Obsah článku
I když by se mohlo zdát, že s koncem sychravých a tmavých dní skončí i špatná nálada, nemusí tomu tak být. Ani krásnější počasí, probouzející se příroda a více slunečního světla nejsou zárukou pozitivního psychického rozpoložení. Právě naopak. Tak jako pro podzim, i pro jarní období jsou stejně typické deprese.
Rozdíl spočívá v tom, že je nazýváme jarními depresemi a v tom, že vznikají z odlišných příčin. Příznaky jsou však tytéž. Jde především o ztrátu zájmu, nechutenství, ztráta jakékoliv motivace pro cokoliv, nedostatek energie, výkyvy nálad a podobně.
Důvodem jsou často i sezónní alergie
Ačkoliv byste možná na prvním místě očekávali psychosomatické nebo psychologické příčiny, není tomu tak. Jedním z nejčastějších důvodů jarních depresi jsou právě sezónní pylové alergie typické pro období nejvyšší pylové aktivity. Špatný fyzický stav, vyčerpání, neustálé problémy s dýcháním či očima způsobují, že trpí i naše psychika. K tomuto názoru dospěli vědci z University of Maryland v Baltimore. Podle nich za to může uvolňování látek zvaných cytokiny. K tomu dochází v důsledku vznikajících alergických reakcí či přítomnosti různých toxinů v ovzduší. Tato látka má pak za následek stavy apatie, nechutenství, vyčerpanosti a celkového nepohodlí.
Ovlivňují nás hormony
Aktivitu a činnost hormonů může do jisté míry ovlivňovat i střídání denního světla s tmou, i míra slunečního světla. V tomto smyslu jde především o hormon melatonin. Ten se tvoří přirozeně v organismu především při stmívání. Potřebný je však serotonin, tedy tzv. hormon štěstí, který způsobuje dobrou náladu a celkovou tělesnou pohodu. Pokud dochází k útlumu jeho tvorby, dochází k vyčerpání organismu, ztrátě energie, výkyvům nálad, i mrzutosti.
Překážet může počasí
Jakkoli se zdá tato teorie nesmyslná a hloupá, je to skutečně tak. Některé druhy depresí jsou totiž vázány na jistý typ počasí. Nezáleží přitom, zda jde o léto nebo zimu. Příznaky deprese nastávají a končí vždy v určitém čase každý rok. Tvrdí to vědci z Univerzity v Utrechtu. A je to logické. Stejně, jako může některým překážet chladné a sychravé počasí, i teplo a intenzivně sluneční paprsky mohou být příčinou špatné nálady u jiných. Proto tuto formu deprese nazýváme sezónní afektivní porucha.
Deprese v důsledku přetížení
První jarní paprsky mnohé doslova lákají k vyšší fyzické aktivitě ať už jde o domácnost, zahradu, nebo zaměstnání. Deprese v tomto případě paradoxně nastávají po předcházející zvýšené aktivitě, ke které došlo právě povzbuzením dobrým počasím. Po dlouhém zimním odpočinku, kdy se například v zahradě realizoval jen málokdo, nemusíte dostatečně dobře odhadnout své síly. Tak dochází k přetížení organismu a následně i zhoršení nálady. Právě proto byste neměli podceňovat odpočinek a relaxaci. Zejména v prvních týdnech je třeba zvolit správný poměr fyzické aktivity s odpočinkem. V tomto smyslu mohou být ohroženy zejména ženy.
Sponzorováno
Jak s jarní depresí bojovat?
V první řadě je třeba organismus nakopnout zevnitř. To znamená, že je třeba dodat mu látky, které napraví například činnost hormonů, či jiné procesy. K nim řadíme zejména vitaminy, minerály, vlákninu a také sport či pohyb na slunci a čerstvém vzduchu. Jde především o vitaminy C, B a E. Nejenže působí antioxidačně, tedy organismus zbaví toxinů, které jej vyčerpávají, ale také posilují odolnost vůči stresu, podporují proces regenerace a chrání důležité orgány.
Nezapomínejte však ani na již zmíněnou relaxaci. Zatímco na jedné straně všichni odborníci radí aktivní pohyb a sport, stejně doporučují kvalitní odpočinek. Ten poskytne zejména věkem unavenému organismu dostatečnou regeneraci. Zkuste trochu upravit svou životosprávu a uvidíte, že problémy s depresí ustoupí. Mrkněte na další naše tipy, díky kterým si s jarními depresemi v pohodě poradíte:
- práci si rozdělte, nemusíte všechno stihnout za jeden den
- dopřejte si krátké přestávky (například abyste dodrželi pitný režim)
- vyhraďte si dostatek času pro činnosti, které vás vysloveně baví a těšíte se z nich,
- pijte čaj z třezalky tečkované nebo meduňky lékařské
- občas navštivte dobrého maséra
- odpočiňte si v teplé vodě – ať už doma neboť na termálním koupališti
- nepodceňujte svůj fyzický stav – pokud vás trápí bolesti či alergie, jděte k lékaři
- pokud vás deprese trápí dlouhodobě, zvažte návštěvu psychologa či psychiatra
TIP: Na jarní deprese zkuste jarní detox
A několik dalších tipů na jarní depresi
V napjatých situacích pomůže správné dýchání
Když je člověk ve stresu, pod tlakem, jeho tělo produkuje kortizol, který aktivizuje zásoby energie, aby se tělo s náporem dokázalo vyrovnat. Pokud se jedná o chronický stres, uvolňování hormonu je nepřetržité a náš organismus se postupně vyčerpává. V náročných situacích se doporučuje dýchat zhluboka, pravidelně, do břicha.
Bez radosti to nepůjde
I když budeme jíst zdravě, pohybovat se a slunit, nebude to nic platné bez pocitu zažívání radosti. Věnujte se čemukoliv, co tento pocit vyvolá – podívejte se na dobrý film, dopřejte si posezení s přáteli, pohár vína, sex apod Fantazii se meze nekladou. Dělejte radost nejen sobě, ale i ostatním – oni vám to třeba také někdy vrátí.
Zaveďte a dodržujte pravidelnost svého rytmu
Doporučuje se zejména ulehání a vstávání stále ve stejnou dobu. Pokud si myslíte, že je o víkendu dobré tělu dopřát třeba o 5 hodin více spánku než v průběhu pracovního týdne, mýlíte se. Právě naopak-koledujete si o únavu. Důraz je přitom více kladen na pravidelné vstávání před pravidelným ulehání.
Stop nadměrnému množství kofeinu
Klasickými kofeinovým nápoji je káva a cola. I když nás kofein „nakopne“, zvyšuje krevní tlak a kortizol v krvi. Později se nám bude hůře usínat, spánek nebude tak kvalitní a to opět způsobuje únavu. Pokud kofeinové nápoje opravdu nedokážete omezit, pijte je spíše dopoledne.
Sponzorováno
TIP: Jak na depresi bez léků? Třeba pomocí bylinek
Co si o jarní únavě a depresi také přečíst?
- Poradíme vám, jak na jarní únavu
- Jarní sluníčko může způsobit depresi
- O jarní depresi na rádiu Impuls
- Přírodní antidepresiva
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Duševní poruchy a psychologické problémy
Přečtěte si také naše další články