Obsah článku
Nebezpečné bakterie na nás dnes číhají prakticky všude. Pokud se pohybujete v prostředí, kde je velké množství lidí či přicházíte do kontaktu s nemocnými, určí oceníte antibakteriální gel. Snížíte tak riziko infekcí, plísňových onemocnění a mnoha dalších zdravotních problémů. Role antibakteriálního gelu je v tomto případě neocenitelná a vyrobit si ho můžete klidně i doma. Jak na to? Poradíme vám v našem článku.
Levandulový antibakteriální gel
Co budete potřebovat:
Na výrobu antibakteriálního gelu z levandule budete potřebovat budete 25 až 30 kapek tea tree oleje, 9 kapek levandulového esenciálního oleje, 9 kapek hřebíčkového oleje, 16 polévkových lžic aloe vera gelu, lahvičku a misku.
Levandule se od nepaměti používala na čištění ran, což vyplývá i z jejího názvu. Slovo levandule pochází totiž z latiny a v překladu znamená „mýt“. Teprve nedávno však studie dokázaly, že levandule skutečně ničí některé formy bakterií, zastavuje růst mikrobů způsobujících infekce a že je zvláště účinná proti plísním.
Jak na přípravu?
Do misky dejte levandulový, hřebíčkový a tea tree olej a všechny spolu dobře smíchejte. Poté přidejte 16 polévkových lžic aloe vera gelu všechno dohromady smíchejte. Gel uložte na chladné místo mimo přímé sluneční světlo na 24 hodin. Protože tento gel nemá stejnou koncentraci alkoholu jako v obchodě koupené antibakteriální gely, jeho trvanlivost není neomezená a doporučujeme ho dělat v menších dávkách a spotřebovat co nejdříve.
Citrónový antibakteriální gel
Co budete potřebovat:
Potřebovat budete 175 ml vody, 2 kapky skořicového esenciálního oleje, 2 kapky hřebíčkového oleje, 2 kapky rozmarýnového oleje, 2 kapky eukalyptového esenciálního oleje, 5 kapek citrónu, 1 čajovou lžičku aloe vera gelu, lahvičku s rozprašovačem a misku.
Všechny zmíněné esenciální oleje mají antimikrobiální účinky a jejich kombinace způsobuje, že antibakteriální gel bude mít silnější účinky proti různým choroboplodným zárodkům. Aloe vera gel má zase uklidňující účinky na pokožku.
Sponzorováno
Jak na přípravu?
Všechny oleje opět smícháme dohromady i s citronovou šťávou a nakonec přimícháme aloe vera gel. Výhodou tohoto antibakteriálního gelu je, že ho nemusíte nechat odstát. Gel bude mít tekutou konzistenci, proto se doporučuje nanášet lahvičkou s rozprašovačem.
Čajovníkový antibakteriální gel
Co budete potřebovat:
Na přípravu tohoto gelu si připravte 175 ml vody, 10 kapek tea tree esenciálního oleje a 1 čajovou lžičku kastilského mýdla, misku a lahvičku s rozprašovačem.
Tea tree esenciální olej má antibakteriální, antivirové, antimykotické a protizánětlivé účinky. Hlavní složkou kastilského mýdla je olivový olej. Jeho účinky ocení zejména lidé s velmi citlivou a suchou pokožkou. Kastilské mýdlo v tomto případě působí jako povrchově aktivní látka, která způsobí rozpuštění a rozvinutí účinků tea tree esenciálního oleje.
Jak na přípravu?
Všechny ingredience smíchejte stejně jako v předchozích případech. Ani tento gel není třeba nechat odstát a používat jej můžete ihned nanášením rozprašovačem na pokožku.
Mátový antibakteriální gel s přídavkem alkoholu
Co budete potřebovat:
Pokud si chcete připravit gel s obsahem alkoholu, připravte si 2/3 šálky alespoň 60% čistého alkoholu, 1/3 šálku aloe vera gelu, 10 kapek mátového esenciálního oleje, misku, nálevku a lahvičku.
Alkohol má účinky antibakteriální, ale nejúčinnější je při vyšších koncentracích (60% – 80%). Mátový esenciální olej má na kůži nejen protizánětlivé účinky, ale kůži zklidňuje a chladí. Jeho účinky proto oceníte zejména při různých zánětech a infekcích kůže.
Jak na přípravu?
Všechny ingredience smíchejte v misce a vzniklý gel za pomoci nálevky přelijte do láhve. Nechte spolupůsobit na tmavém místě 24 hodin a pak můžete gel používat.
Pomerančový antibakteriální gel
Co budete potřebovat: 1/4 šálku aloe vera gelu, 20 kapek pomerančové silice, 5 kapek hřebíčkového oleje, 10 kapek esenciálního skořicového oleje, 10 kapek levandulového oleje, 5 kapek rozmarýnového esenciálního oleje.
Jak na přípravu?
Smíchejte všechny ingredience a uchovávejte se v opakovaně použitelných plastových flaštičkách. Je super na ruce a na plísně.
VIDEO: Od semínka k hojnosti – o esenciálních olejích
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Hygiena a zdraví, Plísně a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Jakou mají gely trvanlivost? Jak je skladovat?