Sponzorováno

Hladovka – super na očistu nebo nebezpečná pro zdraví? 4.78/5 (18)

U krátkodobé hladovky nebo diety je důležité hodně pít - ideálně čistou vodu!

U krátkodobé hladovky nebo diety je důležité hodně pít – ideálně čistou vodu!

Hlad jako takový je zejména u mužského pokolení považován za negativní pocit, který je třeba co nejdříve zahnat vydatnou porcí jídla. Pro některé dámy zas představuje nejrychlejší způsob, jak během víkendu zapnout o číslo menší džíny. Existuje však i široká skupina lidí, která hladovění připisuje očistný a duchovní význam. Je tedy hladovka pro naše zdraví prospěšná nebo jej naopak ohrožuje?

Různí se nejen názory, ale i zkušenosti

Nedostatek jídla byl především v době válek symbolem utrpení, na které miliony slabších jedinců doplatili životem. Není proto divu, že hlad je v myslích mnoha z nás zakořeněný jako něco, co pro naše tělo není přirozené a třeba se tomu obloukem vyhýbat. Na druhé misce vah však stojí však nejen lidé toužící shodit pár kilo ale i mniši, duchovní vůdci a léčitelé, kteří přísný půst vnímají jako nezbytnou součást zdravé existence. A pak jsou tu experimentátoři. Takoví, co při hledání odpovědí neváhají vyzkoušet všechno, ale naslouchají při tom vlastnímu pudu sebezáchovy.

Na vlastní kůži – moje zkušenost

Nejsem si jistá, zda třídenní vyloučení potravy z jídelníčku lze v pravém slova smyslu považovat za hladovku, nebo ne (moje ambice byly vydržet alespoň týden). Pravda je však taková, že jsem v rámci svého bádání opravdu cítila bolestivé kručení v břiše a vnímala jsem několik průvodních jevů, které jsou nejčastěji uváděny v literatuře (kterou jsem si předtím samozřejmě nastudovala). Bylo to v zimním období ještě během vysokoškolského studia. Za tři dny jsem vypila litry zeleného čaje, množství čisté vody, ale nesnědla jsem ani ždibec chleba. Prošla jsem si stádii silné únavy a celkové slabosti, stavem jakoby opojení mysli a nakonec nečekaného přívalu energie. Nevím, jestli to bylo způsobeno látkami obsaženými v čaji, ale v závěru třetího dne jsem měla tolik entuziasmu a chuti do práce, že jsem nedokázala celou noc zamhouřit oko. Měla jsem jasnější pohled, čistší pleť a to, po čem jsem tehdy toužila nejvíc – o 3 kila méně. Mladická nerozvážnost? Možná. S návratem malých porcí stravy (převážně ovoce) mi však přibyly i dvě ze tří shozených kil. A to mi jako odpověď do života stačilo.

Co se během hladovky v organismu vlastně děje?

Z medicínského hlediska se organismus extrémním podmínkám dokáže přizpůsobit opravdu rychle. Slouží mu k tomu mechanismy, díky kterým se jakoby přepne do úsporného režimu. Při sníženém příjmu energie se naše tělo přizpůsobí tak, že zásobami šetří, jak jen umí. Výsledkem je efekt, který s přirozeným hubnutím nemá absolutně nic společného – zpomalení metabolismu.

Zastánci hladovky se ohánějí tvrzením, že při odejmutí stravy organismus „tráví sám sebe“ zevnitř. To je sice pravda, ale odbourávání obchází ty vrstvy, kterých bychom se chtěli zbavit nejvíce – tukové polštáře. Na mnohé procesy totiž tělo nezbytně potřebuje aminokyseliny. V době, kdy bílkoviny nepřicházejí v podobě jídla, metabolismus musí sáhnout do svalové hmoty. Při hladovění proto nejprve ztrácíme to, co jsme nabyli poctivým cvičením. To však zdaleka není jediný zákeřný paradox. Nejtěžší období totiž představuje samotný návrat k běžné stravě. Organismus přivyknutí na fungování ze zásob každou porci ukládá a šetří na horší časy. Pokud tedy nebudete opatrní, všechny ztracená kila se na vás zakrátko nalepí zpět. A možná i něco navíc.

Sponzorováno

Jaké zdravotní problémy dlouhodobou hladovkou riskujete?

  • srdeční arytmie
  • oslabenou imunitu
  • Poruchu funkce nadledvin
  • poruchy spánku
  • Snížený krevní tlak a malátnost
  • avitaminózu
  • Nedokrvovanie končetin, zimomřivost
  • U žen výkyvy menstruačního cyklu
  • Nedostatek vápníku – náchylnost k zubnímu kazu, řídnutí kostí

A teď ruku na srdce. Stojí vám těch pár kilo za risk?

Krátká hladovka může být prospěšná

Pokud se minihladovka absolvuje pravidelně, může být velmi účinná. Nemusíte ani sahat po jiných metodách. Můžete ji začlenit i do udržovací kúry. Minihladovka se drží jeden, max. dva dny. Můžete si zvolit přísný režim nebo pozvolný přístup, slučitelný s prací.

Delší detoxikace může být na nepřipravený organismus zatěžující. Při krátké kúře, jakou je minihladovka se nestihnou objevit vedlejší účinky velkého povahy. Je však důležité minimalizovat případné symptomy. Je třeba vypít alespoň šest sklenic vody. Účinek minihladovky zvýšíte tím, pokud si budete kůži masírovat masážním kartáčem nebo se dobře vyrelaxujete.

Příprava na minihladovku

Minihladovka se drží od 12 hodin do 2 dnů. V jejím průběhu jíte maximálně jedno jídlo denně, například rybu připravenou na vodě nebo hnědou rýži. A pijete samozřejmě hodně vody. Kupte si minerální vodu, která vám nejvíce vyhovuje. Nejlepší je neperlivá nebo si pořiďte filtr na vodu. Před minihladovkou večeřte brzy. Mělo by to být lehké jídlo, jako je salát nebo porce hnědé rýže. Dejte si předtím i zeleninovou polévku.

Večer vypijte hodně vody, podstoupíte tak malou vodoléčbu. Sytou večeří byste totiž zbytečně roztáhli žaludek a na další den by vám kručelo v břiše. Pokud jste dosud jedli tři až pětkrát denně, může být pro váš žaludek minihladovka dost těžká. Zkuste si však vzpomenout, jak jste nemohli jíst, když jste byli nemocní. Tělo si zvykne, vše však závisí i na vaší psychice. Když alespoň několik hodin nebudete požadovat od svého těla, aby trávilo potravu, umožníte mu soustředit se na odstraňování toxinů.

Alternativou je jíst pouze jednou denně, ale přitom pít stále hodně vody, zeleninové šťávy nebo bylinkového čaje. Nejlepší je sníst jídlo uprostřed dne. Jde spíše jen o něco lehkého, jako kousek ovoce nebo zeleniny podušené na páře.

Pokud vydržíte, budete se sebou spokojená a hrdá na to, že jste zvládli překonat touhu najíst se. Snažte se co nejvíce bavit prací a zábavou, abyste nesoustředili pouze na to, že máte prázdný žaludek. Můžete pocítit snížený krevní tlak, objeví se bolest hlavy. Vše má za následek detoxikace organizmu.

Jak vypadá den po ukončení minihladovky? Určitě byste neměli zatěžovat organismus a sníst vše, co se vám postaví do cesty. Nejezte těžká jídla, protože by vás zbytečně nafouklo a celý efekt hladovky by byl pryč. K snídani začněte jogurtem a ovocem a v průběhu dne své jídlo postupně obohacujte.

Co dá tato minihaldovka vašemu žaludku a organismu? Pročistili jste si stěny žaludku. Trávicí šťávy si oddechly, pročistili jste si střeva a krev. Snížili vysoký krevní tlak. Upravili špatný cholesterol, uvolnily větry, zmírnily pálení žáhy. Minihladovka je úžasná možnost, jak tělu pomoci nadopovat se energií a čerstvosti. Je to jakýsi úvod do vašeho zdravého životního stylu. Kratší minihladovku rozhodně zkuste.

VIDEO: LÉČBA PŮSTEM – francouzský dokument, 2012

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva