lepšího pohodlí a stability.

Jak vybrat cyklistickou přilbu?Zákon nám určuje, kdy jsme povinen přilbu nosit a kdy ne. Lepší je spolehnout se na vlastní rozhodnutí a chránit si zdraví, protože je to naše volba. Proč je dobré nosit přilbu? Jak se k nošení přilby postavili okolní státy? Na co je třeba dbát při výběru přilby? Všechny důležité informace o přilbách se dozvíte v tomto článku.

Přilba opravdu chrání

Náš zákon říká jasně: V České republice je v současné době v platnosti zákon, který ukládá povinnost nosit cyklistickou přilbu cyklistům mladším 18 let (Zákon č. 361/2000 Sb.).

Je to opodstatněné? Podle statistik přilba sníží riziko poranění hlavy při více než 85 % úrazech na kole. Přesto je nošení přilby stále podceňovány a v obci i mimo ně jezdí hodně cyklistů bez ochrany hlavy. Cyklisté se často setkávají s neohleduplném řidiči a stačí tak málo, aby došlo k ohrožení jejich života. Právě při pádu z kola často dochází k úrazům hlavy s trvalými následky. Přilba ochrání hlavu a zmírní následky, které by mohly vzniknout při takových situacích. Ačkoli není nošení přilby pro cyklisty nad 18 let povinné, určitě je výrazně doporučeno nosit přilbu pro všechny cyklisty.

Cyklistická přilba je bariérou mezi hlavou a objektem při nárazu. Materiál uvnitř přilby pohlcuje část nárazové energie, takže mozek naráží na lebeční kost s menší setrvačnou silou. Přilba rozptyluje energii při nárazu na větší plochu s menší intenzitou. Zmírňuje tak následky úrazů hlavy, například otřesu mozku, poškození mozkové tkáně nebo krvácení.

Je nošení přilby naše povinnost nebo volba?

Podle Evropské cyklistické federace (www.ecf.com) je nařizování nošení přilby kontraproduktivní, mělo by vycházet ze svobodné volby cyklisty. Argumentuje tím, že z jízdy na kole se stává nebezpečná aktivita, riskantnější než běžná chůze. Nařízení obecně nesnižuje počet zraněných cyklistů a negativní reklama hrozbami zranění snižuje výhody cyklistiky jako zdravého pohybu.

Záleží na nás, jak si ceníme zdraví, a také jako dohlížíme na to, aby si ho chránili naše děti. Nezapomeňme na to, že přilba je povinná i pro dítě v cyklistické sedačce.

Pokud se chystáte na výlety do okolních států, je dobré seznámit se s povinnou výbavou cyklistu podle jejich platných zákonů. Co se týče použití přilby, její nošení je povinné v Rakousku pro cyklisty do 12 let, v Chorvatsku musí mít cyklisté přilbu povinně do 16 let. V Německu, Polsku či v Maďarsku přilba povinná není. Na Slovensku musí mít přilbu všichni mimo obec, v obci pak cyklisti do 15 let musí mít cyklistickou přilbu.

Sponzorováno

Jak si vybrat správnou přilbu

Podobně jako při výběru kola se i při koupi přilby rozhodujeme mezi velkým množstvím modelů. Záleží na tom, jakým stylem jezdíme a jak často budeme helmu používat.

V první řadě nám musí přilba sedět, být pohodlná a netlačit. Tvar přilby musí odpovídat tvaru hlavy a umožnit její řádné upevnění – zde rozhoduje velikost přilby, její šířka a hloubka. Nejlepší je přilbu před koupí vyzkoušet a ujistit se, že na hlavě stabilně drží a nezpůsobuje nepříjemný tlak, který by po čase vyvolal bolesti hlavy.

Důležitý je kvalitní, ale jednoduše ovladatelný upínací systém, díky kterému je možné nastavit přilbu přesně na obvod naší hlavy a nastavit boční popruhy tak, aby přilba co nejlépe držela a zároveň byla pohodlná. Přilba se nesmí při pohybu posouvat do čela nebo dozadu.

Při výběru přilby musíme dbát i na větrací otvory, záleží na jejich počtu, tvaru a konstrukci přilby. Špatné větrání a nedostatečný odvod tepla od hlavy mohou způsobit nevolnost a závratě. Přední otvory na přilbách bývají chráněné síťkou proti hmyzu, což je nespornou výhodou.

Přilba by měla mít certifikát, který zaručuje, že splňuje bezpečnostní normy. V Evropě hledejte označení CE EN 1078.

Kromě zmíněných vlastností se při výběru přilby zohledňují i další faktory. Každá cyklistická přilba musí mít atest, tedy označení, že vyhovuje normám, bezpečnost je prvořadá. Přilba by měla být lehká a zbytečně by neměla zatěžovat krk a hlavu. Výhodou je jasná barva a reflexní prvky, díky kterým je cyklista lépe vidět přes den i v noci. Pro mnohé, a pro děti zvlášť, je důležitý design a také to, zda přilba ladí s kolem nebo oblečením. Některé helmy mají odnímatelný kšilt, který částečně chrání před sluncem a větrem, ale zase zabraňuje velkému výhledu do dálky. Textilní výstelky uvnitř přilby by měly být také odnímatelné, abychom je mohli vyprat, případně vyměnit za náhradní.

Některé přilby jsou vybaveny systémem MIPS (Multidirectional Impact Protection System), který zvyšuje ochranu mozku před rotačními silami při pádech.

Péče o cyklistickou přilbu

Podle toho, jak je přilba konstrukčně řešena a jaké má přidány vlastnosti, se odvíjí i to, kolik stojí. Samozřejmě platí, že základem je její funkčnost, tedy aby chránila hlavu při nárazu, a proto nám musí dobře sedět a zároveň být pohodlná. Pokud máte při výběru pochybnosti, nejlepší je poradit se s odbornými prodejci a vyzkoušet několik modelů, aby přilba splňovala účel, pro který ji kupujete. Pokud nosíte brýle, vyzkoušejte si přilbu i s nimi, aby vás pak netlačily.

O přilbu je třeba pečovat a pravidelně kontrolovat, zda není poškozena. Nepoužívejte přilbu po nárazu, nebo pokud již byla poškozena, její bezpečnostní vlastnosti se ztrácejí! Její výměna se doporučuje po 3 až 5 letech, protože jako každý předmět podléhá opotřebení. Přilbu je nejlepší čistit vodou, případně s mýdlem, chemická čistidla by ji mohly poškodit.

Co si dále o kolech přečíst?

VIDEO: Používejte přilbu při cyklistice i na bruslích

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva