Sponzorováno

Elektronické cigarety a chřipka – je možné dostat snáz chřipku, když kouříte e-cigarety? 4.8/5 (10)

Elektronické cigarety a chřipka – je možné dostat snáz chřipku, když kouříte e-cigarety?

Co to je a jak funguje elektronická cigareta?

Pokud jste zrovna nežili dlouho a daleko od lidí někde na samotě, pak by vám mělo být dobře známo, co je to vaporizér, nebo také elektronická cigareta. Jde o zařízení, které vyrábí aerosol (což je směs malých pevných nebo kapalných částic v plynu), který je podobný cigaretovému kouři. Tento aerosol vzniká zahřátím kapalné náplně komerčně nazývané také e-liquid (česky náplň do elektronické cigarety nebo také e-náplň). Kouření probíhá podobně jako u klasické cigarety, kdy je do plic vtahován právě tento aerosol.

Jednou z výhod e-cigarety proti klasickým cigaretám je to, že v elektronických cigaretách není náplň zapálena, takže aerosol neobsahuje látky vznikající hořením, jako je třeba oxid uhelnatý. Přestože neustále panují spory o bezpečnosti či škodlivosti elektronických cigaret naproti klasickým cigaretám, některé testy už prokázaly, že významně nižší hodnoty karcinogenů měli v těle ti, kteří kouří pouze e-cigarety a odnaučení kuřáci s nikotinovými náhražkami. Je však třeba dbát na to, aby každá e-cigareta měla kvalitní e-liquid. Ale jak je to vlastně s dalším vlivem elektronických cigaret na naše každodenní zdraví?

Kouření škodí zdraví? A jak!

Nedávná nová studie na myších zjistila, že výpary z cigaretového kouře mohou narušit to, jak naše tělo reaguje na virové respirační infekce. Kuřáci cigaret tak pravděpodobně chřipku chytí snáz než nekuřáci a často mívají také závažnější projevy dané virové infekce.

Vědci se totiž ve svém výzkumu zaměřili na dva hlavní mechanismy, kterými se tělo brání nemocem. Jeden z těchto mechanismů chrání buňky proti klasickým nemocem včetně rýmy, druhý pak proti tzv. oxidačnímu stresu. Oxidační stres představuje nerovnováhu mezi tvorbou reaktivního kyslíku a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty. Na základě dlouhodobého výzkumu bylo dokázáno, že právě oxidační stres má vliv na vznik a průběh takových nemocí, jako jsou rakovina, diabetes, zánětlivé procesy, srdeční choroby a jiné civilizační nemoci. Také procesy stárnutí, které se v první fázi projevují na vzhledu kůže, mají bezprostřední souvislost se zatížením organismu oxidačním stresem.

Tyto dva mechanismy jsou něco jako dvě spojené nádoby. Pokud je jeden z nich silnější, druhý je slabší a naopak. Pokud tělo musí investovat více do obrany před oxidačním stresem, méně investuje do obrany před běžnými viry, jako je třeba zrovna rhinovirus (způsobuje chřipku a nachlazení).

Mezi faktory oxidačního stresu řadíme například kouření, přesněji řečeno cigaretový kouř. Jestliže je mu náš organismus dlouhodobě vystaven, musí investovat více do ochrany před oxidačním stresem, což má ve většině případů velmi vážné důsledky. Nezbývají pak už kapacity na ochranu před rhinoviry a snadno přijde chřipka či rýma. Což může působit, zvláště během sezóny těchto onemocnění velké komplikace.

Největší problémy ovšem nastanou, pokud jsou dýchací cesty zahlceny oběma typy stresorů. Pokud si kuřák zapálí v době, kdy na jeho organismus útočí chřipkové viry, staví tím své tělo do velmi složité pozice. To si totiž musí vybrat, proti které z obou hrozeb bude primárně bojovat. A jelikož stresorem kouření nejspíš dotyčný zahlcuje své tělo dlouhodobě, to automaticky volí právě tuto hrozbu jako primární.

Kouření a vapování – co když se setkáte s chřipkou?

Plošné rozšíření vapování je zde zatím jen asi deset let, takže je mnohem méně výzkumu o tom, jak může člověka ovlivnit vapování během chřipkové sezóny.

Nedávné studie na myších však naznačují, že i pára z e-cigaret může narušit přirozenou schopnost plic bojovat proti virovým infekcím, jako je chřipka. To může automaticky také zhoršit příznaky a zvýšit riziko komplikací. V nedávné studii vědci z Baylor College of Medicine v Houstonu zjistili, že myši, které byly chronicky vystaveny výparům e-cigaret – dokonce i páře bez nikotinu – reagovaly na chřipkový virus obecně velice špatně.

Sponzorováno

Tyto myši nedokázaly zvládnout ani malou dávku viru. Velké množství myší podlehlo infekci. Ti jedinci, kteří přežili, měli v plicích velmi hlubokou zánětlivou reakci. Dokonce i 2 týdny poté, co byl virus z těla odstraněn, vypadaly plíce stále velmi neobvykle. Myši, které nebyly vystaveny výparům elektronické cigarety a onemocněly po setkání s chřipkovým virem, se pak rychleji se zotavily. Výsledky této studie byly zveřejněny letos v The Journal of Clinical Investigation.

Myši v této studii byly vystavovány výparům e-cigarety po dobu 3 až 4 měsíců – to by měl být ekvivalent k tomu, když člověk začne vapovat jako teenager a vapuje až někdy zhruba do svých 50 let. Ale i další výzkumný důvěryhodný zdroj ukázal, že i pouhé 2 týdny expozice páry z e-cigaret mohou narušit schopnosti myší reagovat na virus chřipky. Výzkum společnosti Kheradmand také ukázal, že pára z e-cigaret ovlivňuje plicní makrofágy, imunitní buňky, které čistí dýchací cesty od infekčních, toxických nebo škodlivých částic. U myší vystavených výparům z elektronické cigarety měly plicní makrofágy abnormální nahromadění lipidů nebo tuků. Tento typ nahromadění lipidů se objevil u některých nedávných nemocí souvisejících právě s vapováním. Některé důkazy naznačovaly, že se jedná o důsledky působení oleje v e-náplních.

Ale společnost Kheradmand poté uvedla, že jejich data naznačují, že lipidy nepocházejí z náplní z elektronické cigarety, ale z abnormálního chování ochranné vrstvy hlenu v plicích. Hlenová vrstva zachycuje viry a bakterie, které imunitnímu systému umožňují jejich eliminaci.
Jelikož byla tato studie zaměřena na myši a ne na lidi, zatím není možné říci, jak tento proces přesně ovlivňuje lidské plíce. Ale společnost Kheradmand uvedla, že i tato prozatímní zjištění jsou velmi znepokojující. To, jak vapování ve skutečnosti ovlivňuje naše plíce, má určitě významný vliv na to, jak se poté organismus vyrovnává se setkáním s rhinovirem.

E-cigarety a imunitní odpověď

Zatímco tato studie probíhala u myší, výzkum vapování již ukázal, jak e-cigarety mohou poškodit plicní tkáň u lidí. Jiný výzkum zase zjistil, že páry z e-cigaret mohou narušit mechanismy boje s infekcemi plic – včetně odstranění patogenů, které se zachytí v hlenové vrstvě plic. Buňky, které lemují dýchací cesty, mají tzv. řasinkový epitel, který vytlačuje hlen z plic jako eskalátor, který se pak vyčistí kašlem. Výzkumy ukazují, že výpary mohou narušit funkci těchto řasinek a snížit citlivost osoby na kašel. Snížený reflex kašle se může objevit už po pouhých 30 vapováních e-cigarety.

Vapování (tedy kouření elektronických cigaret) může také významně ovlivnit imunitní odpověď organismu potřebnou k boji proti chřipkové infekci. Vědci zjistili, že vapování způsobuje obecné potlačení imunity, které je poznamenáno potlačením funkce imunitních buněk a změnami genové exprese, které jdou ruku v ruce se sníženou celkovou imunitní reaktivitou. Vapování může také vytvořit bariéru tvořenou epitelovými buňkami, které lemují dýchací cesty, a ta pak může být hůře propustná.

V jedné laboratorní studii vědci zjistili, že k tomu došlo, když byly lidské epiteliální buňky plic vystaveny působení e-cigarety po dobu 15 minut denně po dobu 2 až 5 dnů. To by mohlo umožnit bakteriím dostat se snáz do plicní tkáně nebo do krevního řečiště. Přestože je chřipka způsobena virem, bakteriální pneumonie je potenciální komplikací chřipky.

Jedinou námitkou však je, že většina tohoto výzkumu byla provedena v kultivovaných plicních nebo tkáňových buňkách nebo u myší.
Výzkumníci ze společnosti Kheradmand si však myslí, že není důvod pochybovat o tom, že k tomu, co vidíme u myší, by nedošlo také u lidí, protože „většina imunitních odpovědí na viry a bakteriální patogeny je u savců velmi podobná“. Imunitní reakce těla je velmi podobná jako u jiných respiračních virů, včetně běžného nachlazení. Vapování tedy může mít také vliv na to, jak dobře na ně lidé reagují. K ověření těchto zjištění je však zapotřebí ještě dalšího výzkumu.

Sponzorováno

Závěr studie i lékařské doporučení je tedy jasné. Pokud chcete zůstat zdraví, nejen nekuřte, ale zvažte i důsledky pravidelného vapování, protože jeho vliv na náš organismus prozatím nebyl důkladně prozkoumán.

A co si ještě o elektronických cigaretách přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva