Obsah článku
Když prochladne, chystáte se na operaci nebo máte celiakii, tělo posílí enzymoterapie. Nestojí málo a v podstatě neléčí. Tak proč byste ji měli užívat? Protože vám za ni tělo poděkuje. Enzymoterapie není nejlevnější, ale pro organismus je prospěšná.
Když něco sníte, získáte z jídla energii. „Aby se tak stalo, v těle proběhne asi dvacet složitých chemických reakcí,“ představuje výkonné pracovníky chemických procesů v těle docentka V. Rendeková. Při tolika povinnostech se stane, že selžou. Pokud už jen při pohledu na mléko utíkáte pryč, protože nechcete strávit zbytek dne v křečích na toaletě, může za to opět enzym. V tenkém střevě vám zcela chybí, nebo špatně pracuje enzym laktáza, který štěpí mléčný cukr – laktózu.
„Každý enzym má svůj tvar a zjednodušeně si lze představit, že část z něj vypadá jako miska, do níž vezme látku, tam ji rozkrájí, a potom vyplivne ven hotový produkt. Enzymy často fungují o samotě, ale někdy potřebují pomocníky – koenzymy, aby jim přinesli nebo odnesli to, co potřebují. Často jde o deriváty různých vitamínů,“ dodává docentka V. Rendeková. Enzymů je velmi mnoho a podle toho, co mají na starosti, se dělí na šest skupin.
Za vagón ananasu
Jeden z velkých úkolů enzymů je postarat se o imunitu, chránit organismus před škodlivými látkami. Prvními bariérami, které jim postaví na odpor, jsou sliznice horních cest dýchacích, oči, ústní dutina, žaludek, normální bakteriální výbava střeva a kůže. „Rozlišujeme nespecifickou a specifickou imunitu. Nespecifická dělá v lidském těle ochranku proti více záškodníkům, podobně jako policisté na ulici. Specifická imunita, to jsou už detektivové trénováni na vystopování unikajícího zločince. Když ho najdou, dají ho do evidence jako potenciálního zloducha, který může leckdy dělat problémy.“
S jistou zásobou enzymů se narodí každý z nás a absolutní většinu si tělo nepřetržitě vyrábí. Čím jsme starší, tím pomaleji to jde. Doplácí na to celé tělo, krev se například dobře nepročistí od odpadů, což pocítí žlázy, jednotlivé orgány a imunita. Bez dobře fungujících enzymů nás rychleji zdolají nachlazení, virózy nebo záněty, průvodci téměř každé nemoci. „Přirozené, tělem produkované enzymy ochraňují organismus před nemocemi a pokud chybí, je třeba je doplňovat. Je samozřejmě dobré jíst hodně zeleniny a ovoce, což jsou zásobárny enzymů, ale kdybychom je chtěli získávat pouze takto, museli bychom každý den sníst obrovské množství. Vysoké dávky enzymů obsahují ananas a papája, a těch bychom museli každý den zkonzumovat možná za vagón,“ podotýká odborník.
Osvědčeným způsobem získávání enzymů je užívání přípravků s výtažky rostlinných a živočišných enzymů. Tabletky jsou speciálně obaleny tak, aby enzymy nerozložilo kyseliny již v žaludku, z něj se dostanou přes tenké střevo do krve, která je roznese na místa, které je potřebují nejvíce.
Sponzorováno
Kamarádi s vitamíny
Enzymoterapie nejvíce zabírá při zánětech. „V těle po nich doslova uklidí, takže se lépe ubrání infekcím horních cest dýchacích, zejména chronické bronchitidě. Zabírá i při urologických a gynekologických zánětech, vaginální mykóze a při obávaných krevních sraženin,“ říká odborník. Připomíná, že enzymoterapie je pomocná léčba, neléčí příčinu nemoci. Enzymy rozkládají to, co je při zánětu v těle nadbytečné. Dávky enzymů je vhodné užívat před operacemi i po nich, rány se spíše zahojí. Enzymoterapii doporučují lékaři onkologickým pacientům po radioterapii a chemoterapii, aby se rychleji zbavili nepříjemných otoků. Pomáhají i při zánětlivých revmatických onemocněních. Enzymy nemívají vedlejší účinky, přesto by se o jejich užívání měli s lékařem poradit těhotné a kojící ženy a lidé, kteří mají problémy se srážlivostí krve. Citlivější organismus může reagovat nadýmáním nebo průjmem. „Pro organismus jsou nezbytné i vitamíny, chybí-li, ani enzymy nemohou dobře pracovat, tedy přeměňovat bílkoviny, tuky, uhlovodíky a plnit další důležité biologické úkoly,“ připomíná doktorka.
Proč máš hnědé oči?
Enzymy jsou speciální bílkoviny, které řídí složité chemické procesy v každé buňce našeho těla. Kontrolují, jak se buňky dělí a rostou, pomáhají štěpit vše, co sníme, starají se o pročištění krve i tkání, o dobré fungování ledvin a dalších orgánů. Enzymy zařídí i to, zda budeme mít modré, zelené nebo hnědé oči, nebo zda bude člověk albín, jeden z nich má totiž na starosti zásoby pigmentu v těle.
Nejznámější trávicí enzymy
Vylučují se v trávicí soustavě a pomáhají štěpit potravu, díky čemuž se živiny dostanou do krevního řečiště a tělo je využije tak, jak potřebuje.
Proteáza – podporuje trávení bílkovin, nachází se zejména v žaludečních a pankreatických šťávách
Amyláza – pomáhá štěpit škrob, je ve slinách av střevních a pankreatických šťávách
Laktázy – štěpí mléčný cukr
Sacharázy – štěpí třtinový a řepný cukr
Maltasa – štěpí sladový cukr
LEGUMÁZA – štěpí luštěniny
Slinivka břišní, pankreas, produkuje trypsin, chymotrypsin, pankreatin a lipázy. Pokud je jejich produkce nedostatečná nebo porušena, projeví se to nadýmáním, nevolností, pocitem na zvracení i zvracením.
V současné době známe v lidském těle na tři tisíce enzymů, ale tento počet není konečný. Každý z těchto enzymů má pouze jediný úkol: hodí se – jako klíč do zámku – jen k určité látce (substrátu), kterou mění zcela určitým způsobem. V organizmu pak fungují jako dokonale sehraný orchestr, čímž jsou zajištěny nesmírně složité životní mechanizmy a pochody.
Enzymy se mimo jiné podílejí:
- na všech procesech látkové přeměny
- na přeměně potravy na stavební součásti, energii a pohyb
- na odstraňování zestárlých a opotřebovaných buněk i na jejich náhradě novými buňkami
- na zneškodňování odpadních látek metabolizmu
- na nervové činnost a myšlení
- na obraně těla proti mikrobům i jiným škodlivinám
- na hojení všech druhů zánětů
VIDEO: Systémové enzymoterapie
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články