Sponzorováno

Focusing terapie – rozvoj emoční inteligence 4.8/5 (15)

focusingFocusing je pro mnohé jemný a hloubkový proces rozvoje emoční inteligence, pro mnohé životní filozofie. Komplexně zahrnuje různé aspekty lidského bytí – mentální, emocionální, fyzické nebo instinktivní. Navíc vytváří prostor i pro ty záhadnější stránky našeho vnitřního světa, které zatím nemají jednoznačný jazyk na své vyjádření. Pracuje také s metaforami, symboly a intuicí. Focusing nám ukazuje jak se „zastavit“ v konkrétní situaci a dokázat vytvořit vnitřní prostor pro nové možnosti, pro čerstvou životní energii, která v nás chce běžet dále vpřed.

Focusing – jak lépe porozumět sám sobě

Focusing (v překladu soustřeďování se nebo zaměřování pozornosti), je přirozená lidská schopnost. Jako jednu z forem psychoterapie ji identifikoval americký filozof a psychoterapeut Eugene Gendlin, když zkoumal sebereflexivní způsob vyprávění klientů, kteří měli užitek z psychoterapie. Gendlin vydal knihy „Focusing“ (1978) a „Nech tvé tělo interpretovat tvé sny“ (1986). Institut Focusingu byl založen v roce 1986, dnes sdružuje více než 1000 certifikovaných trenérů v 40 zemích světa.

Focusing terapie – zorientujte se ve vlastním prožívání

Konflikty, bolesti a nevyřešené problémy se mohou stát zdrojem chronické bolesti nebo nemoci, vnitřní nespokojenosti, smutku, blokád nebo strachů, které nám brání ve změně a berou nám množství energie. Centrální nervový systém každodenně zpracovává velké množství informací, které jsou uloženy mimo dosah našeho běžného vnímání. K tomu, abychom se pohnuli v našem životě dále ze zaseknutých míst, potřebujeme procítit naše pocity novým způsobem.

Jak focusing funguje?

Náš organismus ví o každé situaci našeho života více, než jsme si vědomi. Hodně toho, co v životě prožíváme, vnímáme, ale často nemáme slova, kterými bychom to popsali. Například, naše tělo ví o druhých lidech více, než jsme si běžně vědomi. S trochou tréninku se dokážeme naladit na všechno to „více“, což v nás o dané situací, člověku nebo problému je.

Sponzorováno

Toto nové vědomí o konkrétní situaci nazýváme „pociťovaný smysl“. Je to jako mít specifický vnitřní kompas na každou situaci v našem životě, hmatatelný kompas, který ukazuje směr k novým, čerstvým řešením.

Pro koho je focusing terapie určena

Focusing terapie je pro každého, kdo chce nebo potřebuje porozumět lépe sám sobě, najít řešení svých problémů, dělat jasnější rozhodnutí, věřit více své intuici atd. Nejběžněji se praktikuje ve dvojici. Desetidenní trénink focusingových dovedností umožní komukoliv i bez předchozí zkušenosti s prací s vnitřním světem být schopen najít svůj vnitřní kompas a také být posluchačem v procesu někoho jiného. Specifické využití má focusing terapie v psychologickém poradenství, při práci se sny a při meditaci.

Jak focusingové sezení probíhá?

Jeden z páru, většinou se zavřenýma očima, vyjadřuje to, co cítí, co si myslí nebo vnímá. Ten druhý v páru je s ním přítomen buď v tichu, nebo vypráví, co slyší. Když se Focusing učíte ve skupině, pak se v průběhu víkendu ve dvojicích vystřídáte. Budete tedy mít šanci seznámit se s různými partnery a s tím jak pracují jejich vnitřní kompasy.

Focusing! Tento proces rozdělujeme do šesti hlavních kroků

  1. vyčištění prostoru
  2. prociťování
  3. uchopení
  4. rezonování
  5. kladení otázek
  6. přijetí

 

Focusing – jaké má přínosy

  • Cítím, že jsem víc sám sebou
  • Mám v sobě více života
  • Dokážu více poslouchat sebe a ostatní
  • Konečně se mi podařilo najít řešení situace, ve které jsem se na dlouho zasekl
  • Z toho řešení mám opravdu dobrý pocit
  • Více věřím mé intuici
  • To napjaté místo v mém břiše se konečně uvolnilo, po letech dýchám volně
  • Když takto strávím s sebou čas, je to velmi příjemné
  • Začínám si rozumět a čerpám z mých snů
  • Dokážu dělat jasnější rozhodnutí rychleji
  • Více se respektuji, jsem sebejistější
  • Mám zdravější vztah ke svému tělu

 

Sponzorováno

Na focusingu je úžasné, že nás dostává do kontaktu s naším prožíváním a s našimi emocemi na předpojmové úrovni, takže se můžeme vyhnout starým myšlenkovým schématům, které jsou mnohdy zavádějící a brání hlubšímu porozumění našim problémům a jejich vyléčení.

Kde se dočtete o focusingu více?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva