Obsah článku
Co je to kožní maz?
Kožnímu mazu se také říká sebum (je to z latiny). Sebum je olejovitá, voskovitá látka produkovaná mazovými žlázami vašeho těla. Pokrývá, zvlhčuje a obecně chrání vaši pokožku.
Je to také hlavní složka toho, co považujeme za přirozený kožní maz vašeho těla.
Z čeho se tedy přesně skládá kožní maz? Jak moc vysvětluje jeden článek z Harvardské lékařské fakulty, „kožní maz je komplexní směs mastných kyselin, cukrů, vosků a dalších přírodních látek, které tvoří ochrannou bariéru před odpařováním vody“.
Přesněji řečeno, kožní maz obsahuje triglyceridy a mastné kyseliny (57%), estery vosků (26%), skvalen (12%) a cholesterol (4,5%).
Pokud máte velmi mastnou pokožku, může vaše tělo produkovat nadbytečné množství směsi lipidů (tukových molekul), které tvoří kožní maz. To, čemu na kůži my říkáme mastnota na pokožce, se samozřejmě skládá z více než jen kožního mazu. Obsahuje také směs potu, odumřelých kožních buněk a drobných částic téměř všeho, co je v prachu, který se vznáší kolem vás.
Kde jsou na těle mazové žlázy?
Mazové žlázy pokrývají drtivou většinu vašeho těla. Ačkoli jsou často seskupeny kolem vlasových folikulů, mnohé existují nezávisle na folikulech.
Vaše tvář a pokožka hlavy obsahují nejvyšší koncentraci žláz. Zejména váš obličej může mít až 900 mazových žláz na centimetr čtvereční kůže.
Vaše holeně a jiné hladké povrchy mají obvykle méně žláz. Dlaně vašich rukou a chodidla jsou jedinými oblastmi kůže bez jakýchkoli žláz.
Každá žláza vylučuje kožní maz. Abychom vám pomohli lépe si tento proces představit, může být užitečné představit si mazové žlázy jako slzné cesty v očích a způsob, jakým vylučují slzy pro přirozenou vlhkost vašich očí. Přestože jsou mazové žlázy mnohem menší než slzné cesty, fungují podobným způsobem.
Jaký je účel kožního mazu?
Produkce kožního mazu je složitý proces, kterému vědci plně nerozumí. To znamená, že vědci vědí, že jeho primární funkcí je chránit pokožku a vlasy před ztrátou vlhkosti. Někteří vědci ale spekulují, že kožní maz může mít také antimikrobiální nebo antioxidační roli. Může dokonce pomáhat uvolnit feromony. Výzkum těchto potenciálních funkcí kožního mazu i nadále pokračuje.
Koní maz a vaše hormony
Vaše androgeny (androgeny jsou všeobecně pokládány za mužské pohlavní hormony, které se vytvářejí ve varlatech, ale malé množství vzniká také v kůře nadledvin) pomáhají regulovat celkovou produkci kožního mazu. Velmi aktivní androgeny, jako je testosteron, produkují vaše nadledviny a vaječníky nebo varlata. Tyto žlázy jsou zase regulovány hypofýzou vašeho mozku. Vaše hypofýza má na starosti celý endokrinní (hormonální) systém vašeho těla.
Čím aktivnější jsou vaše androgeny, tím více mazu může vaše tělo produkovat. Ačkoli progesteron – ženský pohlavní hormon – není androgen, zdá se, že i on má vliv na produkci kožního mazu.
Progesteron oslabuje účinek enzymu 5 alfa-reduktázy. 5 alfa-reduktáza aktivuje produkci kožního mazu. Teoreticky by tedy vysoké hladiny progesteronu měly způsobit pokles produkce mazu. Ale obvykle tomu tak není. Vědci zjistili, že když hladina progesteronu prudce stoupá, produkce kožního tuku ve skutečnosti stoupá. Je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom pochopili proč.
Kožní maz a věk
Možná vás překvapí, když zjistíte, že jste začali používat své mazové žlázy, ještě než jste se narodili. U6 v děloze vaše mazové žlázy produkují vernix caseosa. Tento bílý povlak podobný pastě chrání a zvlhčuje vaši pokožku až do narození.
Jakmile se narodíte, vaše mazové žlázy začnou produkovat kožní maz. Během prvních tří až šesti měsíců života produkují vaše žlázy tolik kožního mazu jako dospělé. Odtud se produkce mazu zpomaluje, dokud nepřijdete do puberty.
Když dosáhnete puberty, produkce mazu se může zvýšit až o 500 procent. Mladiství muži mají tendenci produkovat více kožního mazu než jejich ženské protějšky. Výsledkem je často mastná a aknózní pokožka.
Vaše produkce kožního mazu pravděpodobně dosáhne vrcholu, než dosáhnete dospělosti. Přestože dospělí muži produkují o něco více kožního mazu než dospělé ženy, produkce mazu každého klesá s věkem. Výsledkem je potom často suchá, popraskaná kůže.
Co dalšího ještě ovlivňuje tvorbu kožního mazu?
Existuje několik léků, zdravotní stavy a další vnější faktory, díky nimž jsou vaše mazové žlázy více či méně aktivní. To pak zase ovlivňuje, kolik mazu produkují vaše žlázy.
Zvýšená produkce kožního mazu
Tak třeba typicky hormonální léky často zvyšují produkci kožního mazu. Třeba testosteron, některé progesterony a fenothiazin. Parkinsonova choroba je také spojována se zvýšením produkce mazu. V mnoha případech mohou problémové stavy hypofýzy, nadledvin, vaječníků a varlat způsobit buď zvýšení nebo snížení produkce kožního mazu.
Snížená produkce kožního mazu
Některé antikoncepční pilulky, antiandrogeny a isotretinoin obvykle snižují produkci kožního mazu. Hladovění a dlouhodobá podvýživa jsou také spojeny s poklesem produkce mazu.
Jak již bylo uvedeno dříve, problémové stavy hypofýzy, nadledvin, vaječníků a varlat mohou způsobit buď zvýšení nebo snížení produkce.
Jak vyvážit produkci kožního mazu?
Obvykle můžete použít krémy, mýdla a další přípravky k léčbě symptomů spojených s příliš velkým nebo příliš malým množstvím kožního mazu.
Sponzorováno
Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu, existují určité důkazy, které naznačují, že vaše strava může ovlivnit, kolik mazu vaše tělo vytváří. Pokud nejste schopni snadno identifikovat konkrétní spouštěče, může pro vás být užitečné vyzkoušet eliminační dietu.
V závažných případech vám může lékař předepsat hormonální léky nebo různé doplňky, které pomohou vyvážit produkci kožního mazu zevnitř.
Jak omezit produkci kožního mazu, pokud máte mastnou pleť nebo vlasy
Produkce kožního mazu se mění v závislosti na věkových fluktuacích hormonů, určitých lécích a faktorech životního stylu.
Nadprodukce kožního mazu může vést k mastné pokožce. Lidé s mastnou pokožkou si mohou všimnout, že jejich póry vypadají větší a jejich pokožka vypadá mastná nebo lesklá.
Přebytečný kožní maz v kombinaci s odumřelými kožními buňkami může uvnitř póru vytvořit zátku, což má za následek černé tečky a pupínky. Tato zátka také zachycuje bakterie v pórech, což může vést k zánětu.
Jak snížit tvorbu kožního mazu? Můžete zvážit rozhovor se svým lékařem o kombinovaných antikoncepčních pilulkách. Kombinace estrogenu a progestinu může pomoci snížit produkci kožního mazu.
Pokud již užíváte pilulky obsahující pouze progestin nebo kombinovanou antikoncepční pilulku, promluvte si se svým lékařem o změně. Může být schopen doporučit vám jiné antikoncepční pilulky, které lépe vyhovují vašim potřebám.
Pokud máte závažné akné, může vám lékař předepsat také isotretinoin. Tento orální lék může snížit produkci kožního mazu až o 90 procent.
Některé potraviny byly také spojeny s nadměrnou produkcí mazu a akné. Vyhýbání se potravinám, které hodně zvyšují hladinu cukru v krvi nebo mají vysoký obsah nasycených tuků, by mohlo pomoci omezit produkci oleje zevnitř. Na to pamatujte!
Lidé mohou mastnou pokožku často zvládat pomocí jemné, ale účinné rutiny péče o pleť, která zahrnuje produkty obsahující:
- beta-hydroxykyselina
- benzoyl peroxid
- kyselina glykolová
- kyselina salicylová
Také se doporučuje, aby se lidé s mastnou pletí vyhýbali čisticím prostředkům na bázi oleje nebo alkoholu. Tyto produkty mohou dráždit pokožku a potenciálně vyvolat ještě větší produkci oleje.
Jak zvýšit produkci kožního mazu, pokud máte suchou pokožku a vlasy
Pokud řešíte suchou pokožku na obličeji, udělejte si soupis produktů, které používáte na kůži a vlasy. Patří sem šampony, čisticí prostředky, make-up, prací prostředky – cokoli, co přijde do styku s vaším tělem.
Alkohol, kyseliny a vůně jsou všechny běžné přísady, o nichž je známo, že způsobují podráždění a vysušení pleti. Pokud můžete, přejděte na produkty určené pro citlivou pokožku nebo si pořiďte produkty bez vůně (parfemace).
Pomoci může také jednoduchý přechod z horké, na vlažnou sprchu. Trávení času v nadměrně horké vodě odstraňuje olej a maz z vlasů a pokožky. A to zrovna nechcete.
A pokud už na obličeji nepoužíváte zvlhčovač a na těle krém, nyní je čas začít. Může také pomoci zvýšit příjem vody a jíst více zdravých tuků, jako jsou omega 3.
Pokud máte podezření, že váš nedostatek kožního mazu souvisí s hormonální nerovnováhou, promluvte si s lékařem nebo přímo odborníkem na pleť (dermatologem). Mohou doporučit terapii testosteronem, která pomůže zvýšit produkci kožního mazu.
- Vitamíny A a D jsou vitamíny rozpustné v tucích, které ovlivňují naše mazové žlázy. Vitamín A je jedním z nejdůležitějších vitamínů pro zdravou pokožku a vitamín D pomáhá snižovat produkci mazu.
- Příjem zinku může také snížit množství kožního mazu.
- Držte se stranou od potravin, které povzbuzují vaše mazové žlázy k čerpání většího množství mazu, jako je cukr, potraviny s vysokým glykemickým obsahem a mléčné výrobky. Tyto potraviny mohou ovlivnit akné a vyvolat zánětlivé reakce v těle. Nejlepší je se těmto potravinám úplně vyhnout, nebo je ve stravě držet na minimální úrovni!
Lidé s neaktivními mazovými žlázami nebo příliš malým množstvím kožního mazu mohou mít suchou, šupinatou a svědivou kůži. Tyto příznaky se mohou zhoršit, pokud osoba používá výrobky pro péči o pleť obsahující agresivní chemikálie.
Hydratační přípravky obsahující ceramidy nebo zvlhčující látky mohou pomoci ulevit suché pokožce. Mezi přísady, které je třeba hledat, patří:
- skvalen
- kyselina hyaluronová
- alfa hydroxykyseliny
- glycerol
- jojobový olej
Sponzorováno
Máte nějakou metodu, jak vyrovnat tvorbu kožního mazu na ideální stav? Budeme rádi, pokud nám napíšete do komentářů.
A dále si přečtěte
Zdroj článku a studie
- Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents Autor: Gil Yosipovitch
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla, Pot & pocení
Přečtěte si také naše další články