Sponzorováno

Jablečný ocet na křečové žíly či metličkové žilky? 4.86/5 (14)

Jablečný ocet na křečové žíly či metličkové žilky?Pokud trpíte křečovými žilami, možná budete ochotni vyzkoušet téměř cokoli, abyste zmírnili své nepohodlí. Měli byste si ale dát pozor, že někdy nekonvenční léčba není ta nejlepší! V tomto článku se podívám na tvrzení, že jablečný ocet může vyléčit vaše křečové žíly a uvést rekord na pravou míru.

V posledních několika letech se jablečný ocet skutečně dostal do centra pozornosti na scéně domácích řešení různých problémů. Tato ošklivě páchnoucí (a buďme upřímní – nechutně chutnající) tekutina mizela z regálů obchodů. Jedním z pravděpodobných důvodů je tvrzení mnohých, že jablečný ocet je skvělý pro hubnutí.

Ale je to tak?

Podle mnoha odborníků není jablečný ocet pravděpodobně účinný při hubnutí. Zastánci jablečného octa ale tvrdí, že má četné zdravotní přínosy a že pití malého množství nebo jeho užívání před jídlem pomáhá omezit chuť k jídlu a spalovat tuky.

Ale pravdou je, že tato tvrzení mají jen malou vědeckou podporu. Žádné provedené studie nebyly dostatečně konzistentní, aby vyvodily souvislost mezi jablečným octem a úbytkem hmotnosti.

Jablečný ocet byl také mnohými nabízen jako léčba křečových žil. Dnes se ponoříme do vědy za jablečným octem a křečovými žilami. Měl by se jablečný ocet používat k léčbě nebo odstranění křečových žil nebo metličkových žilek? Pojďme se na to podívat.

Pomáhá jablečný ocet na křečové žíly?

Stručně řečeno: ne. Jablečný ocet neposlouží jako spolehlivá forma léčby křečových žil, ať už ho budete pít, nebo si jím žíly potírat. I když je známo, že jablečný ocet pomáhá chránit buňky vašeho těla před volnými radikály a zlepšuje průtok krve a krevní oběh v těle, nebyly provedeny žádné studie, které by prokázaly, že jablečný ocet má pozitivní vliv na křečové žíly. A bez lékařských studií na podporu tvrzení je těžké uvěřit, že je to pravda. Proto nedoporučujeme používat jablečný ocet jako samotný přírodní lék na křečové žíly.

Ale!

Je tady jedna hodně zajímavá studie. V této studii výzkumníci zjistili, že zevní aplikace jablečného octa u pacientů s křečovými žilami, což je opravdu velmi snadná aplikace, zvyšuje pozitivní účinky konzervativní léčby.

Nejlepší způsob, jak výrazně zlepšit funkci vašich žil, je léčit tento příznak zevnitř. Je možné, že jablečný ocet by mohl mít mírné adstringentní vlastnosti, které by mohly pomoci zmírnit křečové žíly, když se aplikuje lokálně spolu s jinou léčbou.

Místo toho bych doporučil používat Venen gel jako lokální léčbu křečových žil. Obsahuje množství přírodního výtažku z kaštanu jírovec maďal, adstringent, který se tradičně používá po mnoho let k léčbě nepříjemných křečových žil. Pak, abyste léčbu ještě více podpořili, bych doporučil perorální dávku tablet z jírovce – pro úlevu od příznaků spojených s chronickou žilní nedostatečností a křečovými žilami, jako jsou unavené, těžké nohy, bolest, křeče a otoky.

Existují i další spolehlivé možnosti léčby křečových žil a metličkových žilek, které se ukázaly jako účinné. Doporučuji účinné, minimálně invazivní ošetření žil:

Endovenózní laserová terapie (EVLT)

Tato forma léčby žil se používá k léčbě onemocnění velkých žil a velkých křečových žil na nohou. Tyto žíly jsou obvykle pod povrchem a bez ultrazvuku je nelze vidět. Provádí se tak, že váš lékař zavede do nemocné žíly malý katétr a pomocí laserových světel vytvoří teplo, které následně způsobí kolaps žíly.

Radiofrekvenční ablace (RFA)

Zákrok technikou VNUS se provádí ambulantně. Lékař pomocí ultrazvuku umístí do postižené žíly skrze vpich v kůži katetr s radiofrekvenční sondou. Postupně dochází ke kontrolovanému uzavření žíly. Obdobně jako v případě laseru v časovém období 6–12 týdnů po vlastním zákroku jsou postupné fibrotické změny stěny žíly a její involuce.

Sponzorováno

Skleroterapie

Skleroterapie se používá k léčbě problémů s malými a středními žilami na nohou. Provádí se tak, že váš lékař vstříkne do poškozené žíly tekutinu, která žílu uzavře.

VenaSeal

VenaSeal Closure System (VenaSeal System) patří mezi nejmodernější trvalé způsoby léčby varikozních, křečových, žil dolních končetin.

Tento přístup k léčbě křečových žil se také označuje jako endovenózní adhezivní ablace. VenaSeal provádí váš lékař pomocí malého katétru, kterým vloží „lékařské lepidlo“ do poškozené žíly, aby tuto žílu uzavřel. To pomáhá přesměrovat krev do zdravých žil.

Flebektomie

Toto ošetření funguje nejlépe pro odstranění křečových žil v blízkosti povrchu vaší pokožky. Flebektomie se provádí tak, že lékař provede několik malých vpichů do kůže a prostřednictvím těchto vpichů odstraní poškozenou žílu. Tento přístup k léčbě žil se obvykle vyskytuje bez potřeby stehů a často se provádí pomocí radiofrekvenční ablace.

Může jablečný ocet léčit metličkové žilky?

Metličkové žilky se často objevují vedle křečových žil, takže je pochopitelné, že mezi nimi může docházet k určité záměně. Navzdory svému názvu však neovlivňují vaše žíly, ale vaše kapiláry. Kapiláry jsou drobné cévky (jen tak široké jako pár červených krvinek!), které přenášejí kyslík a živiny do tkání a odstraňují z nich odpad.

Když se kapiláry rozbijí, jsou známé jako metličkové žilky. Jedná se o červené, fialové nebo modré linie viditelné na kůži, které jsou velmi jemné a nejsou tak výrazné jako křečové žíly. Metličkové žilky nemají tendenci způsobovat bolest – i když mohou svědit nebo dráždit.

Jako metličkové žilky označujeme síť drobných žilek, které se nachází pod povrchem kůže. Projevují se modrým, fialovým a červeným zbarvením.

Takže zpět k jablečnému octu. Dá se tato štiplavá tekutina použít jako lék na metličkové žíly? Odpověď je, zcela jednoduše, ne! Jakmile je kapilára rozbitá, nelze ji snadno opravit. Takže žádné množství topické masti nebo domácí léčby nebude schopno problém napravit.

Některé bylinky však lze použít k posílení celého oběhového systému. Koňský kaštan je známý pro své tradiční použití při poskytování úlevy stavům, jako jsou unavené, těžké a bolestivé nohy způsobené křečovými žilami. Užíváním výtažků z jírovce můžete posílit oběhový systém a následně snížit výskyt metliček.

Co když chcete jablečný ocet na metličkové žilky zkusit?

Smíchejte vodu a jablečný ocet a zkuste dát na metličkové žilky

Smíchejte vodu a jablečný ocet a zkuste dát na metličkové žilky

Můžete, mnoho lidí ho chválí. Není to nebezpečné. Jak na to? Smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru 1:1. A pomocí vatového tampónku naneste na metličkové žilky.

Sponzorováno

Zkoušeli jste to? Pomohlo? Napište do komentářů.

A dále si o metličkových žilkách či křečových žilách přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva