Sponzorováno

Jak se starat o jizvy? 4.84/5 (32)

Jak se starat o jizvy?Během života se mnohým z nás přihodí nějaký úraz, nebo musí podstoupit chirurgický zákrok, který se neobejde bez následné jizvy. Co však dělat, když se jizva zahojí tak, jak má a vznikne z ní nehezká „ozdoba“ vašeho těla? Co může za to, že se některé jizvy špatně hojí a jak se o ně správně pečovat?

Jizvy a jizvičky

Život nejsou jen radosti, ale i starosti. Přináší totiž s sebou i různé pády či úrazy, které skončí ranami či nutné operace. Při všech těchto situacích vznikají jizvy, které jsou součástí regenerace kůže v okolí postiženého místa. Povrch jizev je však již pokryt druhotnou, méně cennou tkání, která už však nedokáže plnohodnotně nahradit vlastnosti a funkce původního tkáně.

Některé jizvy se zahojí tak, že jsou po určitém čase prakticky „neviditelné“. Jiné zas zhrubnou, vystoupí nad či pod povrch okolní kůže, případně změní barvu, tvar a strukturu a stávají se tak až příliš nápadné. Pokud se navíc nacházejí na viditelném místě, které se dá jen těžko běžně zakrýt oblečením – např. na obličeji, krku či rukou, problém vystupuje o úroveň výš a stává se tak kromě estetické i psychickou zátěží pro „nositele“.

Genetika dělá své

I u jizev platí, že pokud měli problémy s tvorbou např. keloidních jizev vaši přímí předkové, je i vaše šance na jejich zhoršené hojení vyšší. Genetika prostě neodpouští ani v tomto směru. Vliv na jejich hojení mají však i jiné faktory, které se dají ovlivnit, zejména při plánovaných výkonech. Jde hlavně o vedení řezu v linii štěpitelnosti kůže, ale i způsob šití či použití vstřebatelných stehů. Pokud se chystáte na plánovaný chirurgický výkon, zejména ve viditelné oblasti, poohlédněte se po zkušeném chirurgovi.

Jaké druhy jizev známe?

  1. atrofické jizvy – tyto jizvy jsou promáčknuté pod úroveň kůže. Vznikají v důsledku nedostatečného množství nového pojivové tkáně. Nejtypičtějším příkladem takových jizev jsou jizvy po planých neštovicích nebo jizvy po akné
  2. hypertrofické jizvy – vznikají tehdy, když se tvoří naopak příliš mnoho nového tkáně a vzniklý útvar je tak vyvýšen nad úroveň okolí. Obvykle jsou ztluštělé, tvrdé a mohou nabýt až načervenalou barvu. Nerozšiřují se však do oblasti okolní tkáně, resp. mimo místa jizvy
  3. keloidní jizvy – tyto rány také vystupují nad úroveň kůže, avšak rozdíl mezi nimi a hypertrofickou jizvou je ten, že tyto vystupují i do oblasti, která je mimo místa původní rány

Důležitá je péče od začátku

Ať už se vám jizva na těle objevila po plánovaném chirurgickém zákroku, nebo jste k ní přišli prostřednictvím úrazu, je třeba se o ni od začátku starat. Důležité je dopřát jizvám co nejvíce kyslíku a také ji dostatečně hydratovat, tedy potírat speciálními mastmi, určenými na hojení jizev. Hydratace je pro esteticky uspokojivé zhojení jizvy velmi důležitá a proto ji nelze podceňovat – napomáhá totiž produkci kolagenu pro rychlejší a hezčí zhojení jizvy.

Sponzorováno

Mění se až 18 měsíců

Každý z nás je jiný, i schopnost těla zregenerovat poškozenou kůži je u každého odlišná. Velikost a tvar jizvy se mění v průběhu až 18 měsíců po jejím vzniku. Rozsah a vzhled jizvy závisí na mnoha faktorech:

  • typ poranění – např. zda došlo ke úrazu a tudíž je jizva nepravidelná nebo jde o rovný a tenký chirurgický řez
  • umístění jizvy – zda se nachází v místech více, nebo méně namáhaných běžnými činnostmi
  • věk – čím je člověk mladší, tím se jazva hojí lépe
  • dědičnost
  • zánět, infekce – pokud se do místa jizvy dostali bakterie, zvyšuje se pravděpodobnost vzniku nepěkné jizvy

TIP: Jak na péči o jizvy

Jak je odstranit?

Pokud i vaše tělo „zdobí“ nepěkná jizva, existuje možnost jejího odstranění. Ne vždy je však zaručen stoprocentní výsledek. Lékař musí osobně vidět a posoudit problematiku týkající se právě té vaší jizvy. V současnosti je na jejich odstranění využívá množství metod, vhodnou pro vás musí posoudit dermatolog. Využívají se silikonové přípravky, rozličné masti, CO2 laser, injekční aplikace kortikoidy, využít se dají i metody jako mikrodermabraze, kryoterapie, či re-cell. Jizvu však třeba až do jejího úplného zhojení chránit před sluncem. Pokud máte v plánu nějaký zákrok na viditelném místě, při kterém vznikne jizva, nejvhodnější období na jeho podstoupení je v zimních měsících.

I příroda pomůže

Jizvy se dají léčit i různými přírodními pomůckami. Jelikož je vhodná jejich hydratace, můžete je potírat např. bambuckým máslem, domácím sádlem, ale například i velmi účinným kokosovým olejem. Kromě toho je skvělým pomocníkem i třezalkový olej, který si snadno vyrobíte i doma. Jak na to? Dvě hrsti květů třezalky zalijte 500 ml. olivového oleje a nechte tři týdny v tmavé místnosti louhovat. Následně zceďte a denně si jím natírejte jizvy. Všechny tyto způsoby jsou však vhodné až v tom okamžiku, kdy je jizva zcela zahojená a nesmí se použít na čerstvou ránu.

Co si ještě o jizvách přečíst

VIDEO: Jak správně pečovat o jizvu

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva