Obsah článku
Jak asi dobře víte, jablečný ocet má mnoho použití, je to takový alternativní domácí lék na všechno. Jedním z možných použití je i mytí vlasů – pro zlepšení zdraví pokožky hlavy, pro posílení vlasů a zvýšení jejich lesku. Jestli je jablečný ocet „všelék“, to necháme na uvážení každého z vás (přínosy nejsou nedostatečně prozkoumány). Ale pro péči o vlasy, tam je jablečný ocet silný v kramflecích. Používá se takto už velmi dlouhou dobu.
Pro ty, které trápí problémy s vlasy či pokožkou hlavy, jako je svědění pokožky hlavy nebo nějaké poškození vlasů, může být jablečný ocet skvělý přírodní prostředek k vyzkoušení.
Proč je vlastně dobré používat jablečný ocet pro péči o vlasy a pokožku hlavy?
Existuje mnoho argumentů, proč je jablečný ocet skvělý pro vaše vlasy. Podívejme se na ty nejčastější.
Kyselost a pH
První věc je ta, že jablečný ocet – kromě toho, že má zajímavé vlastnosti pro naše zdraví – je kyselá látka. Obsahuje zajímavé množství kyseliny octové.
Vlasy, které vypadají matně a křehce, mají tendenci být zásaditější na stupnici pH. Myšlenka je taková, že kyselá látka, jakou je jablečný ocet, pomáhá snižovat pH a vrací vlasům rovnováhu v tomto směru.
Je antimikrobiální
Jablečný ocet je také populární domácí dezinfekční prostředek. Může pomoci se zabíjením bakterií nebo hub, které mohou vést k problémům na pokožce hlavy i co se vlasů týče, jako jsou malé infekce.
Je výživný
Jablečný ocet je také obecně chválen za to, že je bohatý na vitamíny a minerály, které jsou super pro vlasy, jako je vitamin C a B. Někteří také tvrdí, že obsahuje alfa-hydroxykyselinu, která pomáhá je protizánětlivá, což může pomoci při lupech.
Jak použít jablečný ocet pro péči o vlasy?
Promytí vlasů jablečným octem lze provést velmi jednoduše.
- Smíchejte několik lžic jablečného octa s vodou.
- Po umytí vlasů šamponem a kondicionérem nalijte směs rovnoměrně na vlasy a vmasírujte i do pokožky hlavy.
- Nechte několik minut působit.
- Vlasy i pokožku hlavy opláchněte.
Doporučujeme také zkusit přimíchat několik kapek esenciálního oleje do směsi vody a jablečného octa, to pokud je kyselý zápach pro vás příliš silný. Zápach by měl také rychle po opláchnutí vlasů a pokožky hlavy zmizet.
Zkuste zahrnout umývání vlasů jablečným octem několikrát týdně. Nebojte se zvýšit množství jablečného octa, které používáte při každém umývání.
Na co si dát pozor
Používání jablečného octa je o tom, jak vlasy a pokožku hlavy dostat zpět do rovnováhy. Pokud nejste opatrní, může to s jablečným octem i přehnat. Pokud se vaše vlasy nebo pokožka hlavy místo toho zhorší, přestaňte používat jablečný ocet. Nebo zkuste snížit jeho množství ve vodě, nebo snižte frekvenci, se kterou si umýváte vlasy.
Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, ta může být trochu žíravá. To znamená, že může dráždit nebo popálit vaši kůži.
Sponzorováno
Před aplikací přímo na kůži vždy jablečný ocet nařeďte vodou. Pokud je směs na vás příliš silná, zkuste ji prostě více zředit – i když dojde-li k podráždění, téměř vždy se vše vyřeší během několika dnů.
Zabraňte také kontaktu s očima. Pokud dojde ke kontaktu, rychle je vypláchněte vodou.
Dodržujte výše uvedené pokyny a použití jablečného octa lze určitě považovat za zcela bezpečné.
Podporuje výzkum použití jablečného octa na vlasy?
Dosud nebyl proveden žádný velký výzkum, který by přímo testoval přínos jablečného octa pro péči o vlasy. Ale můžeme si pomoci jinými studiemi. Tak třeba studie z roku 2014 při testování pH šamponu zjistila, že vysoká zásaditost může přispět k problémům vlasů, k jejich lámání a suchosti. Studie tvrdila, že většina přípravků na péči o vlasy neřeší pH vlasů, i když by měly, a že většina šamponů bývá zásaditá. Jako vysoce kyselá látka může jablečný ocet pomoci vyrovnat pH. Zvýšením kyselosti a snížením pH může podpořit hladkost, sílu a lesk vlasů.
Výzkum také podporuje antimikrobiální vlastnosti jablečného octa. Tyto vlastnosti mohou udržet problémy na hlavě spojené s plísní nebo bakteriemi na uzdě – tím se zabrání svědění pokožky hlavy.
Existují i důkazy o tom, že jablečný ocet obsahuje vitaminy – to znamená, že tímto ovlivňuje zdraví vlasů. Obsahuje minerály jako mangan, vápník, draslík a železo.
Neexistuje velký výzkum, který by dokazoval, že jablečný ocet obsahuje alfa-hydroxykyselinu, i když je známo, že ji obsahují jablka. Jablka jsou také známá tím, že obsahují vitamín C, a přesto je vitamín v octě nezjistitelný.
Neexistují žádné údaje prokazující, že ocet je protizánětlivý. Ve skutečnosti tento ocet obsahuje velmi leptavé kyseliny, které při nesprávném použití mohou způsobit zánět, nikoli naopak. To proto se musí jablečný ocet před použitím na vlasy a pokožku hlavy ředit.
Jablečný ocet má přirozené antibakteriální a antimykotické vlastnosti, díky čemuž je docela účinný při zabíjení a prevenci kvasinek způsobujících lupy na pokožce hlavy.
Problémy s vlasy nebo pokožkou hlavy? Zkuste jablečný ocet
Ne, neděláme si srandu, když říkáme, že opláchnutí jablečným octem je doslova kouzelnou lázní pro vaše vlasy – je to super přírodní léčba na vaše nepříjemné problémy s pokožkou hlavy a vlasů.
I věda podporuje použití jablečného octa pro umývání vlasů. Mohlo by to pomoci posílit vlasy a zlepšit jejich lesk snížením pH vlasů a pokožky hlavy.
Toto umývání může také udržet otravné infekce pokožky hlavy a její svědění na uzdě. Nemělo by se však spoléhat při snižování zánětu nebo při řešení nemocí nebo velkých problémů na pokožce hlavy. Vlasy každého z nás jsou totiž jiné. Oplach jablečným octem nemusí fungovat u každého. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda u vás bude toto umývání účinné, je zkusit ho.
Sponzorováno
My jablečný ocet na vlasy doporučujeme použít. Je však stejně účinný jako ketoconazol nebo pyrithion zinku? To jsou dvě přísady, svaté grály, studované a používané v šamponech na lupy, jako Head & Shoulders a Nizoral? Ne, rozhodně ne. Ale jablečný ocet je určitě přirozenější a jemnější.
A co si o jablečném octu ještě přečíst?
- Jablečný ocet na psoriázu – může nějak pomoci?
- Může jablečný ocet pomoci při zácpě? Jak se dá použít?
- Jablečný ocet na vši ve vlasech – jak ho použít?
- Jablečný ocet na bradavice – jak a proč použít?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zdravé a krásné vlasy
Přečtěte si také naše další články