Sponzorováno

Hliník a zdraví – jaká má zdravotní rizika + jak se mu vyhnout 4.92/5 (13)

  • Hliník je běžný kov, který se používá v mnoha průmyslových a spotřebitelských výrobcích. Při normálním používání a expozici běžným množstvím hliníku nejsou zdravotní rizika obvykle významná. Nicméně při vysokých dávkách nebo při dlouhodobé expozici hliníku mohou existovat určitá rizika spojená se zdravím. Ve článku najdete některá z možných zdravotních rizik spojených s hliníkem.

Hliník se nachází v mnoha produktech kolem nás

Hliník se nachází v mnoha produktech kolem nás

Jedna novější studie provedená německými úředníky naznačuje, že i když se expozice nebezpečným sloučeninám hliníku v potravinách snižuje, stále přijímáme více tohoto prvku, než odborníci považují za bezpečné. Co můžeme udělat, abychom minimalizovali naši expozici sloučeninám hliníku? O tom si povíme v dnešním článku.

Jak může být hliník rizikový pro naše zdraví?

Zde je výčet toho, jak nám může hliník neprospívat:

Neurologické problémy: Dlouhodobá expozice vysokým dávkám hliníku se spojuje se zvýšeným rizikem neurologických problémů, jako je demence, Alzheimerova choroba a další neurologické poruchy. Přesný mechanismus účinku hliníku na nervový systém je stále předmětem výzkumu.

Otrava: Při vdechování vysokých koncentrací hliníkových částic nebo po požití velkého množství hliníkových sloučenin může dojít k akutní otravě. To může způsobit zažívací potíže, bolest břicha, zvracení, neurologické příznaky a další nepohodlí.

Ovlivnění kostí: Předpokládá se, že nadměrná expozice hliníku může ovlivnit kostní zdraví a přispět ke ztrátě minerálů v kostech (osteoporóze) a oslabení kostí.

Vliv na ledviny: Některé studie naznačují, že vysoké dávky hliníku přijaté z potravy nebo z léků mohou mít negativní dopad na ledviny. U lidí s pokročilým selháním ledvin může hliník se hromadit v těle a způsobovat zdravotní komplikace.

Je třeba si uvědomit, že běžná expozice hliníku z potravy, nádobí nebo kosmetiky obvykle nepředstavuje významné riziko pro zdraví. Mezinárodní organizace pro výzkum rakoviny (IARC) klasifikuje hliník jako „málo pravděpodobně karcinogenní pro lidi“. Nicméně, v případě práce s hliníkem v průmyslovém prostředí nebo dlouhodobé expozice vysokým dávkám hliníku, je důležité dodržovat bezpečnostní opatření a pracovní hygienu, aby se minimalizovalo riziko zdravotních problémů.

Jak se vyhnout hliníku

I když se to některým lidem může zdát těžko věřitelné, pravdou je, že lidé jsou vystaveni a pravděpodobně denně požívají určité množství sloučenin hliníku.

K této pravidelné expozici dochází, protože hliník je přítomen v mnoha produktech, včetně potravin, kosmetiky, pečicích nástrojů a samozřejmě hliníkové fólie.

Výzkumníci vysvětlují, že sloučeniny hliníku jsou přítomny v pitné vodě, pomáhají ji čistit a jsou aditivem ve zpracovaných potravinách, kde slouží k řadě účelů, mimo jiné jako emulgační činidlo a potravinářské barvivo.

Někdy čerstvé ovoce nebo zelenina obsahují sloučeniny hliníku. To se děje proto, že lidské činnosti, jako je těžba, kontaminovaly půdu hliníkem. Tak to prostě je.

Některé kosmetické produkty, zejména deodoranty, obsahují hliníkové soli, které výrobci přidávají pro zvýšení antiperspiračních účinků produktů.

Tento kov je také přítomen v pekáčích a dalších kuchyňských náčiních. Jeho použití je však nejvíce patrné ve fólii na vaření nebo ve vaničkách z ní vyrobených. Opět, tak to prostě je.

Nová oficiální zpráva Bundesinstitut für Risikobewertung neboli Spolkového institutu pro hodnocení rizik (BfR) v Berlíně v Německu naznačuje, že i když dietární expozice sloučeninám hliníku klesá, lidé stále přijímají relativně vysoké množství hliníku z jiných zdrojů, které se mohou ukázat jako zdraví škodlivé.

Vědci z BfR prezentují svá zjištění ve studii, která se objevuje v magazínu Archives of Toxicology. Thomas Tietz je jedním z autorů studie.

Sponzorováno

Nepotravinářské produkty hlavním zdrojem expozice

„Po kyslíku a křemíku je hliník třetím nejrozšířenějším prvkem, a tedy nejběžnějším kovem zemské kůry,“ píší Tietz a jeho kolegové.

Vědci odhadli obsah hliníku v potravinách dostupných německé veřejnosti na základě údajů z německé pilotní studie celkové stravy a jejich kombinací s dalšími soubory údajů z německé národní studie spotřeby II.

Zjistili, že průměrná týdenní expozice hliníku související se stravou pro dospělého byla 50 % tolerovatelného týdenního příjmu stanoveného Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA), konkrétně 1 miligram na kilogram (mg/kg) tělesné hmotnosti za týden.

To je podle vědců nižší množství, než naznačovaly předchozí studie. Varují však, že příjem hliníku zůstává na potenciálně škodlivé úrovni napříč všemi věkovými skupinami. To je způsobeno především jeho použitím v kosmetice a při balení potravin a nástrojů, které obsahují nepotažený hliník.

„Nejdůležitějším nedietárním zdrojem příjmu hliníku je dermální [tj. pokožka] expozice kosmetikou, zejména antiperspiranty, která podle předchozího odhadu expozice může dosáhnout nebo dokonce překročit [tolerovatelný týdenní příjem] odvozený EFSA,“ varují.

Tietz a jeho kolegové však zdůrazňují, že lidé mohou ovlivnit svou expozici sloučeninám hliníku a jejich příjem a pokusit se je snížit.

Jak na to?

Doporučují spotřebitelům, aby si ověřili, zda kosmetické produkty, jako jsou deodoranty a zubní pasty, které používají, obsahují sloučeniny hliníku. To j první věc. A pokud jednotlivec potřebuje používat tyto konkrétní produkty, výzkumníci doporučují, aby tak činili střídmě.

I když může být pro člověka náročnější identifikovat hliník v potravinách a vyhýbat se mu, vědci tvrdí, že dodržování pestré stravy a střídání značek by mohlo pomoci snížit expozici potenciálně škodlivé látce.

Navíc navrhují, aby se lidé vyhýbali přípravě a skladování potravin – zejména kyselých a slaných – v nepotažených hliníkových miskách nebo hrncích nebo v hliníkové fólii.

Pokud jde o ochranu novorozenců před expozicí hliníku, vědci radí, že pokud jde o jídlo, nejlepší je kojení. Pokud je to možné, je nejlepší možností kojit výhradně prvních 6 měsíců života dítěte.

Výzkumníci BfR mají také doporučení pro výrobce, kteří uvádějí na trh potravinářské výrobky. Nabádají k používání surovin s nízkým obsahem hliníku a vhodně potažených materiálů při zpracování a balení potravinářských výrobků.

Ve své studii vědci došli k závěru, že:

„Používání [materiálů určených pro styk s potravinami] vyrobených z hliníku bez povrchové úpravy nebo časté používání kosmetických přípravků obsahujících hliník by mohlo vést k trvalému překročení [tolerovatelného týdenního příjmu] u velmi velkého počtu spotřebitelů ve všech věkových skupin a vedou ke zvýšené akumulaci hliníku v těle.“

Předchozí studie spojovaly časté vystavení vysokým hladinám hliníku s neurotoxicitou (nepříznivé zdravotní účinky na centrální nebo periferní nervový systém nebo obojí), Alzheimerovou chorobou a rakovinou prsu.

Navzdory tomu zůstává nejasné, jak nebezpečné jsou sloučeniny hliníku, zda způsobují škody a za jakých okolností.

Zatímco EFSA se přiklání k přísnější regulaci potravinářských výrobků obsahujících hliník, Agentura pro toxické látky a registr nemocí uvádí, že orální expozice hliníku obvykle není škodlivá. Každopádně bychom se měli snažit omezit příjem hliníku na minimum.

Studie škodlivost hliníku potvrzují

Sponzorováno

Obava z toxicity hliníku (Al) byla prokázána v různých případech. Některé případy jsou spojeny se skutečností, že hliník je neurotoxická látka, která byla nalezena ve vysokých hladinách v mozkových tkáních pacientů s Alzheimerovou chorobou, epilepsií a autismem. Další případy se týkají kojenců, zejména předčasně narozených dětí a dětí se selháním ledvin, u kterých existuje riziko rozvoje centrálního nervového systému (CNS) a kostní toxicity. Toto riziko je důsledkem vystavení kojenců hliníku z mléčných přípravků, roztoků pro intravenózní krmení a možná z očkování obsahujících hliník. Navíc většina antiperspirantů obsahuje sloučeniny hliníku, které zvyšují vystavení člověka toxickému Al.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva