Sponzorováno

Jak upravit svůj denní režim, pokud jste sova nebo skřivan? Jaký máte biorytmus? 4.83/5 (6)

Jste sova nebo spíše skřivan?

Jste sova nebo spíše skřivan?

Slyšeli jste v souvislosti s vaším denním režimem to, že jste označováni jako sova, popřípadě jako skřivan? Pokud ano, poradíme vám, jak si upravit svůj denní režim tak, aby vám co možná nejvíce vyhovoval a těm z vás, kteří toto označení ještě nikdy neslyšeli, nejprve poradíme, jak poznat sebe sama.

Jste sova, nebo skřivan?

Nejprve začněme tím, co je charakteristické pro toho, kdo je takzvaná sova. Toto označení zcela přirozeně vzniklo v přírodě. Sova je totiž nočním tvorem a tak se dá říci, že v noci bdí a přes den spí. Samozřejmě aplikovat toto pravidlo do vašeho života nelze úplně do detailu. Každopádně lze říci, že zcela typickým znakem sov je to, že dokážou vydržet delší dobu vzhůru, ale ráno raději déle spí, stejně jako nemusí být výjimkou, že se přes den třeba i několikrát rozhodnou pro odpočinek.

Jak už vám je zcela určitě také jasné, skřivan je pravý opak sovy. Pokud večer chodíte spát celkem brzy, a ráno vám naopak nedělá celkem brzy také vstávat, můžete o sobě s jistotou prohlásit, že jste právě skřivanem. Logicky pro vás platí to, že byste nejraději udělala veškerou práci hned ráno, co nejdříve to půjde.

A jak tedy přizpůsobit svému stylu celý život a denní režim? Podívejme se na několik tipů.

1. Hledejte tu správnou práci

Je to sice těžké, ale rozhodně nelze říci, že je to nemožné. Pokud jste skřivan, ideální pro vás může být zaměstnání, které začíná třeba v 6 hodin ráno a končí klasicky ve dvě odpoledne. To je navíc doba, kdy se můžete cítit nejvíce unavení. A to je také ideální doba k tomu, že budete mít již po práci a můžete se věnovat krátkodobému odpočinku. Tedy že si například na několik desítek minut lehnete na gauč a budete relaxovat. Následně vaše ospalost pomine a vy se po zbytek dne budete moci věnovat ostatním aktivitám.

Pokud jste naopak sova, je dobré hledat si zaměstnání, ve kterém se začíná okolo osmé hodiny ranní. Je to z toho důvodu, že bude končit okolo čtvrté hodiny. A právě to je čas, kdy se objevuje lehká odpolední únava právě u sovy. Budete mít po práci, což samozřejmě znamená, že si budete moci taktéž pár desítek minut odpočinout.

Sponzorováno

2. Plánujte si věci tak, aby vám to vyhovovalo

Pokud máte rodinu, je jasné, že sladit se i s ostatními členy může být těžké. Na druhou stranu platí, že to nemusí být zcela nemožné. A to zvláště u těch aktivit, které chcete dělat vy sami. Pokud jste skřivan, je jasné, že například víkendový úklid je dobré realizovat hned po ráno, jenom co se vyspíte. Tuto aktivitu také věnujte případnému sportu, nebo čemukoliv jinému, co vás během dne čeká. I když i u skřivana se může objevovat prvotní nechuť do práce, je třeba ji překonat. Proč? Jelikož s přibývající hodinou bude naopak větší a větší.

Pokud jste naopak sova, doporučujeme vám si ráno pořádnou chvíli pospat, prostě si jen tak poležet. A to jak proto, abyste měli dostatek spánku, tak samozřejmě také proto, že ráno pro jakoukoliv činnost a práci pro vás jednoduše není nijak stvořené. Není nic špatného na tom, že budete vstávat třeba i po poledni. Ani to nemusí být ideální chvíle na to, cokoliv dělat. Ta může začít až pozdě odpoledne, třeba okolo sedmnácté hodiny. To už je okamžik, který je pro sovu jako stvořený pro to, aby něco dělali. A to třeba i do pozdních nočních hodin, které mohou celkem bez problémů atakovat i půlnoc. Podle biorytmu se dá třeba i hubnout.

3. Pozor na důležité události během vašeho dne

V rámci povinné školní docházky jste obvykle neměli moc na výběr a museli jste se přizpůsobit. Tento režim jednoduše vyhovoval skřivanům, zatímco sova musela ustupovat. V pozdějším věku už je možné plánovat ty nejdůležitější události mnohem lépe. Může se jednat třeba o zkoušku na vysoké škole, rozhodnutí nebo důležitý krok v práci, pohovor, stejně jako řada jiných věcí. Pokud jste skřivan, je jasné, že čím dříve si dané věci naplánujete, tím pro vás lépe. Pokud jste naopak sova, plánujte si důležitá rozhodnutí na pozdější dobu. Buď okolo čtrnácté hodiny, nebo až po hodině sedmnácté či ještě pozdní, pokud to bude možné. Jedině tak podáte nejlepší výkon.

Dokážete se změnit?

Velmi častá otázka, na kterou je celkem jednoduchá odpověď. Krátkodobě to možné je, ale z dlouhodobého hlediska jenom těžko. Je jasné, že přizpůsobit se jinému režimu dokážete, ať už jste skřivanem, nebo sovou. Z dlouhodobého hlediska to bude možné jenom velmi těžko. Vše je ve vás v podstatě zakódováno a nutno říci, že se ani tak neřídíte podle toho, kolik hodin je na hodinkách, ale podle toho, kde se nachází slunce na obloze. I proto můžete být stále stejným skřivanem i sovou, ať už se nacházíte v jakémkoliv světovém časovém pásmu.

VIDEO: Kdo řídí lidské tělo?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva