Sponzorováno

Jak na větry? 4.67/5 (12)

Jak si poradit s větry či nadýmáním?

Jak si poradit s větry či nadýmáním?

Kdo prdí, zdraví si tvrdí – říká známé slovenské přísloví a mnohé vtipy s ním související. Tvorba plynů je sice v našich střevech přirozenou součástí trávení, ale pokud nás nutkání na jejich uvolnění popadne ve společnosti, obvykle se cítíme nanejvýš nepříjemně a riskujeme zahanbující faux pas. Kdy jsou větry v normě, kdy bychom měli vyhledat lékaře a jak vytváření větrů můžeme minimalizovat? Zjistěte, co všechno tento problém ovlivňuje a zda máte důvod k obavám o své zdraví.

Větry v zajímavých číslech

Zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik takzvaných větrů vyprodukujete za jediný den? U dospělého člověka je to asi od 500 do 2000 mililitrů. Pravdou ale zůstává, že plyny uvolňujeme přibližně 15-krát za den, přičemž za normu můžeme považovat vše do počtu 25. Na to, aby se větry neuvolňovaly podvědomě, nás příroda vybavila análním svěračem. Ten je však ve spánku zrelaxovaný, díky čemuž mnozí z nás ráno hned po probuzení mají větry. Uvolňování plynů z trávicího traktu totiž v noci dosahuje až 100 ml za hodinu.

Ne všechny plyny opravdu smrdí

Molekuly plynů nacházející se ve střevním systému, mají až trojí původ. Určitou část si do organismu vpravíme sami ze vzduchu, který polkneme při konzumaci potravy a při pití. Plyny jako oxid uhličitý, sirovodík nebo metan se ve střevech vytvářejí neutralizací kyseliny chlorovodíkové v žaludku a při působení bakterií ve střevní mikroflóře. Těch máme více druhů a v závislosti na tom, jaké složky potravy rozkládají, vyprodukované plyny zapáchají více nebo méně. Obecně však lze konstatovat, že větry až z 90% obsahují kyslík a dusík. Ostatních 10% zahrnuje, vodík, metan a CO2.

Co když je plynů příliš?

Vyhledat lékaře byste měli v případě, že nutkání na odchod střevních plynů pociťujete více než 25-krát denně v trvání dvou týdnů. Tehdy hovoříme o meteorismu, který může mít několik příčin:

  • narušení bakteriální mikroflóry v tlustém střevě – zejména příliš častou konzumací potravin způsobujících nafukování
  • nadměrná psychická zátěž a stres
  • přejídání
  • nedostatek pankreatických enzymů
  • zánět přítomný v trávicím traktu
  • intolerance laktózy

Co všechno je třeba jíst s mírou?

Obecně se doporučuje uhlídat si porci těch potravin a jídel, které způsobují nadýmání. Do této skupiny patří zejména luštěniny (čočka, hrách, fazole), zelí, kapusta, kedlubny, ředkvičky, cibule, květák, brokolice, sušené švestky či rozinky. Jde o velmi zdravé součásti našeho stravování, proto je rozhodně netřeba škrtat ze seznamu. Pokud se ale chystáte na pracovní setkání, raději zvolte jiné jídlo, nebo si dejte malou porci. Na pozoru se třeba mít také před příliš mastnými a smaženými jídly a častou konzumací sladkostí (problémem jsou především umělá sladidla).

Vzduch, kterému se lze vyhnout

Zbytečným zdrojem přijatých plynů se stávají zejména sycené nápoje, šuměnky a minerálky, našlehané pěny, krémy, zmrzlina, žvýkání žvýkaček či křupky. Vše z uvedeného si můžeme odepřít nebo nahradit. Co se týče zeleninových a luštěninových jídel, i zde existuje pomoc – stačí přidat určité bylinky přímo do vařeného pokrmu, případně si z nich udělat čaj. O které jde?

Sponzorováno

Raději si odskočte na toaletu

Máte nafouklé břicho, potřebujete si „ulevit“, ale chcete se vyhnout trapasu před známými či kolegy? Pospěšte se na záchod a dopřejte si pár minut o samotě. Zadržování větrů totiž vede ke křečím, které mohou být velmi bolestivé. Podporuje je i dlouhé sezení při konzumaci těžších jídel, což důvěrně známe zejména při rodinných setkáních a návštěvách. Takže se občas projděte na čerstvém vzduchu.

Další fígle proti větrům

Co dělá špatně právě vám nejlépe zjistíte sebepozorováním. Nebojte se, nemusíte se oblíbených pochoutek vzdát. Stačí, když při jejich konzumaci použijete pár fíglů a nafouknuté, tvrdé bříško nebude mít šanci.

Zpestřete si pitný režim fenyklem a mátou

Pravidelné pití čaje z těchto bylinek po každém jídle, které vám obvykle vyboulí bříško, pomůže vašim střevům poprat se s přebytečným vzduchem. Tento recept našich starých babiček má odzkoušený snad každá druhá maminka, jejíž ratolest trpí kolikami. Navíc obě bylinky mají velmi příjemnou chuť a čaje z nich jsou dobré i chlazené. Pokud máte raději sladkou chuť limonády, klidně si namíchejte střik v poměru 1:1 s fenyklovým nebo mátovým odvarem. Takový zázrak v láhvi vám pomůže vychutnávat si zeleninu a ovoce bez vedlejších účinků.

Netradičně dochucené těstoviny a luštěniny

Hrášek, čočka, zelí, kapusta zda fazolka nafouknou břicho snad každému. Trávení luštěnin však má pro nás hned několik výhod. Kromě toho, že obsahují hodně vlákniny, která nám pročistí střeva, jsou bohaté i na bílkoviny, vápník, železo, selen, fosfor, zinek a vitamíny B1, B2 a B6. I proto odborníci radí alespoň jednou či dvakrát týdně nahradit živočišné bílkoviny rostlinnými, aby si naše trávení trochu „vydechlo“.

Pokud vás odrazují pouze nepříjemné následky jejich konzumace, dochuťte si zmíněné luštěniny saturejkou, rozmarýnem a šalvějí. Usnadní vám strávit chutný oběd a pomohou předejít pocitu nafouknutí. Luštěniny vás navíc zasytí nadlouho – a to vše na rozdíl od masa za poloviční počet kalorií. Pokud se tedy právě pokoušíte zbavit nějakých centimetrů navíc, nebojte se vyzkoušet nové kombinace potravin.

Maso na orientální způsob

Patříte k menšině, u které problémy s nadýmáním vyvolává maso? Máme řešení i pro vás! Vyzkoušejte orientální koření kurkumu. Kromě toho, že vám pomůže s trávením, potěšíte ní i svůj žlučník, játra a mozek. Má protizánětlivé účinky a podporuje činnost zmíněných orgánů. Pokud máte strach z její určité chuti, zkuste si na ni postupně zvykat používáním kari koření. Obsahuje kurkumu, ale v kombinaci s jinými přísadami v něm nemá až takovou výraznou chuť. Časem možná přijdete tomuto žlutému zázraku na chuť a odvážíte se ho přidat i do maso-zeleninové polévky.

Kdy jít s větry k lékaři?

Nadýmání nemusí mít na svědomí pouze špatně zvolené potraviny. Pokud vám tvrdé bříško nedá pokoj bez ohledu na vaše menu, navštivte lékaře. Na vině mohou být i zdravotní problémy jako

✘ nedostatek pankreatické enzymy,
✘ málo trávicích šťáv,
✘ příliš kvasných a hnilobných bakterií ve střevě.

Kam dál?

VIDEO: Proč jsou větry víc cítit ve sprše?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva