Sponzorováno

Elektrosenzitivita: Ohrožují nás moderní technologie? 4.67/5 (3)

elektrosenzitivitaElektrosenzitivitou jinak řečeno elektrosmogem trpí statisíce lidí. Velká Británie jako druhá evropská země, oficiálně uznala, že počítače či mobily způsobují lidem zdravotní problémy. Pobyt v blízkosti osobních počítačů, vysílačů mobilního signálu či používání mobilních telefonů způsobují podle zprávy vládní Agentury pro ochranu zdraví (HPA), některým lidem bolesti hlavy, nevolnost a bolesti svalů. „Elektrosenzitivitou“ trpí desetitisíce lidí, podle pesimistických odhadů to může být až pět procent populace. Jejich kritici si myslí, že elektrosenzitivita je výmysl, a mobily, wi-fi sítě a bluetoothové připojení jsou bezpečné. Speciální fólie na okna, metalické sítě (připomínající moskytiéry kolem postele), nalepovací čipy na mobily, přívěsky na tašky – to je jen část ochranných pomůcek, které nás mají chránit před škodlivým účinkem záření, které je třeba na mobilní či internetové připojení.

Jak přistupují k používání mobilů naši odborníci?

Například, vědec v oblasti experimentální onkologie, RNDr. Igor Belyaev, který působí v České akademii věd, řekl, že mobil využívá minimálně. Někdy ho nezvedne celé dny. Tento specialista upozornil, že pokud mluvíme o možných škodlivých účincích, neměli bychom se zaměřovat pouze na riziko rakoviny v mozku. Například, skandinávští vědci zkoumají i možnost, že radiofrekvenční záření může ovlivnit i výskyt onemocnění, které bychom si s používáním moderních technologií ani nespojily – hormonální nerovnováha, poruchy imunity, srdečně-cévní choroby, demence. Na druhé straně, ruští vědci už roky využívají léčivé aspekty radiofrekvenčního záření. Škodlivý, nebo naopak, léčivý účinek totiž závisí na četnosti, intenzitě a modulace radiofrekvenčních vln.

Odstartují žaloby?

Možná zdravotní rizika nových technologií umožní tisícům lidí přesvědčit své lékaře, že si zdravotní problémy nevymýšlejí. První oficiální potvrzení toho, že některé technologie mohou být pro lidi škodlivé, totiž podle nich otevírá možnost žalovat společnosti, které zdravotní riziko dosud odmítaly připustit. Typickým příkladem jsou mobilní operátoři, kteří své vysílače v současnosti mohou stavět prakticky kdekoliv, i v těsné blízkosti obytných domů, škol či nemocnic a bez souhlasu lidí žijících v těsné blízkosti. Argumentují tím, že dosud nebylo žádné zdravotní riziko prokázané. Ve skutečnosti se mobilní telefony používají ještě příliš krátce na to, aby bylo možné většinu z případných negativních dopadů na zdraví člověka (například zvýšené riziko výskytu rakoviny) potvrdit nebo vyvrátit.

TIP: Přečtěte si také článek o vlivu elektromagnetického záření na zdraví

Elektrosenzitivita wifi bluetooth

Pokud vám tedy moderní technologie dělají vrásky, ale nedospěli jste do stádia, že se před nimi budete chránit hliníkovým oblekem a cedníkem na hlavě, můžete udělat pár opatření, jak snížit riziko negativního účinku:

Sponzorováno

Mobil používejte maximálně 20 minut denně
Netelefonujte déle než 5 minut (v rámci jednoho hovoru), ideální je, když hovor ukončíte do minuty
– Na delší hovory používejte handsfree sadu se sluchátky (s kablíkem)
– Nepoužívejte bezdrátová bluetooth (jeden zdroj ozařování stačí, nepřidávejte si zbytečně další)
– Při telefonování držte mobil alespoň centimetr od hlavy. Pokud je hovor důvěrný, a nechcete, aby ho slyšel někdo jiný, raději ho odložte na vhodnější chvíli
Pokud bydlíte v blízkosti zářiče, informujte se u renomovaných výrobců o dostupnosti ochranných fólií na skla
– Vyhledejte si informace o nalepovacích čipech na mobil, které rozkládají gradienty nízkofrekvenčního magnetického pole, které vzniká během telefonování. Možná právě toto bude řešení, které vám bude vyhovovat.

Dokážeme se ochránit před nebezpečným zářením televizního a rádiového signálu, před vyzařováním z monitorů a obrazovek, či fluorescenčními zářivkami?

Ve Velké Británii existuje spolek ElectroSensitivity UK, který spojuje lidi trpící stejným problémem – zvýšenou citlivostí na elektromagnetické záření. Jejich překvapivě živý webový portál se hemží informacemi o různých příznacích postižení, peticemi (většinou za zrušení wi-fi zón v konkrétních obcích nebo celých městech), odkazy na různé výzkumy a vědecké studie, které se zabývají vlivem elektromagnetického záření na zdraví. Světová zdravotnická organizace (WHO) se k této otázce vyjádřila poměrně opatrně, ale radiofrekvenční záření mobilů zařadila do skupiny 2B (možné karcinogeny; celkově existují 4 skupiny: jednotka znamená zaručeně karcinogenní látky, čtyřka bezpečné látky.)

Z toho bychom mohli usuzovat, že při běžném používání mobilů (a životním stylu, který nesestává z celodenního vysedávání u notebooku, se zapnutým bezdrátovým připojením na internet), radiofrekvenční záření výrazně neohrožuje naše zdraví.

Pacienti či simulanti?

Elektrosenzitivita podle výzkumů u lidí propukne zejména jako následek intenzivního využívání mobilních telefonů nebo počítače. Projevuje se mimo jiné brněním v kloubech, nepravidelným srdečním rytmem, zvoněním v uších, způsobuje únavu a problémy s koncentrací a pamětí. Pokud je člověk nadále vystaven elektromagnetickému záření, problémy se postupně stále zhoršují.

Elektrosenzitivitou trpí častěji ženy než muži, její oběti mají často i jiné alergie. „Mnoha lidem to ničí život, musí se vzdát práce, dostávají se do izolace a lidé kolem nich jsou k nim nedůvěřiví,“ řekl deníku Daily Mail Rod Read z neziskové organizace Electrosensitivity UK, která se zabývá účinkem techniky na zdraví člověka.

Lidé „alergičtí na elektrickou energii“ ve Švédsku dostávají od vlády finanční podporu na změnu svého bytu a pracoviště tak, aby se v něm nacházelo méně rušivých elektromagnetických vln. Instalují se u nich speciální stíněné kabely, elektrické sporáky jsou nahrazeny plynovými a podobně. Všechny stěny bytů elektrosenzitivních lidí jsou také pokryté tenkou hliníkovou fólií, která brání pronikání elektrosmogu zvenčí.

Sponzorováno

Jak jste na tom vy? Bojíte se působení mobilů či wifi na své zdraví?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva