![Eugenol je hlavní složkou [70% až 90%] éterického oleje z hřebíčku (Syzygium aromaticum)](https://www.rehabilitace.info/wp-content/uploads/2021/04/eugenol.jpg)
Eugenol je hlavní složkou [70% až 90%] éterického oleje z hřebíčku (Syzygium aromaticum)
Zajímavé účinky eugenolu
O eugenolu jste možná už někdy slyšeli. Eugenol (často ve formě hřebíčkového oleje) třeba běžně používají zubaři, protože je antiseptický a protizánětlivý. Často ho aplikují na dásně, aby zabíjeli choroboplodné zárodky a zmírňovali bolest v zubních ordinacích – třeba při extrakci zubů a čištění zubních kanálků.
Kromě toho je hřebíčkový olej, stejně jako skořicový, bazalkový a muškátový olej – každý z nich totiž také obsahuje eugenol – běžnou složkou ústních vod, zubních past, mýdel, repelentů proti hmyzu, parfémů, potravin a různých veterinárních léků.
Předběžný výzkum ukazuje, že eugenol může mít další, dalekosáhlejší léčivé účinky. Některé studie například ukazují, že eugenol bojuje proti bakteriím a inhibuje růst mnoha hub a plísní, včetně Candida albicans, patogenu odpovědného za většinu lidských kvasinkových infekcí. V buněčných kulturách byl eugenol 1,4krát až 2,3krát účinnější proti C. albicans, respektive C. tropicalis, jak ekvivalentní dávky antifungálního farmaceutického nystatinu. Eugenol nebo hřebíčkový olej se již v některých západních zemích používá k boji proti plísňovým infekcím kůže, uší a pochvy, ale tato léčba může způsobit podráždění a dermatitidu, takže by neměla být vyzkoušena bez doporučení lékaře.
Sponzorováno
Eugenol – silný antioxidant
Předběžný výzkum také ukazuje, že eugenol je velmi silný antioxidant rozpustný v tucích, který inhibuje akumulaci produktů peroxidu tuku v červených krvinkách a udržuje aktivity antioxidačních enzymů v těle na normální úrovni. Celkové výsledky laboratorních studií na zvířatech naznačují, že pro výrazný ochranný účinek je zapotřebí pouze malého množství eugenolu, protože eugenol může být přímo „zabudován“ do buněčných membrán, což zabraňuje peroxidaci lipidů přímo na místě.
V jedné studii byly krysy otráveny tetrachlormethanem, který oxidací silně poškozuje tkáně. Krysy, kterým byl podáván eugenol spolu s tetrachlormethanem, byly podle výzkumníků silně chráněny před jeho toxickými účinky.
A konečně předběžné studie ukazují, že eugenol chrání i před kardiovaskulárními chorobami inhibicí agregace (abnormálního srážení) krevních destiček. V testech zabránil eugenol agregaci téměř stejně dobře jako nesteroidní antiflogistikum indomethacin.
Přestože je hřebíček nejbohatším rostlinným zdrojem eugenolu, ve významném množství se eugenol vyskytuje také v dalším koření, třeba v bazalce, muškátovém oříšku, kurkumě, bobkovém listu, yzopu, oreganu, majoránce a mnoha dalších kulinářských a léčivých rostlinách. Stejně jako většina éterických olejů a jejich hlavních složek může být olej z hřebíčku toxický i při relativně nízkých koncentracích, pokud je užíván vnitřně nebo pokud je absorbován kůží (nikdy nenanášejte éterické oleje přímo na pokožku). Požití vysokých dávek, stejně jako při předávkování, může způsobit vážné poškození jater.
Eugenol je nejhojněji zastoupenou složkou hřebíčkového oleje a má se za to, že je zodpovědný za jeho aroma, a jeho příznivé i škodlivé účinky.
Výtažky z hřebíčku se nicméně nacházejí v mnoha krémech na pokožku, sérech a olejích do koupele a občas i v zubní pastě – to pro možný účinek eugenolu při zmírnění bolesti zubů nebo bolestivých dásní a v náplních elektronických cigaret. Kromě toho byl eugenol ve vyšších dávkách používán jako organický insekticid v domácnostech a zahradách.
Sponzorováno
Uvážlivé používání čerstvých nebo sušených bylin a koření obsahujících eugenol je bezpečnější způsob konzumace eugenolu a dokonce i malé množství může poskytnout cenné antioxidanty.
Studie o eugenolu a zdroj článku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články