Genciánová violeť (lidově genciánka nebo genciálka) je antiseptické barvivo, které se používá k léčbě plísňových infekcí kůže (například pásový opar nebo aftů). Má také slabé antibakteriální účinky a může být použita i na drobné řezné rány a odřeniny tak, aby se zabránilo infekci. Používat byste měli genciánku pouze tehdy, pokud vám ji předepíše lékař.
Kdy se dá používat Genciánová violeť?
Dá se použít k léčbě těchto kožních problémů:
- Plísňové infekce, včetně plísňových infekcí kůže, orální kandidóza (afty) a vulvovaginální kandidóza. Genciánka byla použita také k léčbě aftů u pacientů, kteří jsou HIV pozitivní.
- Povrchové bakteriální kožní infekce, jako jsou infikované ekzémy, chronické vředy. Hořec fialové mohou být také účinné proti vůči zlatému stafylokokovi Staphylococcus aureus (MRSA).
- Orální leukoplakie (bílé plaky na okrajích jazyka). Tento stav se vyskytuje u pacientů s oslabenou imunitou, zejména HIV-pozitivních jedinců.
Genciánová violeť bývá používána také pro další lékařské a průmyslové účely. Například:
- Aby se zabránilo infekci v pupečníkové šňůře u novorozenců.
- Ke kontrole některých střevních parazitů, např. roup dětský.
- V krevních bankách, prevence Chagasovy choroby
- Jako barvivo pro barvení struktur v oku, např. během oční chirurgie
Jak používat Genciánovou violeť?
Postupujte podle všech pokynů na obalu výrobku. Pokud si nejste jisti jakoukoliv informaci, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Sponzorováno
Před použitím doporučujeme pečlivě vyčistit postiženou oblast, dobře opláchněte a osušte. Ujistěte se, že plocha je suchá. Ideální je použití vatového tampónu, aby se zabránilo tvorbě skvrn na rukou. Aplikujte genciánku na postižené místo, obvykle jednou nebo dvakrát denně nebo podle pokynů svého lékaře. její použití se vztahuje pouze na postiženou oblast, vyhněte se použití na okolní zdravou tkáň. Ihned po použití si umyjte ruce. Vyhýbejte se samozřejmě kontaktu s očima. Pokud se lék dostane do očí, vypláchněte oblast okamžitě čistou vodou po dobu minimálně 15 minut. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud je vaše oko podrážděné.
Nezakrývejte ošetřenou plochu obvazy. Genciánka je určena k vnějšímu použití. Použití se nevztahuje na oblasti úst, nosu, uší – pokud to není doporučeno lékařem. Pokud lékař předepsal tento lék pro oblasti v ústech, dávejte pozor, aby nedošlo ke spolknutí. Tento lék je barvivo a hodně zbarví kůži a oděv. Neužívejte také na otevřené rány (kožní vředy apod.). To může způsobit trvalé „tetování“ pokožky.
Má nějaké vedlejší efekty?
Sponzorováno
Podívejte se na něteré vedleší efekty genciánky:
- může dráždit sliznice (například tkáně lemující oči, gastrointestinální trakt a pohlavní ústrojí), pokud jsou použity při vysokých koncentracích. Například, jestliže se bere orálně může způsobit nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha
- může vést ke snížení počtu bílých krvinek při podávání intravenózně (přímo do žíly)
- může dělat skvrny na kůži a oblečení; při aplikaci na vředy obarvení může být trvalé
- závažné nežádoucí účinky jsou vzácné, pokud je genciánka používána na aktuální vnější léčbu. Některé úřady varují před použitím na sliznice a otevřené rány.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články
zdravím, můžu se zeptat čím se dá smýt ze zubu? před 2 měsíci mi na něm zashnula a nevím čím to dostat dolu:/