Obsah článku
Co je hypnóza?
Hypnóza nebo někdy nazývaná i hypnoterapie či hypnotická sugesce je transu podobný stav se zvýšenou soustředěností a koncentrací. Je to stav zvýšené pozornosti, zvýšenou sugestibilitou a živých fantazií. Hypnóza bývá obvykle navozována terapeutem pomocí jeho verbálních sugescí a mentálních obrazů. Ve stavu hypnózy se klient cítí obvykle klidně a uvolněně a je více otevřený sugescím. Hypnóza pomáhá získávat kontrolu nad nežádoucím chováním nebo pomáhá lépe zvládat úzkost nebo bolest. I přes vyšší otevřenosti vůči sugesci však platí, že klient neztrácí kontrolu nad svým chováním. Hypnóza byla popularizovaná a mystifikována díky výkonům lidí, kteří v ní prováděli různé neobvyklé a absurdní věci. Tato technika však je využívána jako klinická metoda, která má prokázané léčebné a terapeutické výsledky, především při léčbě bolesti a úzkosti.
Jak probíhá hypnóza?
Obvykle máme představu hypnotizéra jako někoho s hodinkami mávajícími před očima. Ale hypnotizér nehypnotizuje klienta. Slouží pouze jako průvodce či kouč, který pomáhá dané osobě dostat se do hypnózy. Zkušenost s hypnózou může být různá od člověka k člověku. Někteří říkají o stavu pociťování odosobnění (detachment) nebo extrémní relaxace, zatímco jiní cítí, že jejich jednání je mimo jejich vědomou vůli. Jiní zůstávají plně vědomi, schopni dokonce plně konverzovat. Experimenty s hypnózou demonstrovaly, že hypnóza dokáže silně měnit vnímání. Po instrukci, aby klient necítil bolest v rameni, byla jeho ruka vložena do ledové vody. Klient mimo hypnózu ve vodě ruku nedokázal déle udržet, což však nebyl problém pro osobu v hypnóze i během několika minut bez vnímání bolesti.
Chybnou představou je, že člověk v hypnóze spí. Člověk je jen relaxovaný a je plně vědom, jen v příjemném stavu, kde může myslet, mluvit, dokonce se i hýbat. Méně často se využívá hypnóza pro zvláštní účely – jako navození nevědomí s cílem anestezie nebo zvládání akutní bolesti nebo v krizových situacích a to vždy jen pod vedením trénovaného hypnoterepeuta.
Jaký je účel hypnózy?
- léčba chronických bolestivých stavů nebo je revma (revmatoidní artritida);
- léčba a redukce bolesti během porodu;
- redukce symptomů demence;
- zlepšení symptomů ADHD;
- redukce nevolnosti a zvracení u klientů s rakovinou během chemoterapie;
- kontrola bolesti během zubních procedur;
- eliminace a redukce kožních problémů jako jsou psoriáza a bradavice;
- uvolnění od problémů spojených se Syndromem dráždivého tračníku (IBS) apod.
- může být použita také na snížení nebo odstranění bolesti, překonání strachů, fobií, závislostí a jiných problémů.
Fakta o hypnóze
- 15 procent lidí je silně reaktivní na hypnózu;
- děti jsou velmi náchylné na hypnózu;
- asi 10 procent dospělých je obtížně nebo vůbec nehypnotyzovatelných
- lidé s bohatou fantazií jsou náchylnější na hypnózu.
Sponzorováno
Hypnotizovatelnost
Někteří lidé opravdu nemohou být hypnotizováni. Důvod je ten, že daný člověk není schopen soustředit svou pozornost a kvůli nízké úrovně intelektu (nebo IQ) nebo kvůli poškození mozku. Obvykle však je téměř každý schopen být hypnotizovaný, protože je to přirozený, normální stav, do kterého každý člověk vstupuje i během dne – během probouzení a během usínání. Také se dostáváme do hypnotických stavů, kdy jsme zcela pohlceni filmem nebo nějakým televizním programem. Inteligentní lidé – tedy s vyšší inteligencí – jsou schopni vyšší koncentrace, představivosti a kreativity – a proto jsou obvykle nejlépe hypnotizovatelní.
Ztráta kontroly v hypnóze
Existuje tzv. princip „skrytého pozorovatele“ – znamená to, že v klientovi je část osobnosti, která kontroluje hypnotický proces a která ho ochraňuje proti tomu, aby odpověděl způsobem, který porušuje jeho etické a morální standardy. Ve skutečnosti, během hypnózy, je klient relaxovaný a soustředěný – a schopen vybrat si zda chce vstát a odejít – kdykoliv. Hypnotizér nebo hypnoterapeut je jen průvodce. Nemůže nás donutit udělat nic proti naší vůli.
Ve skutečnosti, během hypnotického sezení, si je klient plně vědom všeho, co se děje. Pokud tedy například nechce klient, aby ho dále hypnotizér vedl, může ho odmítnout. Hypnóza také nenutí klienta říkat úplnou pravdu a odhalovat osobní tajemství, pokud nechce on sám, ale dává klientovi větší možnost přístupu k nevědomým zdrojům, takže může stejně tak být schopen mluvit v hypnóze i mnohem kreativnější lži. Klient je v úplné kontrole toho, co chce projevit a co ne.
Vnímání během hypnózy
Klient si může pamatovat slova terapeuta nebo ne. Každý zažívá hypnózu odlišně. Pro někoho je to stav, kde je soustředěn na slova hypnoterapeutem a poslouchá velmi pozorně, pro jiné to může být jako denní snění – jeho pozornost může oddálit a toulat se od jedné myšlenky k druhé. A někdy nemusí vůbec věnovat vědomou pozornost tomu, co hypnoterapeut říká. Každý způsob je v pořádku není více nebo méně účinný než ten druhý. Je to otázka klientova osobního stylu.
Délka probuzení z hypnózy
Nikdo nezůstal natrvalo nebo neuvízl v transu. Hypnóza je přirozeně se vyskytující stav, do kterého vstupujeme během dne a zároveň z něj vystupujeme. Nebyly zaznamenány žádné nebezpečí ohledně hypnózy, pokud je vedena trénovaným hypnoterapeutem. Pokud hypnotizér selže v probouzení klienta, ten se probudí sám. Klient může přirozeně vejít do spánku a přejít do plného vědomí během pár minut. Kdykoliv se chcete dostat z hypnózy, prostě otevřete oči a jste plně při vědomí. Při sebehypnóze před spaním přejdete do stavu delta – usnete.
POZOR! Pokud se rozhodnete podstoupit hypnózu, je důležité využívat služeb pouze trénovaných hypnoterapeutem, kteří respektují etické principy.
A nyní si přečtěte
VIDEO: Funguje opravdu hypnóza?
Sponzorováno
Zdroje článku
- Nové směry ve výzkumu hypnózy strategie pro pokrok v kognitivní a klinické neurovědě hypnózy
- Alladin A. Mindfulness-based hypnosis blending science, beliefs, and wisdoms to catalyze healing. Am J Clin Hypn 2014;56:285–302. doi:10.1080/00029157.2013.857290
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články