Sponzorováno

Damp lifestyle neboli uvědomělé pití alkoholu – co je to a jak na to? 4.8/5 (10)

Damp lifestyle neboli uvědomělé pití alkoholu - jak na něj?Trend Damp lifestylu, neboli uvědomělého pití alkoholu, se na TikToku stalo hodně populární, zejména proto, že si lidé stále více uvědomují svůj vztah k alkoholu.

V dnešním světě mnozí lidé chtějí přijmout postupy, které se točí kolem rovnováhy a flexibility – a to i v oblasti pití alkoholu. Chtějí tento přístup k pití rozvíjet spíše než přístup „vše a nebo nic“. A to je přesně to, co „Damp lifestyle“ nabízí.

Tato metoda pomáhá lidem pěstovat zdravější návyky v oblasti pití alkoholu, aniž by se museli vzdát alkoholu úplně.

V tomto článku prozkoumáme, o čem uvědomělé pití alkoholu je, včetně jeho klíčových vlastností, výhod a výzev a jak můžete začít s tímto přístupem k pití alkoholu.

Co je to damp lifestyle neboli uvědomělé pití alkoholu<<

Co je to damp lifestyle neboli uvědomělé pití alkoholu je vlastně praktikování umírněnosti neboli všímavosti při pití alkoholu. Celá metoda je spojena se záměrným zaměřením na to, abyste se vyhnuli nadměrnému pití alkoholu.

Damp lifestyle byl původně vytvořen TikTokerkou Hanou Elson a od té doby se proměnil v jedno z nejnovějších šílenství na této platformě.

Protože Damp lifestyle není typický černobílý přístup k pití (pít ho nebo nepít), nebudete se muset s alkoholem loučit úplně. Neexistují žádná předem stanovená pravidla, která byste museli dodržovat; nejdůležitějším cílem tohoto životního stylu je pít střídmě a zároveň se vyhýbat nadměrnému pití.

Kolik je příliš mnoho?

I když neexistují žádná specifická pravidla spojená s Damp lifestylem, existují některé klinické definice, které nám pomáhají pochopit, co znamená umírněné pití, nárazové pití a nadměrné pití alkoholu.

Umírněné pití se vztahuje k pití 2 standardních nápojů nebo méně denně pro muže a 1 nápoje nebo méně denně pro ženy. Nadměrné pití se ak definuje jako pití 5 nebo více nápojů pro muže nebo 4 nebo více nápojů pro ženy při jedné příležitosti (obecně 2 hodiny).

Jak definují nejnovější kanadské směrnice nízkorizikové pití alkoholu?

Aby se minimalizovala jakákoli možná újma nebo účinky konzumace alkoholu, obecně se doporučuje pít ne více než 2 standardní alkoholické nápoje týdně. Překvapeni? Možná jste. Je to totiž obrovský pokles oproti předchozím doporučením (z roku 2011), které omezovaly ženy na maximálně 8 standardních nápojů týdně a muže na maximálně 14 standardních nápojů týdně.

Tyto definice nám v podstatě mohou pomoci pochopit, jak vypadají návyky pití s nižším rizikem pro zdraví, a také nám dávají lepší představu o tom, co je považováno za pití příliš mnoho alkoholu, pokud jde o Damp lifestyle.

Klíčové vlastnosti a rysy metody Damp lifestyle

Damp lifestyle v podstatě nabízí takový rozumný, střídmý, střední přístup k pití alkoholu, kde by se váš režim pití alkoholu nacházel někde mezi nadměrným pitím alkoholu a střízlivostí.

Damp lifestyle vám poskytne volný prostor pro to, abyste si čas od času mohli vychutnat osvěžující koktejl nebo výbornou sklenku vína, a zároveň snižuje riziko, že se alkohol stane mechanismem pro řešení problémů nebo psychologickou berličkou.

Některé z klíčových rysů metody Damp lifestyle zahrnují následující:

  • Všímavost: Damp lifestyle vás povzbuzuje k tomu, abyste si uvědomovali, kolik alkoholu konzumujete a jeho účinky na vaše tělo a zdraví. Zahrnuje opětovné přemýšlení o tom, proč pijete, a přijímání vhodných a rozumných rozhodnutí, která omezují negativní dopad alkoholu na váš každodenní život.
  • Rovnováha: Když budete v souladu s touto metodou, najdete rovnováhu mezi požíváním alkoholu a vyhýbáním se nadměrnému pití. Jde o to rozpoznat, co pro vás střídmé pití skutečně znamená. Třeba u mě to je max. 2 alkoholické drinky za jdnu akci. Víc nepotřebuji.
  • Vnímavý život: Vnímavý život znamená pomalejší, rozvážnější a pozornější přístup k tomu, co v životě děláte. V kultuře, která nutí lidi pít a pít, vám damp lifestyle pomáhá více se zamyslet nad tím, jak trávíte svůj volný čas, a přemýšlet o tom, zda opravdu potřebujete pít, abyste našli naplnění.
  • Ekologické vědomí: Výzkum naznačuje, že omezení alkoholu může účinně snížit emise související se stravou a dopad alkoholu na klima. A žít vlhko je skvělý způsob, jak omezit konzumaci alkoholu.

Výhody Damp lifestylu

Damp lifestyle vám pomůže přehodnotit vaše rozhodnutí o pití alkoholu a vytvořit struktury nebo změny myšlení, které vám pomohou snížit dopad alkoholu na váš život.

Níže jsou uvedeny některé hlavní výhody praktikování „damp“ životního stylu:

Zlepšení fyzického a duševního zdraví

Omezení příjmu alkoholu snižuje riziko kocoviny po alkoholu a bolesti hlavy nebo únavy po pití alkoholu. Z dlouhodobého hlediska výzkumy ukazují, že nízké až umírněné pití alkoholu je spojeno s nižším rizikem cukrovky, mrtvice a srdečních chorob.

Některé studie také naznačují, že snížení příjmu alkoholu a mírné pití může být spojeno s lepší celkovou náladou a duševní pohodou – ačkoli úplná abstinence stále vykazuje větší zlepšení duševní pohody.

Sponzorováno

Smysluplnější vztahy

Podle výzkumné studie z roku 2020 může nadměrné pití vést ke špatným výsledkům ve vztazích, zvýšeným konfliktům a snížení intimity. Tento životní styl vám v podstatě může pomoci vyhnout se nezdravým pitným praktikám, díky čemuž budete moci trávit čas a pečovat o lidi, které máte rádi.

Vyšší produktivita

Zkoušeli jste někdy počítat čísla a dělat nějaké grafy, když jste měli úplnou kocovinu? Propitá noc může často ztížit další den v práci – dobrý výkon prostě nepodáte. Navíc průzkum z roku 2019 zjistil, že vyšší konzumace alkoholu může vést k horšímu pracovnímu výkonu a snížené produktivitě jednoduše proto, že alkohol negativně ovlivňuje to, jak váš mozek funguje a zpracovává informace.

Pokud budete pít pozorně a všímavě, je méně pravděpodobné, že zažijete kocovinu nebo se budete druhý den cítit psychicky vyčerpaní.

Uvědomělé pití alkoholu (damp lifestyle): Jak začít

Zde je několik jednoduchých tipů, které vám pomohou začít s osvojením tohoto životního stylu:

Zamyslete se nad svými současnými návyky v oblasti pití alkoholu

Přemýšlejte o tom, proč pijete a co u vás spouští touhu pít. Přesné určení těchto potenciálních spouštěčů vám může pomoci navrhnout účinné strategie, jak se jim vyhnout nebo je minimalizovat. To je důležitý bod – tak ho nepřeskočte.

Vytvořte si personalizovaný akční plán

Stanovte si realistický limit pití alkoholu. Můžete se rozhodnout, kolik dní v týdnu smíte pít a kolik nápojů můžete pokaždé vypít. Existují dokonce super aplikace pro uvědomělé pití alkoholu, třeba jako je Sunnyside – taková aplikace vám může pomoci vytvořit personalizovaný týdenní plán založený na vašich cílech.

Buďte opatrní během večerů a párty

Jak? Může to vypadat jako střídání alkoholických nápojů s nealkoholickými nebo konzumace alkoholu s nižším obsahem alkoholu. Můžete také použít nástroj (aplikaci) pro sledování nápojů (k dispozici také v aplikaci Sunnyside), abyste měli dobrý přehled o počtu nápojů, které jste vypili.

Proveďte užitečné změny životního stylu

Můžete například zkusit pár receptů na nízkoalkoholické koktejly nebo nealkoholické koktejly nebo se vyhnout prostředím a restauracím, kde „musíte“ pít.

Neexistuje žádná univerzální metoda, jak žít „damp lifestyle“. S trochou experimentování zjistíte, co vám pomůže vytvořit udržitelné návyky v oblasti pití alkoholu.

Damp lifeestyle i úplné přestání pití alkoholu mohou vést k dlouhodobému zlepšení zdraví – damp je však lepší

Flexibilita, kterou přináší toto uvědomělé pití alkoholu, může u mnoha lidí vést k dlouhodobé změně návyků a zlepšení. Studie však ukazují, že výzvy typu všechno nebo nic často nejsou nejlepší pro dlouhodobý úspěch.

To je zdůrazněno ve studii, která analyzovala data shromážděná od více než 25 000 účastníků.

Na základě výsledků této studie byl „damp lifestyle“ pro lidi mnohem dostupnější, protože 68 % účastníků se rozhodlo alkohol takto omezit, zatímco 32 % se rozhodlo přestat úplně. A z účastníků, kteří se rozhodli žít „úplně na sucho“, pouze 38 % dokončilo výzvu se 100% úspěšností, což naznačuje, že úplné přestání nemusí být pro většinu lidí udržitelné.

Oba přístupy stále vedly k významným výhodám, včetně lepšího spánku a nálady, zlepšené produktivity a lepších stravovacích a fitness návyků.

V podstatě mít systém odpovědnosti a sledování vašeho pití alkoholu může být klíčem k vytvoření dlouhodobých, všímavých návyků a k tomu, aby byl tento životní styl ještě udržitelnější.

Překonání výzev damp lifestylu

Navzdory možným výhodám života dam lifestylu nemusí být tento životní styl vhodný pro každého – a to je zcela v pořádku. Někteří lidé zjistí, že se jim daří lépe, když se alkoholu úplně vyhýbají. Což je super a doporučuji to.

To znamená, že jakákoliv změna je obtížná, zvláště pozitivní. Damp lifestyle bude vyžadovat odhodlání a vytrvalost, zvláště když se pití stalo tak zakořeněnou součástí naší kultury. Ale dáte to, věřte mi!

Žít damp lifestyle by mohlo znamenat naučit se užívat si společenské akce bez pomoci alkoholu. Nebo to může znamenat nechat své ego sedět na zadním sedadle a zaujmout svůj postoj, když zažíváte negativitu nebo tlak vrstevníků. Praktikování tohoto životního stylu může být dokonce do určité míry považováno za „vylučující“.

Sponzorováno

V každém případě je damp lifestyle volbou, kterou musíte udělat sami. Můžete se přiblížit k úspěchu tím, že budete mít předem stanovené limity pití a akční plány a spojíte se s lidmi s podobnými cíli. A samozřejmě nezapomeňte být trpěliví – mám tím namysli sami se sebou! Možná to nepůjde hladce, ale dáte to!

A dále i o alkoholu přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva