Sponzorováno

Jak se koupat či sprchovat se sádrou na noze či ruce? 4.9/5 (10)

Pokud máte zlomenou nohu, je docela pravděpodobné, že máte sádru – a že se budete muset koupat nebo sprchovat, aniž byste se v oblasti sádry namočili. Udržování sádry v suchu je zásadní pro hojení – vlhké plísně, které by mohly pod sádrou v případě namočení začít bujet, vedou k podráždění kůže a infekci. A to nikdo z nás rozhodně nechce riskovat.

Pokud se nerozhodnete držet ruku nebo nohu mimo sprchu, i to stále vystavuje sádru riziku navlhnutí, protože voda nevyhnutelně stéká dolůpo končetinách. Pokud plánujete držet sádru mimo dráhu vody, najděte si i tak něco, co ji zakryje. Spolu s podrážděním kůže a infekcí mohou mokré sádry způsobit další problémy, třeba nepříjemný zápach a nepohodlí.

Zde je několik nápadů, jak udržet sádru suchou, abyste se mohli a stále udržovat v čistotě.

1. Igelitová taška či větší igelitový sáček

Použití papíru jako obalu nepomůže; místo toho způsobí více nepořádku, a proto je použití plastových sáčků skvělým způsobem, jak udržet sádru (a to ať už je z jakéhokoliv materiálu), suchou i při sprchování. Vložte ruku nebo nohu do plastového sáčku a zajistěte ho lepicí páskou.

Samozřejmě podle toho, kde a jaké je zranění, určí velikost tašky / sáčku. Na zlomené nohy skvěle poslouží plastový pytel na odpadky (mám vyzkoušeno).

Gumička umožňuje opětovné použití sáčku a navíc je mnohem šetrnější k vaší pokožce. Ujistěte se, že sáček nemá díry, a nepokoušejte se sádru se sáčkem zkušebně ponořit. To fakt není dobrý nápad.

2. Potravinová folie

I potravinová folie lze použít k zakrytí sádry, i když musí být pevně zabalena. A musíte použít dostatek potravinové fólie. Malý kousek rozhodně stačit nebude. Věnujte zvláštní pozornost zajištění dobrého utěsnění kolem horní části sádry. Tato metoda může zanechat mezery, kterými může prosakovat voda, ale je to levná a snadná metoda k zakrytí sádry.

Takto se dá potravinová folie využít k obalení sádry před sprchováním

Takto se dá potravinová folie využít k obalení sádry před sprchováním

Použití gumičky v horní části sádry může pomoci zajistit, že těsnění nebude prosakovat. Opět platí, že sádru fakt neponořujte do vody, protože těsnění nemusí být tak těsné, jak doufáte.

3. Speciální kryty (návleky) na sádru

Několik společností vyrábí rukávy speciálně navržené tak, aby zakryly váš sádru. Některé návleky často obsahují pumpu, která nasává vzduch zpod krytu a vytváří těsnění proti vodě.

Sponzorováno

Dají se koupit i speciální kryty / návleky na sádru

Dají se koupit i speciální kryty / návleky na sádru

Lité kryty se dodávají v různých velikostech a zdá se, že fungují velmi dobře. Jsou mnohem odolnější než jiné možnosti, a proto je nepravděpodobné, že by se roztrhly. Ty by měly zůstat suché, i když jsou zcela ponořené pod vodou.

Jsou samozřejmě dražší než obyčejný plastový sáček, jsou ale i mnohem odolnější a s větší pravděpodobností efektivněji udrží veškerou vodu venku!

4. Veterinární rukavice

Chcete trošku kreativity? Moje kamarádka si na sprchování koupila veterinární rukavice – používají se na vytahování telat při porodu. Zajímavé řešení, že? A hodně účinné :)

Veterinářská rukavice se při sprchování hodně dobře osvědčila

Veterinářská rukavice se při sprchování hodně dobře osvědčila

5. Sádra z vodotěsného materiálu

Některé lité materiály dokonale odolávají navlhnutí. I když díky nim není taková sádra skutečně vodotěsná, mohou odolat navlhnutí, aniž by došlo k poškození sádry. Tyto voděodolné materiály jsou vhodné pro děti, zejména v letních měsících.

Existuje několik druhů voděodolného litého materiálu. Na rozdíl od tradiční sádry se tyto voděodolné sádry mohou i umývat.

Ať už se vaše sádra může namočit nebo ne, buďte opatrní při sprchování (pozor na další zranění) a nezapomeňte si promluvit se svým lékařem o typu sádry a o tom, jak ji ovlivňuje voda.

Já takto v pohodě umýval i nádobí

Já takto v pohodě umýval i nádobí

Sponzorováno

A jak se se sádrou umýváte vy? Napište nám do komentářů. Budeme rádi za další tipy a nápady.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva