Sponzorováno

Jak správně stříhat nehty? 4.86/5 (14)

  • Správné stříhání nehtů je důležité pro udržení zdravých nehtů a prevenci zranění. V tomto článku najdete kroky vám pomohou správně stříhat nehty.
  • Připravte si nástroje - kleště na nehty, pilník na nehty nebo štětec na nehty.
  • Vezměte si nehtové kleště a opatrně je zasuňte pod nehet a odstřihněte viditelnou část nehtu. Ujistěte se, že neodstřihujete příliš mnoho, abyste neodstřihli kůži nebo nezpůsobili bolest.
  • Pokud je potřeba, použijte pilník na nehty, aby vyhladil hrany nebo zkrátil nehty na správnou délku. Opět buďte opatrní a nepilujte příliš mnoho.
  • Po dokončení opláchněte nehty vodou a osušte je.
  • Nehty stříhejte pravidelně, ideálně jednou týdně, aby byly zdravé a pevné.
  • Pokud si nejste jisti, jak nehet stříhat, raději stříhejte menší kousky a postupně se dostávejte ke správné délce.
  • Neodstřihujte kůži okolo nehtů, může to způsobit infekci nebo bolest.
  • Pokud se nehty stříhají malým dětem, buďte velmi opatrní, aby nedošlo k zranění. Pokud jsou děti nervózní nebo neposedné, je lepší nehty stříhat, když spí.
  • V případě, že se nehty zlomí nebo rozštěpí, použijte pilník na nehty, aby vyhladil hrany. Nedotýkejte se kůže okolo nehtu.

Jak správně stříhat nehty?Nesprávné stříhání může poškodit nehet a bude se stále lámat. Každý nehet byste měli stříhat na vícekrát, abyste ho nenaštěpili.

Nehet stříhejte vícekrát

Nika vždy obdivovala manikérku, jak jí kleštičkami rychle zkrátí nehty a zároveň je precizně vytvaruje. Snažila se o to doma, i nůžkami, ale s popraskanými nehty se vždy vrátila k zdlouhavému procesu pilování. Neznala totiž tajemství, díky kterému odborníci stříhají a cvakají bez špatných následků. „Každý nehet stříhejte na vícekrát, i když je krátký,“ radí manikérka a nehtová designérka Vlasta Smatušíková. „Při jednorázovém tlaku ostří nehet vyrovná. Jelikož ten je přirozeně oválný, můžete ho neviditelně naštípnout. Prasklina se bude ustavičně zvětšovat, což po pár týdnech budete vnímat jako štěpení. Stříhejte nejprve z jedné strany po střed, pak od středu na druhou stranu. Ideální je stříhat nehet na tři – až čtyřikrát.“

Měkká kůže je problém

Podle odbornice se snadněji stříhají nehty po koupeli, neboť jsou pružné. Na druhé straně však musíte být o to pozornější, neboť změklé je i okolí nehtové ploténky a nehtová kůže. Snadněji si do ní zastřihnete, případně příliš zkrátíte pružný nehet. Koledujete si o bolest a zánět. Buďte opatrní i při záděrech. Jak vlastně vznikají? „Obvykle je způsobí nehtová kůže, která přilne k nehtu. Jak roste, kůže se natahuje až do stavu, kdy se protrhne. Pak odstává a zachycuje se o vše, co chytíte do ruky. Často to končí krvavým záděrem,“ přibližuje odbornice. Problému se vyhnete, pokud si budete nehtovou kůžičku pravidelně zasunovat, tím ztratí kontakt s nehtem. Pokud je změklá po sprše, zatlačíte si ji lehce i ručníkem či vatovým tamponem. Nasucho se do úpravy raději nepouštějte, můžete si poškodit i nehtový kořen.

Odborník doporučuje dvě soupravy

Při manikúře buďte opatrní. Platí to dvojnásob, pokud se vám na nohou objevilo plísňové onemocnění. Stačí použít stejné nůžky či pilník a infekci si přenesete na ruce. Pořiďte si dvě soupravy nebo nástroje důkladně dezinfikujte čistým alkoholem. Plísňová onemocnění si mohou přenést mezi sebou i obyvatelé jedné domácnosti. „Výjimečné však není ani izolované plísňové onemocnění nehtů rukou,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Petra Mečiarovy. „Projevuje se změnou barvy, kvality a tvaru nehtové ploténky. Nehty jsou ztluštělé a lámou se. Už při prvních projevech navštivte dermatologa. Ten určí původce onemocnění a následující léčbu. Při menším rozsahu postačí lokální léčba krémy nebo antimykotickými laky. Pokud je postiženo více nehtových plotének, je nutná celková léčba a trpělivost. Efekt je viditelný až po několika měsících.“

Sponzorováno

Nehty mužů

Upravené nehty lze vidět u stále většího počtu mužů. I když ještě stále mají co dohánět. „Za posledních pět let vzrostl počet pánských manikúr v ČR trojnásobně,“ říká manikérka Vlasta Smatušíková. „Muži však stále tvoří necelých patnáct procent zákazníků. Postup při ošetření pánských rukou je téměř totožný s dámskými. Ve srovnání se ženami však mužům roste nehtová kůže rychleji a je i tvrdší. Právě proto se jim častěji tvoří hluboké záděry. Pánové by si měli do života vnášet návyk pravidelné manikúry nebo alespoň zintenzivnit domácí zvláčňování nehtové kůže oleji a krémy.“ Minimálně ráno a večer si na ruce naneste krém a vetřete ho do nehtů. Najdete i nejeden přípravek, po kterém vám nezůstanou mastné ruce.

Manikúra pro každého

Pokud si chcete být jisti, že se o své ruce důkladně staráte, zajděte na odbornou manikúru. Alespoň jednou za čas by tak měl učinit každý, ideální je to jednou za čtrnáct dnů až tři týdny. Nabídka je široká, můžete si vybírat podle ceny a časové zaneprázdněnosti. V centrech většinou najdete klasickou nebo wellness manikúru, objevuje se i takzvané byznys ošetření. „Úpravu nehtové kůže, vyhlazení nehtu a vytvarování či zkrácení poskytuje klasická manikúra. Ve wellness ošetření se k tomu přidává i ošetření rukou. Jde o peeling, zábal a masáž. Trvají déle a můžete při nich relaxovat. Byznys manikúra je zkrácená verze wellness se stejným výsledkem,“ vyjmenovává nehtová designérka.

ČTĚTE: Jak si poradit s lámavými nehty?

Kašička na nehty – japonská manikúra

V nabídce salonů určitě nechybí stále populární japonská manikúra. Fanoušky si získala díky zdravému a přirozenému vzhledu nehtů. Za její tajemstvím se skrývají „obyčejné“ včely. „Tento typ manikúry předběhl svou dobu. Jejím nejdůležitějším krokem je vtírání japonské pasty se včelí mateří kašičkou do nehtu,“ přibližuje nehtová designérka. „Nehet nezíská jen lesk, ale i ochranu před zabarvením či vymýváním keratinu při kontaktu s vodou. Nevýhoda je, že stejně intenzivně chrání nehet i před lakem, proto se ošetřené nehty už nevyplatí lakovat,“ dodává Smatušíková.

Může kvalita nehtů napovědět něco o zdravotním stavu člověka?

Významný podíl na tvaru, tloušťce a zbarvení nehtů má genetika. Příčin změn nehtových plotének je velmi mnoho, stejně i onemocnění, které se takto mohou projevovat. Například bílé příčné proužky se mohou vyskytovat při chronickém deficitu bílkovin, po chemoterapii či při užívání některých léků.

Malé ztenčené nehty svědčí i o poruchách prokrvení končetin, špatné činnosti štítné žlázy, neurologických onemocněních, cukrovce a podvýživě. Lžicovitý tvar nehtů se může objevit při anémii z nedostatku železa. Nehty ve tvaru hodinového sklíčka se mohou vázat k onemocněním jater, plic a štítné žlázy. Mnohé kožní onemocnění jako lupénka, ekzém či vypadávání vlasů provázejí změny v oblasti nehtů. Často jde o tečkované promáčknutí, skvrny, rýhy, zhrubnutí a štěpení. Různé chemické a fyzikální faktory jako ředidla, čistící prostředky, ale i nekvalitní kosmetické přípravky mohou vést k lámavosti až k odlučování nehtové ploténky.

Čtěte: Co mohou nehty říci o vašem zdraví?

Zásady aneb jak správně nehty stříhat

· Omezte riziko poškození nehtů
· Udržujte okraje nehtové ploténky hladké – nejlépe pilníčkem
· Zkracujte nehty alespoň jednou týdně
· Stříhejte nehty do obloučku
· Nehty pilujte pilníkem s jemným smiřovacím papírem
· Nehty stříhejte od strany k jejich středu
· Pilujte každou stranu nehtů směrem ke středu
· Kůžičku nehtů pouze zastrkávejte směrem k lůžku použitím měkkého nástroje

Sponzorováno

Máte nějaké svoje soukromé tipy, jak na stříhání nehtů? Budu ráda, pokud mi je napíšete do komentářů pod článkem.

A dále si o nehtech přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Jak správně stříhat nehty?”

    1. […] Čtěte: Jak si správně stříhat nehty? […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva