Sponzorováno

Chůze na podpatcích – výhody a nevýhody 4.75/5 (16)

podpatky-zdraviChůze na podpatkách je mezi fyzioterapeuty i ortopedy velmi diskutované téma. Čím dál více žen podléhá tomuto módnímu trendu a podpatky zařazuje do každodenního nošení. Podle amerických studií až 60 % žen nosí obuv na podpatcích kratší část dne, 40 % žen je nosí déle než 8 hodin denně. Jaké lze čekat důsledky v negativním i pozitivní smyslu? Začněme tedy negativními.

Negativní vliv podpatků na naše zdraví

Chodidlo jako takové není anatomicky přizpůsobeno na polohu „špičky dolů“ a už vůbec ne na zatížení přední části chodidla. Pro představu, naše hmotnost při stoji naboso a na rovné podložce rozkládá do třech opěrných bodů (pata, malíková a palcová strana). Chůze na podpatcích tedy zatěžuje hlavně prsty a oblast nad nimi, příčnou klenbu. Myslím, že spousta žen, co si vyrazí alespoň jednou za rok na ples, přesně ví, kde je pak noha bolí nebo hůř, kde jim noha oteče.

Chodidlo je tedy postiženo nejvíc, ale není jediné. Stoj na „propnutých špičkách“ mění úhlové nastavení v ostatních kloubech dolních končetin, zejména kolen, kyčlí i změny které postupují od beder až ke krční páteři. V kolenech dochází k zalomení vzad (odborně rekurvaci kolene). Když se nad tím zamyslíte, je celkem logické, že se kolena snaží uzamknout a pojistit, když je kotník z této funkce vyřazen. V kyčlích se zkracuje m.iliopsoas (bedrokyčelní sval). Tento sval má přímou souvislost se prohlubováním bederní lordózy (prohnutí ve spodní části zad). Tato pozice se sice může zdát mnoha mužům i ženám atraktivní, obzvlášť pokud jde o vystrčený zadek, ale opět se nejedná o fyziologické postavení v bederní páteři.

Sponzorováno

V ostatních částech zad, hrudní a krční se také křivky zvýrazňují. Na otázku proč nás záda po chůzi na podpatích večer bolí je tedy ze změny nastavení křivek od plošky až po přechod krční páteře a hlavy. Druhým důvodem je nedostatečné tlumení nárazů při chůzi. Pohodlná obuv by měla mít vyšší podrážku a dobře odpružovat. Boty na podpatku podrážku nemají, tím pádem se všechny otřesy nesou přes klouby dolních končetin až do horních segmentů páteře.

TIP: Další informace o podpatcích a zdraví

Má chůze na podpatku nějaké zdravotní výhody?

Sponzorováno

Možná by vás zajímalo, zda má vůbec chůze na podpatcích nějaké benefity. Ano má. Jedná se o balanční plochu na které dotyčná udržuje neustálou stabilitu. Čím je vyšší podpatek, užší špička nebo podpatek do jehly, tím se zvyšuje náročnost a tělo neustále pracuje. Je to jako trénink na bossu nebo na velkém míči, kde balancujete. Působíte tak přímo na vnitřní svaly, které páteř zpevňují a chrání před výhřezem ploténky. Navíc se postava celkově zpevňuje a ženy, které podpatky nosí, mají lepší výsledky balančních testů, než ženy které chodí převážnou část dne v teniskách.

Co dále si o podpatcích přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva