Obsah článku
Pijte, pijte, pijte – to je základ
K ochlazení v horku pomáhá podle lékařů dostatek tekutin. Radí proto pít průběžně celý den v menších dávkách, dospělým doporučují přibližně čtyři litry, dětem zhruba polovinu. Ochladí čistá voda, ne však ledová a teplý čaj, který obsahuje tein, takže i mírně povzbudí. Zmrzlina zchladí jen na chvíli, pak je člověku znovu horko a navíc ho může ze studeného bolet hrdlo.
Minerálkami je zas dobré doplnit vypocené minerály. Zdravotní komplikace pro nedostatek tekutin hrozí hlavně chronicky nemocným, velmi malým dětem a starším lidem, postihnout ale mohou i zcela zdravých lidí.
V poledne se slunci úplně vyhněte
Vedle pitného režimu pomáhá v horku také vyhýbání se pobytu na slunci mezi 11:00 až 15:00 hod., kdy pálí nejvíce. Zakrýváme si hlavu, oči vhodnými brýlemi, kůži natíráme opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem. Další věcí je omezení fyzické námahy, která pocením snižuje množství tekutin v těle.
Když je tepla příliš mnoho
Varujícím příznakem vyčerpání z horka jsou bolesti hlavy, silné pocení, studená či vlhká pokožka, třes. Dalšími příznaky mohou být závratě nebo mdloby, slabý a rychlý puls, křeče a mělké dýchání.
Pokud se potíže objeví, lékaři radí přesun na chladnější místo, ukončit jakoukoliv fyzickou námahu, chladit tělo studenou vodou a doplnit tekutiny.
Kdo je nejohroženější?
Podle lékařů trápí vedra hlavně lidí s chronickými záněty dýchacích cest, alergiky a kardiaky. Suchý vzduch plný prachu a alergenů dráždí sliznice vyschlé horkem. Lidem s nemocným srdcem hrozí oběhové selhání. Kardiaci by neměli vypít více tekutiny najednou, zatížilo by to jejich oběh. Pít by měli menší množství a častěji, pak akutní kolaps nehrozí.
Horko i zabíjí
Vlny veder z hlediska přírodních katastrof v Evropě na svědomí nejvyšší počet obětí na životech. Například ve Francii během léta 2003 zemřelo v důsledku tropického počasí téměř 20 000 lidí, v Česku kolem 400.
Jak se zchladit efektivně!
Pomoci mohou osvědčené recepty:
- Dát si před spaním vlažnou sprchu, na rozdíl od studené sprchy otevře póry a z těla odchází horkost.
- Po sprše se neotírejte – tělo se zchladí také vysycháním.
- Udělejte před spaním v bytě průvan.
- Větrejte vždy na neslunečné straně – dopoledne na západě, po obědě na východě.
- Zatahujte žaluzie.
- Když teploty dosahují vrcholu, nevětrejte – do bytu vám bude proudit jen teplo.
- Dejte si na zátylek chladivý obklad, pomůže i chlazení žil na zápěstí studenou vodou.
- Ochlazení spáče i lůžka pomůže termofor naplněný studenou vodou.
- K pohodě usínání pomáhá namazat nohy chladivým krémem.
- Přikrývka – byť i letní vyměňte za lehkou deku nebo prázdný povlak od peřiny.
- Spěte nazí …
- Nebo si oblečte pyžamo vychlazené v lednici.
- Zavěste na otevřená okna mokrou plachtu, zchladí se tak vzduch proudící dovnitř.
Dopřejte si lehká jídla
Ochlazení v horku přináší i vhodně volená strava. V horku se obecně radí vyhnout se tučným a těžkým jídlům a raději dát přednost svěžím chladným pokrmům, jako jsou zeleninové saláty, ovoce a naklíčené luštěniny. Pozor je třeba dávat na alkohol – v teple se alkohol rychle vstřebává a člověk se spíše opije. Alkohol by se podle lékařů neměl v horku používat ani jako prostředek na usnutí. Člověk pak sice usne, ale v noci se probudí a nemůže už spát.
Sponzorováno
Jak na horko v kanceláři?
Pokud máme strávit pracovní den s extrémně vysokými teplotami v kanceláři, často dochází k vyhroceným situacím. Zjistěte, které kroky vám čas mezi čtyřmi stěnami pomohou i za takových podmínek přežít. Šplhající se rtuť na teploměru nemusí uvnitř znamenat katastrofu.
TIP: Jak ve zdraví zvládnout horko?
Věčné hádky pro klimatizaci
Patříte k šťastlivcům, kteří mají na pracovišti nainstalovanou klimatizaci? To ještě neznamená, že máte vyhráno. Klimatizace je totiž nejen během letních dnů příčinou nejčastějších sporů mezi kolegy. Potvrzují to i zkušenosti paní Jany (40): „Jsem zimomřivá a studený vzduch z klimatizace mi vysloveně nedělá dobře. Musím používat kapky do očí, za chvíli mám i ucpaný nos. Zbytek kolektivu na to však příliš velký ohled nebere.“
Je pravdou, že u přecitlivělých lidí může klima dráždit oči, vyvolat zánět očních spojivek, bolesti hlavy, krční páteře či být původcem rýmy a zapálených dýchacích cest. V kancelářích je tedy přípustná teplota od 20 do 27 ° C, i to je však stále poměrně široký rozptyl. Abyste se vyhnuli hádkám, vyzkoušejte následující tipy:
Zvolte vhodnou obuv
Pokud vám je horko, volte odvětrané boty (s dírkami nebo jen sandály s řemínky). Pocit propocených nohou vám totiž na komfortu rozhodně nepřidá. Pokud vám v práci, naopak, příliš fouká na nohy, klidně se přezujte do celokožené alternativy. V zásadě však platí, že umělým materiálům byste se měli vyhýbat. Nejen pro váš osobní pocit, ale také případný zápach.
Oblečení musí být vzdušné
Lehké košile a halenky z chladivých materiálů by měly být samozřejmostí. Pokud vám však klima vadí, nestyďte se donést si lehký svetr případně šátek, či punčochové kalhoty. Pro ty, kteří se zas nadměrně potí, je vhodné mít alespoň jednu čistou košili vždy v zásobě.
Pokuste se vyměnit si místo
Pokud máte pracovní stůl v blízkosti klimatického zařízení, poproste o výměnu s někým, komu je stále velmi horko.
Jak větrat
Jelikož klimatizace je při otevřených oknech neúčinná, přísun čerstvého vzduchu třeba zajistit hned ráno, když vzduch ještě není příliš zahřátý. Abyste se vyhnuli skleníkovému efektu, žaluzie mějte zejména během pravého poledne zatažené.
Jak si poradit bez klimatizace?
Důležitou roli hraje dohoda se zaměstnavatelem. V rámci ní můžete navrhnout efektivní rozmístění stojanových ventilátorů, případně upravení pracovní doby. V mnoha kolektivech zaměstnanci raději chodí do práce dříve a také dříve odcházejí, případně si berou práci domů. Řešením může být také delší polední pauza, kterou doženete v podvečerních hodinách. Využít ji můžete na osvěžení na plovárně.
Sponzorováno
A co vy? Jak se v horku chladíte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A dále si také na toto téma přečtěte
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Slunce a zdraví
Přečtěte si také naše další články
prosím poraďte jak přežít, jako pečovatelka v domově pro seniory. Kde se nedá v této době na oddělení vůbec bít. Je tam takové horko , že padáme únavou, bolestí hlavy a omdlíváme.Včera měla kolegině takové problémy, bolesti hlavy, krvácení z nosu ,malátnost. Nikdo to tam neřeší, já mám příští týden 2x denní a mám panickou hrůzu jít do práce. Minulí týden jsem v práci omdlela a nikdo mě nepomohl, protože jsem na oddělení sama a starám se o 20 klientů, střídáme se po 12 hodinách. Prosím moc poraďte. S pozdravem Iveta Vrabcová
jestli je to mozne zkuste si dat kratkou sprchu…jinak chladit zatylek a krcni obratle,treba pytlikem s ledem….teply matovy caj s cukrem je take dobry do horka… chladive gely a masti…hodne pit…ale prijde me divne ze v takovem zarizeni nemate klimatizaci???jak to snaseji ti stari lide,,,,?hodne stesti a sily preju…Martin