Sponzorováno

Emulgátory a zdraví – toto byste měli vědět o emulgátorech 4.71/5 (17)

  • Potravinové emulgátory jsou nezbytné pro výrobu mnoha zpracovaných potravin. Pomáhají jinak nesmísitelným složkám se smísit dohromady a vytvořit tak homogenní látku.
  • Nedávná studie naznačuje, že emulgátory - potravinářské přísady podobné detergentům - které se nacházejí v různých zpracovaných potravinách - mají potenciál poškodit či narušit střevní bariéru, což vede k zánětu a zvyšuje pak riziko nějakého chronického onemocnění.
  • Výzkum byl proveden na myších, takže je příliš brzy na to, abychom na 100% tvrdili, že byste rozhodně měli přestat jíst emulgátory. Je potřeba dalších výzkumů. Ale ledasco to naznačuje.
  • Protože vaše střevo a mozek komunikují prostřednictvím osy mozek-střevo, může změna mikrobů ve střevu ovlivnit úzkost a chování, což vede vědce ke spekulacím, že zkonzumované emulgátory mohou také ovlivnit duševní zdraví a chování.
  • Nejlepší způsob, jak se vyhnout emulgátorům ve vaší stravě, je vyhnout se zpracovaným potravinám a místo toho jíst skutečné, čerstvé a kvalitní potraviny.

Pro mnohé lidi v Evropě jsou zpracované potraviny běžnou součástí každodenní stravy. VA dokonce třeba Američané z nich získávají asi 70 procent všech přijatých kalorií. Mezi přísady, které se ve zpracovaných potravinách obvykle nacházejí, patří i emulgační přísady, neboli emulgátory. Protože jsou tak běžné, mnoho lidí nevěnuje pozornost tomu, co tyto emulgátory dělají s našim zdravím. Zvyšování povědomí o účincích přísad je ale doslova nutností. Jak se ukázalo, potravinové emulgátory skutečně ovlivňují zdraví střev a pravděpodobně přispívají ke zvyšování rizika chronických onemocnění. Pojďme si na toto téma říci více informací.

Jak potravinové emulgátory ovlivňují střeva

Potravinové emulgátory jsou nezbytné pro výrobu mnoha zpracovaných potravin. Pomáhají jinak nesmísitelným složkám se smísit dohromady a vytvořit tak homogenní látku.

Tak si třeba jako příklad vezměme oblíbenou salátovou zálivku Vinaigrette. V ní se používá ocet a olej. Pokud přidáte olej do octa, metličkou je co nejlépe promícháváte (jinak se prostě nespojí), tak vlastně emulgujete obě kapaliny. Olej a ocet se navzájem chemicky odpuzují a pokud je pak necháme stát dostatečně dlouho, znovu se oddělí. To je důvod, proč se kuchaři snažíme, aby zálivka vinaigrette nebyla připravena příliš dlouho před tím, než bude podávána. No ale toto si výrobci potravin nemohou dovolit. Musí mít zálivky krásné. A proto jsou zde emulgátory. Uměle tyto látky spojí.

Kromě toho tato aditiva zlepšují trvanlivost potravin. Polysorbát 80, lecitin a xantan jsou některé z potravinových emulgátorů, které se obvykle nacházejí v potravinách (a najdete je i na štítcích na potravinách).

Bylo by například takřka nemožné vyrobit majonézu bez použití lecitinu (ten je i ve vaječném žloutku) jako emulgátoru – pro rovnoměrné smíchání oleje a citronové šťávy. Bez emulgátorů by se složky v majonéze nevázaly tak pěkně k sobě. Emulgátory se také přidávají do chleba, do salátových dresinků, omáček, pudinků, margarínu a zmrzliny, aby byly hladší a také odolnější vůči tání.

K zamyšlení.

K zamyšlení.

Ale pozor. My tyto emulgátory jíme. Jak je to se zdravím? Nic moc. Několik studií identifikovalo emulgátor v potravinách jako jednu z přísad, které mění rovnováhu střev. Rozruší sliznice, které pak oddělují přátelské bakterie od střevních stěn. Výsledkem je dysbióza – což znamená narušení běžného složení mikroorganizmů ve střevě. Škodlivé bakterie se pak pohybují ze střeva přes výstelku a do krevního řečiště. Imunitní buňky pak napadají cizí útočníky produkcí zánětlivých sloučenin. V průběhu času se střevní zánět může stát chronickým. A tento koloběh prostě nechcete zažít.

Sponzorováno

Jak narušení střevní mikroflóry funguje?

Prostě obložení našeho gastrointestinálního traktu má jeden z nejnáročnějších úkolů v těle. Musí umožňovat vstřebávání tekutin a živin z naší stravy a zároveň působit jako bariéra, která zabraňuje vniknutí toxinů a škodlivých bakterií do našeho těla. Buňky, které tvoří střevní výstelku, vylučují gel podobný hlenu a řadu antimikrobiálních látek, které je normálně chrání před bakteriální infekcí. Ale změny v typech mikroorganismů žijících ve střevech – od pití příliš velkého množství alkoholu, přes virové infekce, užívání některých léků a ozáření – to vše může snížit integritu gastrointestinální bariéry.

Pokud se však naše střevní výstelka poškodí, mohou se specifické škodlivé bakterie pohybovat z našeho střeva přes výstelku a do našeho krevního řečiště. Imunitní buňky v krvi pak rozeznávají a pokoušejí se napadnout cizí útočníky produkcí zánětlivých sloučenin. V průběhu času to může mít za následek chronickou úroveň zánětu ve střevech a v celém těle.

Emulgátory v jídle = metabolický syndrom a riziko chronické nemoci u myší. U lidí zatím nevíme přesně

Studie vydaná v roce 2015 testovala účinky emulgátoru na zdraví laboratorních myší. Vědci přidali do jídelníčku myší E466-karboxymethylcelulózu (CMC) a polysorbát-80 (P80). Počet dávek měl za cíl modelovat příjem aditiv v mnoha zpracovaných potravinách. Po určité konzumaci potravinových emulgátorů myši nakonec získaly zánět gastrointestinálního traktu nízké úrovně. Také více jedly a více přibíraly na váze. Kromě toho měli vyšší hladinu cukru v krvi a odolnost vůči inzulínu.

To, co se stalo myším krmeným potravinovými emulgátory, se podobalo příznakům metabolického syndromu. Lidé s tímto stavem mají nadměrné množství tuku, vysoký krevní tlak a špatnou kontrolu nad hladinou cukru v krvi. Takové poruchy přispívají ke zvýšenému riziku chronických onemocnění, jako je diabetes typu 2, srdeční choroby a mrtvice. A to fakt nechcete. Přesné příčiny metabolického syndromu u lidí jsou oblastí probíhajícího lékařského výzkumu.

Autor studie k tomu řekl: „Pokud by naše poznatky z této myší studie byly aplikovány na lidi, argumentoval bych, že použití tohoto produktu v potravinářském průmyslu by mělo být omezeno, a že mnoho potravinářských přídatných látek musí být testováno na modelech, které berou v úvahu zánět nízkého stupně a rozsah, v jakém aditivum může ovlivnit střevní mikrobiotu.“

Autoři zdůrazňují, že v posledním půlstoletí došlo k obrovskému nárůstu spotřeby potravinářských přídatných látek, z nichž mnohé nebyly pečlivě testovány, protože v době, kdy byly vytvořeny vládní subjekty pověřené regulací bezpečnosti potravin, byly „obecně považované za bezpečné“.

Alternativy k emulgátorům v potravinách

Vědci nadále zkoumají souvislost mezi zdravím střev, chronickým onemocněním a emulgátory ve stravě. Mezitím je nejjednodušším způsobem, jak snížit rizika, vyhnout se syntetickým přísadám. V souladu s tím roste obliba využívání čistě přírodních zdrojů s podobnými vlastnostmi jako mají syntetizované potravinářské emulgátory.

Majonézu ještě do koše nevyhazujte…

Nadměrná konzumace kilojoulů z vysoce zpracované stravy a nedostatečná fyzická aktivita zůstávají primárními viníky metabolického onemocnění. Dietetické emulgátory jasně ovlivňují metabolické zdraví myší, ale není známo, zda emulgátory ovlivňují lidské zdraví. Lidé konzumují přírodní emulgátory po tisíce let, zatímco myši nemají emulgátory zahrnuty ve své normální stravě.

K rozvoji metabolického syndromu přispívá více faktorů. Nadměrná konzumace kilojoulů z vysoce zpracované stravy a nedostatečná fyzická aktivita zůstávají primárními viníky a měly by být řešeny jako první.

Tyto studie tak ještě zvyšují důležitost vaření pomocí čerstvých surovin a vyhýbání se nebo minimalizaci používání zpracovaných potravin. To je velmi důležité. Každý by měl začít číst štítky o složení potravin a více si uvědomovat, čím skutečně živí své tělo a svou rodinu.

A co si ještě na toto téma přečíst?

VIDEO: Způsobují emulgátory ve zmrzlině deprese?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Emulgátory a zdraví – toto byste měli vědět o emulgátorech”

    1. Michal napsal:

      Nechtějí doufám ti dva rádoby odborníci, ale lépe řečeno šašci.. Nechtějí doufám tvrdit, že psychika a jídlo nemá žádný vliv. To snad né ne. Komu můžu na vlastním zdraví prezentovat efekt fyzický i psychický nezdravého jídla. Myslím že kdyby jste tu změnu na mě viděli, už by jste nepotřebovali pochybovat.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva