Sponzorováno

Felinoterapie – na stres, depresi i snížení krevního tlaku 4.89/5 (27)

Kočky umí léčit duši...

Kočky umí léčit duši…

U odborníků a široké škále lidí, je již dlouho známo, že kočky jsou majitelé jen těch nejpozitivnějších emocí. Tato zvířata mají schopnost léčit mnoho nemocí a pomáhají v boji proti stresu a depresi. Majitelé koček zažívají radost a cítí klid v blízkosti kočky. Tyto emoce snižují stres a normalizují práci těla; hlazení kočky snižuje tep a tím zklidňuje i krevní tlak. Lékaři zjistili, že kočky mohou pomoci při léčbě onemocnění, jako je mrtvice, artritida a ateroskleróza.

Říká se, že kdo chová kočku, je vyrovnanější a má zdravé srdce. Kočka vycítí vaši ponurou náladu, úzkost nebo depresi. Tehdy se vám uloží do klína. Vibrace z její předení se rozšiřují do celého těla a zklidňují. Je vědecky dokázáno, že předení snižuje krevní tlak a pohled na spící kočku odbourává stres.

Už jen přítomnost kočky v místnosti vyvolává pozitivní emoce. Její přítulnost, vyzařování klidu a sebevědomí a hebká srst dělají zázraky při léčbě závislostí, neuróz, různých poruch chování a mentálních poruch. Zvířecí miláček vás však zbaví i osamělosti, zatrpklosti, nezdravého puntičkářství a přehnané úzkostlivosti. Takto funguje FELINOTERAPIE, léčivá metoda v podání kočky, která funguje u dětí stejně jako u dospělých. Kočka potřebuje jen minimální péči, proto je ideální pro lidi s omezeným pohybem, kteří by měli problémy zajistit pravidelné procházky pejskovi …

Ušetřete za léky

Kočky si žijí svůj život. Samy se rozhodnou, jak budou trávit čas. Ale určitě se vám do klína složí tehdy, pokud máte za sebou těžký den. Kočičí předení snižuje stres, úzkost, i krevní tlak, upravuje činnost srdce.

Kočka vám pomůže při psychických problémech, depresích, ale i bolestech vnitřních orgánů. Jak? „Jednoduše tak, že si lehne na vaše bolestivé místo, které ohřívá. Kromě toho vrní a díky vibracím se teplo dostává hlouběji k bolavému místu,“ prozrazuje felinoterapeutka.

Berlínští vědci dokonce zjistili, že vibrace, které kočky produkují při předení, se svou nízkou frekvencí postarají o to, že vaše kosti budou silnější a zlomeniny se rychleji zahojí. Nemocné místo může mít zvýšenou teplotu, může vyzařovat ultrazvukové vlny. Felinoterapeutka přiznává, že i její kocour pomáhá při depresích a vyčerpání. „Tehdy ode mě psi utíkají. Pokud mi je špatně fyzicky, je to naopak. Psi jdou ke mně, kočky se vzdalují.“

Sponzorováno

Usměrňování koček

Ne každá kočka se hodí na felinoterapii. Podmínkou je dobré zdraví a klidná povaha. Kočičí terapeutka by neměla příliš ochraňovat domácí, měla by být společenská. „Jeden z našich kocourů je příliš velká osobnost, ale především – nemá rád cizí lidí. Když k nám přijde někdo nový, prská,“ říká žena, která na felinoterapii používá pouze kocoury. Důvod je jednoduchý: „Kočka hárá čtyřikrát ročně a vydává příšerné zvuky. To kocour v bytě nedělá.“

U koček nejde v klasickém slova smyslu o výcvik, spíše o usměrňování. „Kotě je třeba brát odmalička na ruce, mazlit se s ním, drbat ho, občas ho třeba potáhnout, aby zjistil, že u dětí se stávají i takové věci. Zvířátko pracuje s nemocnými dětmi, jejichž chování je často nevyzpytatelné. Křik, pláč, dokonce ublížení musí snášet hrdinsky, aniž by na malého pacienta zaútočila.“

Terapie potkanem?

Pokud uvažujete o felinoterapii, pořiďte si doporučení od lékaře. Na terapii nemůžete přijít s čerstvou ránou, s teplotou a infekčním onemocněním. „Neměli byste mít ani alergii na kočičí srst. I když … je třeba to vyzkoušet. Na jednu kočku alergii můžete mít a na druhou nemusíte,“ tvrdí felinoterapeutka.

Petra Moncmann zkouší i terapii drobnými hlodavci, přesněji potkanům. „Je to speciální rasa potkana, který je měkoučký, tvarovatelný a nechá se sebou dělat cokoliv.“ Jeho výhodou je to, že ho můžeme vzít ke klientovi. Kočka je zvyklá na své prostředí, proto klienti přicházejí za ní. Jak probíhá terapie? „Je lepší, pokud budoucí klient přijde dvakrát až třikrát na zdvořilostní návštěvu a až potom se začne s terapií. Dáváme si pozor na hygienu – kocourovi ostříháme drápky a dezinfikujeme ho. Stejně se vydezinfikovává klient, zejména tehdy, když má sám doma nějaké domácí zvířátko a nese jeho pach.“ Pak už může začít samotná terapie. Je to vlastně přímý kontakt s kočkou – hra, komunikace, doteky a pozorování. Na rozdíl od psa kočka vyžaduje mnohem větší úsilí při navazování kontaktu, čímž se rozvíjí koncentrace, komunikace a motorika. Půlhodina s kocourkem vás bude stát asi 200 Kč.

Kombinace psa a kočky

Petra Moncmann říká, že na terapii je ideální kombinace psa a kočky. „Někteří klienti se bojí zvířat, a tak je lepší, když začnou s menší kočkou a pak plynule přejdou na psa. Takovou kombinaci si vyzkoušela sedmnáctiletá, drogově závislá Barbora, která jistý čas strávila na psychiatrii, pak pobyla pár měsíců v resocializačním centru. Kocour ji dostal z deprese a když se postupně dostala k psovi, začala s ním chodit ven, potkávat jiné lidi a komunikovat. Terapie u ní vzbudila zájem o navazování kontaktů s okolním světem. Dnes, i díky zvířecím doktorům dvacetiletá Barbora normálně funguje.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Felinoterapie

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva