Sponzorováno

Cizokrajní paraziti v našich matracích. Jsou tam? 4.88/5 (8)

Cizokrajní parazitiZděšení, panika a v některých případech i hnus zaplavily české domácnosti, když se před pár dny začala šířit informace, že naše domovy berou útokem cizokrajní parazité. A rovnou přes naši postel!

Nejlepší příběhy opravdu píše život. Šíření dezinformací zas pomáhá síla médií a široký záběr internetu. Stačí, aby se někde objevila krátká, ale pro lidi nějakým způsobem fascinující informace, a už se sdílí na sociálních sítích. Přesně takový „život“ ve velkém stylu začala žít informace o prý cizokrajném parazitovi, který napadl několik členů domácnosti na jihu Slovenska v nové matraci. Informace byla odvísílána v televizi, objevila se v několika denících a od té doby až dodnes žije na sociálních sítích a dalších fórech.

Byl by to fór, kdyby to bylo opravdu vtipné, ve skutečnosti však jde o smíšené informace, které bohužel mnoho lidí bere jako fakt. První a hlavní problém je v parazitovi a jeho údajném exotickém původu. Podle zprávy doštípal členy nešťastné rodiny tzv. kožojed, parazit, který nežije v našich končinách.

Při zjišťování u odborníků co je to vlastně za potvoru, kde žije a jak lidem dělá špatně, trvalo poměrně dlouho zjistit jakoukoliv odpověď. Stále kroutili hlavou, že nerozumí. Exotický parazit útočící na lidi, když jsou v posteli a zavrtává se jim pod kůži?!

„Jak souvisí matrace s parazity s kožojedem?“ Reagoval entomolog RNDr. Ľubomír Vidlička, CSc. „Vždyť kožojedi nejsou paraziti a už vůbec ne lidští. Nikdy jsem neslyšel, že by existovaly nějaké speciální parazity v matracích ani u nás, ani jinde ve světě. Jak v matracích, tak v čemkoli jiném, mohou pobývat roztoči, které by mohly u citlivých lidí způsobovat alergie.“

TIP: Jak vybrat správnou matraci do postele?

Kožojed – Nenasytný cestovatel

Pokud by i testy v případě napadené rodiny opravdu prokázaly, že kůži jim poranil kožojed, není pravda, že to byl parazit, ani že je z ciziny a nabízí se hned několik pravdepodobnejších vysvětlení, jak se k rodině „přistěhoval“, než že do ní pronikl v nové matraci.

Sponzorováno

Kožejedi jsou brouci, které si rády pochutnají na mrtvé kůži, nepohrdnou však ani vlnou, kobercem a občas masem. Nezřídka se vyskytují v muzeích. Ne jako součást sbírek, ale jako nežádoucí škůdci, kteří se na místě starých exponátů a artefaktů zřejmě cítí jako v nekonečném obchodě s potravinami. Zejména larvy kožojedů jsou nesmírně žravé.

Kožojed domácí se původně vyskytoval pouze ve střední Evropě, pak se však spolu s člověkem rozšířil do celého světa, takže se o něm dá přehnaně říci, že je to cestovatel. Přírodu velmi nemusí, mnohem častěji se vyskytuje v komorách, skladech, v lidských obydlích, ale i v ptačích hnízdech (zvlášť miluje holubí hnízda) a v norách obratlovců.

V posteli nikdo není sám

Výrobci matrací jsou přesvědčeni, že cizokrajní paraziti se mohou vyskytnout pouze v matracích z přírodních materiálů, při jejichž výrobě nebyl dodržen technologický postup, nebo se hotové matrace nevhodně skladovány a přepravovány. „Pokud se dodrží teplota zpracování materiálů při vulkanizaci kaučukovníků, která je přibližně 120 °C, paraziti nemají šanci přežít. Bezpečné matrace musí mít certifikát o hygienické nezávadnosti, a pokud byla matrace navíc vyrobena ve Vaší krajině, neměla by obsahovat cizokrajné parazity“, tvrdí Ing. Anton Chvála, marketingový ředitel slovenské firmy SEGUM.

Čtěte: Jak na správnou spánkovou hygienu?

„Nejméně se jim daří v matracích, které mají desky z gumokokosu, což je kombinace kokosového vlákna s kaučukovým mlékem. Ale mnohem důležitější než vnitřek matrace je jeho potah, měl by být z kvalitních materiálů, měl by se dát z matrace sejmout a měl by se dát vyprat alespoň při teplotě 60 °C, ačkoliv optimální je 95 °C,“ radí A. Chvála ze společnosti SEGUM.

Sponzorováno

Při výběru matrace si proto třeba všímat, zda má certifikát označení Fyto, který je zárukou toho, že při jeho výrobě, skladování a přepravě byly dodrženy všechny hygienické normy. Musí ho mít všechny matrace, které se vyrábějí a vyvážejí v rámci EU. Nezabaleno matrace raději domů netahejte a při koupi z druhé ruky počítejte se vším, protože hygiena něčeho, na čem se již spávalo, se nikdy zaručit nedá.

A dále si o matracích přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva