Sponzorováno

Jak nastartovat tělo i mysl po prohýřené noci? 4.75/5 (4)

Jak nastartovat tělo i mysl po prohýřené noci?Ano, ano, všem jsou nám obvykle dobře známé rady typu: „Než začneš pít, pořádně se najez! Nemíchej dohromady různé druhy alkoholu! Průběžně mezi skleničkami pij vodu a jez!“. Nikdo sice nepopírá jejich užitečnost, přesto se však někdy stane, že na tyto poučky zapomeneme nebo prostě v průběhu večera nemají šanci již vzniklou škodu na našem organismu napravit. Co si tedy počít ráno, když potřebujete fungovat, a tělo vám vyhlásilo stávku jako odplatu za probdělou noc?

Proč je mi tak zle?

Hlavním viníkem tzv. kocoviny je acetaldehyd, který uvolňují játra po zpracování alkoholu. V játrech je etanol obsažený v alkoholu zpracován pomocí enzymu alkohol dehydrogenázy a vzniklá látka pak působí pěknou neplechu v našem těle. Příjem alkoholu také způsobí vyšší sekreci vody do moči a pokles hladiny cukru v krvi. To vše na sobě můžeme pozorovat dobře známými příznaky.

Jak se probrat do nového dne?

Naštěstí existuje mnoho domácích receptů, jak se zbavit bolestí hlavy, nepříjemného pocitu v ústech, zimnice, závratí a trávicích obtíží po probdělé noci. Pokud tyto stavy zažíváte častěji, pravděpodobně již máte nějaký svůj osvědčený recept, který právě vám funguje nejlépe. Pokud toto pociťujete výjimečně, můžete vyzkoušet některý z níže nabídnutých postupů. Bohužel nelze říci univerzálně, co nejvíce pomůže, protože na každého působí alkohol i následné jeho zpracování trochu jinak. Hlavní vliv zde má geneticky daná účinnost enzymu alkohol dehydrogenázy, věk a také pohlaví.

1. Dostatečně se vyspěte

Pokud je to jen trochu možné, nespěcháte do práce či do školy, dopřejte si dostatek spánku. Když už je vám bídně, buďte na sebe jednou hodní, zůstaňte déle v posteli a nijak na sebe po ránu nechvátejte. Tělo se vám pak odvděčí menší únavou a možností vyšší koncentrace během dne.

Sponzorováno

2. Pohyb na čerstvém vzduchu

Chce to jistě hodně odhodlání vyrazit po probdělé noci ven a zaběhat si. Zkuste ale aspoň krátkou procházku na čerstvém vzduchu, můžete se během ní příjemně probrat. Dalším možným startem je dopřání si sprchy – pro ty odvážnější i studené. Rozproudí vám krev v těle a odplaví myšlenky z předešlé noci, které by vás mohly tížit, a brzdit v průběhu dne.

3. Originální domácí recepty

Určitě vyzkoušejte něco z lednice či spíže – lepší než okamžitě sahat po lécích proti bolesti. Někdo může mít po probuzení nepřekonatelný pocit žízně. Mezi doporučované recepty patří káva, šálek černého čaje, ovocné šťávy, někomu se osvědčuje též vypití sklenky piva. Každopádně se snažte o doplnění tekutin. Alkohol totiž zapříčiňuje minerálový rozvrat v organismu, zbavuje velmi snadno tělo vody a následkem dehydratace může být třeba úporná bolest hlavy. Na uklidnění překyseleného žaludku vám může pomoci jedlá soda.

Pokud je váš stav takový, že si troufnete vyzkoušet nějaké jídlo, dopřejte si určitě silný domácí vývar. Dodáte si tak tekutiny i energii zároveň a příjemně vás prohřeje. Jestli máte chuť spíše na sladké, můžete vyzkoušet vydatnou snídani v podobě ovesné kaše s ovocem (výborné jsou banány) a medem, který je při kocovině velmi doporučován pro svou schopnost čistit organismus.

4. Zkuste bylinky

Pro vyplavení škodlivých látek z těla vám může posloužit kopřiva. Čaj si připravíte zalitím jedné lžičky jejích sušených listů vroucí vodou, před vypitím necháte zhruba 15 minut louhovat. Na uklidnění žaludku je vhodná též máta – můžete z ní taktéž připravit lahodný čaj nebo lístky jen rozžvýkat.

Proti nevolnostem obecně je doporučován také zázvor. Využívá se jeho kořen, který stačí nastrouhat a zalít horkou vodou. Po pár minutách louhování vzniklý čaj vypijte. Jeho chuť i vůně by vám měla dodat potřebnou energii.

VIDEO: Co způsobuje kocovinu?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva