Sponzorováno

Jak se vyhnout ekzému a akné na obličeji kvůli nošení roušky? 4.71/5 (14)

Jak na akné z nošení roušky?

Jak na akné z nošení roušky?

Lezou vám na nervy nová pravidla, na která jsme si museli zvyknout kvůli šíření nemoci Covid-19? Pro někoho jsou tato pravidla v pohodě, pro někoho jsou velmi otravná. To také záleží na tom, jak se dobře zvládnete sžít s častým nošením roušky. Roušky jsou pravděpodobně nejzřetelnější součástí nově natavených pravidel. Staly se součástí našich každodenních životů.

I když mají chránit vás a vaše okolí před šířením stávající nemoci, pro některé z nás existují vedlejší účinky nošení roušky, které lze pozorovat na naší pokožce. Akné a zánět kůže jsou dva běžné nežádoucí účinky spojené s rouškami. V tomto článku vám dáme pár rad na to, abyste z roušky neměli akné nebo nějaké problémy na pokožce obličeje.

Vlhké a lepkavé prostředí, které vaše rouška ​​vytváří kolem obličeje, se hodí pro růst vyrážek kolem nosu, tváří, úst a brady.

Bakteriím, které způsobují akné, se jednoduše daří ve vlhkém prostředí, které na vaší pokožce vytváří rouška. Dokonce i lidé, kteří mění často své roušky a používají čisté chirurgické roušky, mají problémy s akné.

Proč rouška dělá problémy naší pleti?

Když nosíme roušky, tak nás tře na pokožce a zadržuje vlhkost, která je ve vašem dechu, což je dokonalé prostředí pro šíření problémů. Také nahromaděný make-up (pokud ho nosíte) a pot se stává dokonalou výživou pro bakterie způsobující akné.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Stres z pandemie, stejně jako místní podráždění pokožky, to vše může zvýšit pravděpodobnost akné způsobeného rouškou. Bakteriální nerovnováha a tření pokožky rouškou mohou podporovat vzplanutí akné, růžovky a také něčeho, čemu se říká periorální dermatitida. To se kolem nosu a úst objeví jemné pupínky a pustuly.

Periorální dermatitida (dermatitis perioralis) je zánětlivé onemocnění obličeje postihující zejména ženy kolem 30. roku věku. Přesná příčina periorální dermatitidy je zatím neobjasněná.

Lidově se akné kvůli roušce (masce na obličeji) říká maskne.

Doba nošení roušky s akné zas až tak moc nesouvisí

Obecně lékaři říkají, že doba nošení roušky přímo nekoreluje s vývojem akné. Akné můžete vidět u lidí, kteří pracují ve zdravotnictví a nosí obličejovou roušku i osm hodin denně, stejně jako u lidí, kteří nosí svou roušku jen v obchodě.

Tipy proti akné vznikající kvůli roušce

Sestavili jsme pro vás několik užitečných tipů, jak zabránit podráždění pokožky způsobené rouškami či respirátory.

1. Dbejte na prostor pod rouškou

Vždy noste měkkou textilní roušku, která není příliš těsná a neotírá se o vaši pokožku. Odírání není dobré, je to jedna z příčin vzniku akné pod rouškou. Pokud je nošení roušky pro vás bolestivé, zkuste zmírnit tlak buď prodloužením řemínků nebo zakoupením větší roušky, která lépe odpovídá vaší tváři. Na již odřenou pokožku naneste krém se silnou bariérou, jako je oxid zinečnatý, který se často používá na plenkovou dermatitidu, nebo vazelínu. Tyto typy krému chrání pokožku před dalším poškozením.

Sponzorováno

2. Jemný krém

V případě, že budete muset masku nosit delší dobu, použijte krém nebo zvlhčovač na bázi kyseliny azelaové, ubrousky na bázi kyseliny salicylové nebo výrobky na bázi kyseliny mandlové a kyseliny glykolové. Vždy ale použijte minimální množství, protože se jedná o aktivní složky. Malé množství funguje efektivněji.

3. Větrejte obličej

Nenoste roušku dlouhodobě bez toho, aniž byste místo pod rouškou neprovětrali. Pro osvěžení nebo utření můžete použít ubrousky na bázi kyseliny salicylové – pozor ale, abyste nepoužívali nadměrně, protože to může zvýšit podráždění.

Kdykoli je to možné, nepoužívejte roušku. Sundejte si ji, když ji nepotřebujete, například při řízení vlastním autem nebo doma, pokud není zrovna nějakou vyhláškou uvedeno jinak.

4. Umyjte si obličej pod rouškou, když je to možné

Po dlouhém nošení roušky si obličej umyjte čistou vodou. Můžete použít nějakou měkkou látku k absorpci přebytečného oleje a potu jako péči o pleť, dokud nedostanete šanci umýt si obličej.

Chcete-li snížit množství bakterií způsobujících akné na pokožce, umyjte si obličej čisticím prostředkem obsahujícím 2% až 5% benzolperoxidu – vyšší koncentrace mohou dráždit pokožku. Před opláchnutím nechejte roztok benzolperoxidu působit na pokožce dvě až tři minuty.

Bavlněné obličejové roušky ručně perte mýdlem a horkou vodou.

5. Pozor na dotýkání

Nedotýkejte se své pokožky špinavými rukama, nenechte si vlasy spadnout na obličej. Snažte se nedráždit akné nebo se dotýkat tváře.

6. Dopřejte si velmi jemný peeling

Po dlouhodobém nošení roušky, třeba až přijdete domů z práce, kde máte roušku dlouho na sobě, si dopřejte velmi jemný peeling. Smíchejte třeba rýžovou mouku s gelem z aloe vera a jemnými krouživými pohyby jemně peelingujte na vlhkém obličeji. Takto odstraníte nečistoty. Po peelingu nezapomeňte na pečlivé umytí a hydrataci.

7. Jezte zdravě

Měli byste jíst zdravě a snížit příjem rafinovaných sacharidů. Konzumujte více zelené listové zeleniny, jako je špenát a zelený salát, to pomáhá očistit vaše tělo. Pijte hodně čisté vody. Ne sladké šťávy, ne colu, ne pivo, ale vodu.

8. Vyberte si kvalitní roušku

Chcete materiál, který na pokožce vytváří co nejmenší tření. Hedvábí by bylo asi nejšetrnější a několik značek opravdu prodává omyvatelné hedvábné roušky. Těch ale není moc. Můžete také hledat materiál, který ve své hladkosti působí podobně jako hedvábí. Čím šetrnější a jemnější materiál najdete, tím lépe.

9. Snažte se nestresovat

Stres z pandemie a izolace může také zhoršit kožní problémy. Postupy úlevy od stresu mohou být užitečné v kombinaci s lokální léčbou akné. Zkuste to.

Sponzorováno

Nezapomeňte, že nošení roušky je během pandemie životně důležité pro vaše zdraví i pro ostatní. To platí zejména ve vnitřních prostorách, sociálních zařízeních (domovy důchodců) a podobně. A nejdůležitější rady? Ujistěte se, že vaše rouška zakrývá nos a ústa, ale není příliš těsná, aby se vám odřela pokožka. Pravidelně si nejméně dvakrát denně umyjte obličej jemným mýdlem a čistou vodou.

Co si ještě přečíst o roušce?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva