Obsah článku
Dokonalé nehty jsou jednou z vizitek každé ženy. V daném případě mají ženy hned dvě možnosti. Buď mohou pravidelně docházet na manikúru, nebo se mohou vydat cestou domácí péče. A to souvisí s pravidelnou úpravou, během které nesmíte zapomínat ani na tolik důležité lakování. U mnohých žen lak nevypadá tak dobře, jako od profesionála. My vás neučíme, aby tomu již nikdy tak nebylo.
Co dělat nebo nedělat před lakováním nehtů?
Než přistoupíme k samotnému lakování, věnujte se trošku přípravě nehtů.
1. Před samotným lakováním zbavte nehty mastnoty
I pokud jste si ruce nekrémovali, nehty si vytvářejí přirozenou mastnotu. Kvůli ní se lak nenaváže na nehty. Na některých místech se může odštípnout jeho část nebo se oddělí celá vrstva laku. Očistěte si nehty odlakovačem nebo octem. Stačí pár kapek na vatový tampon nebo vatovou tyčinku.
2. Teplá voda a saponáty poškozují lak
Před lakováním nehtů si nikdy nemyjte ruce. Nehty nasáknou vodu a jak se budou vysušovat a zužovat se, lak začne pukat a odlupovat se. Látky obsažené v saponátu na nádobí narušují strukturu laku. Když používáte antibakteriální přípravek na mytí rukou při cestě autobusem či vlakem, vyhněte se nehtem. Tyto přípravky také porušují strukturu laku. Při mytí nádobí či podlah chraňte ruce gumovými rukavicemi. Nehty budou zdravější a lak vám déle vydrží.
3. Použijte kvalitní podkladový lak
Použití podkladového laku (base coat) zabrání, aby vaše nehty zůstaly zabarveny i po odlakování. (Stává se to zejména při nekvalitních laků nebo laků výrazných barev.) Pomáhá i proti odlupování samotného laku. Pokud se vám lak obvykle začne odlupovat na špičce (ne u nehtovém lůžku a kůžičce), použijte podkladový lak nejprve na horní polovinu nehtu a potom přelakujte celý nehet druhou vrstvou. Podkladový lak nanášejte maximálně ve dvou tenkých vrstvách.
Kvalitní lak je základ
Bez čeho se rozhodně nikdy neobejdete, to je kvalitní lak na nehty. Dnes tento sortiment můžete koupit v podstatě kdekoliv, včetně různých tržnic, nebo na internetu v Číně. Nemusíme jistě dlouze vysvětlovat, jak to může být s kvalitou takových laků. Buďte si jista, že zkušená profesionálka takové laky rozhodně nepoužívá, jelikož vždy sáhne po osvědčené a kvalitní variantě, od prověřeného výrobce. Uvidíte, že pokud právě kvalitní lak použijete, bude výsledek v porovnání s vaším dosavadním zcela někde jinde. Toto je první a jedno z nejdůležitějších pravidel, kterého byste se rozhodně měla za všech okolností držet i vy sama.
Zvládáte techniku lakování nehtů?
Jaký lak je tím pravým, to již víte. Nyní se podívejme i na to, zda dokážete správně zvládat samotnou techniku lakování. Ta není zase až tak složitá, jelikož vždy je třeba postupovat jedním jediným směrem. A to od začátku vašeho nehtu, po jeho konec. Když se podíváme na to, co bystě měla u správné techniky dodržovat, můžeme zmínit tři hlavní věci:
- Nehty lakujte jedním tahem
- Nepoužívejte nadměrné množství laku
- Vždy se snažte o rovnoměrnost
Také pozor na to, abyste při nanášení začínala vždy na samotném těsném okraji nehtu. Jakékoliv následné přidávání bude vždy vidět. Zkusit si můžete pár tahů nanečisto, abyste věděla, kde následně štěteček s lakem přesně nasadit a jak rychle a jak správně táhnout, aby byla vrstva laková, jak sama přesně očekáváte.
Lak na nehty nanášejte po vrstvách
Dalším důležitým pravidlem je nanášet lak v tenkých vrstvách. Pokud chcete, aby byla barva výraznější, lepší je použít 3 – 4 tenké vrstvy laku namísto dvou hrubých. Nejdříve naneste kapku laku na prostředek nehtu. Opatrně rozetřete lak štětcem směrem od středu k nehtové kůžičce. Mezi lakem a kůžičku nechte malou mezeru. Opticky to prodlouží krátké nehty. Navíc, v místě kde přemalovat kůžičku většinou začne odlupování laku nebo si ho sloupnete samy ve snaze očistit kůžičku. Rovněž se vyhněte zamalování kůže kolem nehtu. Abyste předešli odlupování laku, nalakujte si i špičku nehtu, plochu, kterou se nejčastěji dotýkáte klávesnice počítače nebo se škrabete.
Sponzorováno
Nehet by měl být dokonale připravený
Aby se vše povedlo, je dobré myslet i na počáteční přípravu. A to v souvislosti s vaším nehtem. Nyní pomineme všechny prvotní postupy, spojené s jeho stříháním, nebo broušením. Co je naprostou nezbytností, to je snaha o eliminaci jakýchkoliv zbytků předešlého laku. Stejně tak je nezbytností i to, aby byl nehet dokonale čistý a byl zbavený jakýchkoliv jiných nečistot. Roli hraje také mastnota, jelikož i tu je třeba eliminovat. Naštěstí ve všech třech případech nemusíte hledat různorodé produkty, jelikož by vám měl pomoci jenom jeden jediný. Odlakovače, které dnes můžete v drogeriích koupit, odvedou veškerou práci velmi dobře. Z nehtu odstraníte lak a nečistoty a zároveň připravíte plochu tak, aby nebyla nijak mastná. Je samozřejmě pochopitelné, že odlakovač použijete pár chvil před tím, než začnete s aplikací.
Jak vyřešit problém se sušením?
Častým problémem mnoha žen je také sušení samotného laku. Rozhodně může velmi často trvat nějakou dobu. A během té žena v podstatě nesmí nic dělat, stejně jako riskuje, že se na lak mohou dostat různorodé nečistoty. Jak eliminovat právě toto? Dobré je vědět, jaké podmínky jsou pro sušení vhodné. Laky na nehty dnes vyžadují optimální prostředí, které není spojené s teplem, ale je spojeno naopak s chladem. Pokud chcete, aby lak uschnul celkem rychle, je třeba tyto konkrétní podmínky vytvořit. Jak na to? Možností je celá řada a není třeba v nich hledat cokoliv složitého. My doporučíme:
- Foukání studeného vzduchu fénem
- Ponoření do velmi studené vody
- Lakujete studeným lakem – vyndaným z lednice
Je ale ještě jedna možnost, kterou nesmíme opomíjet. O té můžeme říci, že je jednou z těch nejlepších, které vůbec přicházejí v úvahu. A to z toho důvodu, že existují speciální produkty, které zajistí skutečně velmi rychlé schnutí. Jde o takzvané urychlovače. Pokud si nehty nalakujete, nechte je pár desítek vteřin odpočinout a potom na ně kápněte onen urychlovač. Právě ten se postará o to, že uschnutí proběhne maximálně rychle. Mnohé kvalitní dokážou nabídnout i něco navíc. Je to například to, že mají výživné látky, které nehtu prospějí, stejně jako dokážou velmi dobře hydratovat okolí nehtu, kde není nic jiného, než vaše kůže.
Co dělat, aby lak na nehtech vydržel?
Máte nalakováno a bojíte se toho, že lak nevydrží tak dlouho, jak očekáváte? To první, na co nezapomínejte, je vaše celková šetrnost. Zapomeňte třeba na mytí nádobí nebo podlahy bez ochrany – tedy bez rukavic. Stejně tak se snažte o to, abyste lak někde běžnými pohyby neotřela. I toto může být celkem velký problém, který znamená, že bude třeba vrstvu vašeho laku zcela pochopitelně opravit.
Dále je dobré nezapomínat na to, že k tomu aby lak na nehtech vydržel, je možné použít také krycí vrstvu. Ta je obvykle bezbarvá a její úkol je zcela jasný. Vytvořit na nehtu téměř neviditelnou ochranu, která bude chránit nanesený lak. Pokud dojde k poškození, odnese to jenom krycí vrstva, kterou snadno obnovíte. Nejenom, že tak budete moci krásu vašich nehtů výrazně prodloužit. Ale výrazným způsobem zvýšíte i jejich odolnost. I s jistotou, že náklady na tento doplněk rozhodně nebudou nijak drahé.
A ještě pár doporučení k lakování nehtů
Dopřejte rukám hydrataci
Po ukončení lakování nehtů zajistěte nehtové kůžičce hydrataci. Použijte krém nebo olejíček na kůžičku. Hydratované nehty se méně lámou.
Třpytivé laky vydrží nejdéle
Jakékoliv laky se třpytkami či glitry se odlakovávají nejhůře a tedy i déle vydrží na nehtech. V případě, že dojde k odchlípení takového laku, je to méně viditelné než při klasickém barevném laku – samozřejmě záleží i na odstínu.
Zamezte tvorbě bublin
Pokud se vám v laku tvoří bublinky, je to tím, že jím před použitím hrkáte. Místo pohybu nahoru a dolů si vložte lahvičku mezi dlaně do svislé polohy (jako kdybyste chtěli lahvičku postavit na stůl) a projeďte ji v dlaních. Případně ji pomalu překlopte. Předejdete tak vzniku vzduchových bublin, které při lakování přenesete na nehet.
Co si ještě o nehtech přečíst?
- Které oleje jsou TOP pro péči o nehty?
- Historie lakování nehtů
- Problémy s nehty vyřeší strava i správná péče
VIDEO: Jak nalakovat nehty?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nehty a zdraví
Přečtěte si také naše další články