Sponzorováno

Chemoterapie – jak ji co nejlépe zvládnout? Zajímavé informace… 4.57/5 (35)

  • Chemoterapie je léčebná metoda, která využívá léky (chemické látky) k léčbě rakoviny a některých dalších onemocnění. Tyto léky jsou navrženy tak, aby ničily nebo brzdily růst a šíření nádorových buněk. Chemoterapie může být použita jako samostatná léčba nebo v kombinaci s jinými terapiemi, jako jsou chirurgie nebo radioterapie, v závislosti na konkrétním typu a stádiu rakoviny.
  • V tomto článku najdete několik způsobů, jak zvládnout chemoterapii co nejlépe.
  • Komunikujte s lékařem: Mějte otevřenou a upřímnou komunikaci se svým lékařem a zdravotním týmem. Zeptejte se na všechny otázky ohledně léčby, vedlejších účinků a možností léčebných možností.
  • Připravte se na vedlejší účinky: Chemoterapie může způsobit různé vedlejší účinky, jako jsou nevolnost, zvracení, únava, ztráta vlasů, změny chuti k jídlu a další. Mějte realistická očekávání a připravte se na to, co může přijít.
  • Podpora rodiny a přátel: Mít podporu rodiny a přátel je důležité během chemoterapie. Můžete se obrátit na blízké lidi, kteří vám mohou pomoci psychicky i fyzicky.
  • Zdravá strava: Zdravá a vyvážená strava může pomoci zvládat vedlejší účinky a podpořit vaše tělo během léčby.
  • Aktivita: Pokud to vaše zdraví dovoluje, udržujte se v pohybu. Fyzická aktivita může pomoci snížit únavu a udržet vás v kondici.
  • Uvažujte o odborné psychologické podpoře: Chemoterapie může být psychicky náročná. Popřemýšlejte o konzultaci s psychoterapeutem nebo psychologem, kteří vám mohou pomoci zvládat stres a emoční reakce.
  • Dodržujte pokyny: Je důležité dodržovat pokyny svého lékaře ohledně dávkování léků a plánování chemoterapie.
  • Získejte informace: Zjistěte co nejvíce informací o vaší léčbě a o tom, co můžete očekávat. Dobrá informovanost může snížit úzkost a strach.
  • Odpočinek je důležitý: Dávejte svému tělu dostatek času na odpočinek. Chemoterapie může způsobit únavu, a je důležité naslouchat svému tělu a dávat mu to, co potřebuje.
  • Dbejte na své emocionální a duševní zdraví: Buďte v kontaktu s vašimi emocemi a hledejte podporu, pokud ji potřebujete.
  • Každý pacient a každý případ chemoterapie jsou jedinečné, a proto je důležité individuálně přistupovat k zvládání této léčby. Nezapomeňte, že váš lékař a zdravotní tým jsou tu, aby vás podpořili a pomohli vám projít touto obtížnou dobou.

chemoterapieAno, chemoterapie má velmi špatné jméno. K jejímu špatnému jménu přispívají některé filmy, reportáže a romány, které nabízejí obraz chemoterapie jako léčby, pro kterou je typické úporné a dlouhodobé zvracení, ztráta vlasů, vyčerpání. Bohužel, zatím ještě nenatočili film o pacientovi, který si do nemocnice přijde po dávku chemoterapie a pak jde do práce – asi by byl nudný. I když možná pravdivý.

Pravda je někde uprostřed a je velmi individuální, závisí na druhu a dávek chemoterapie, stavu a reakce vašeho organismu a také vaší psychiky. Existují některé faktory, na které by bylo vhodné se zaměřit, abyste léčbu chemoterapií mohli snadněji zvládnout.

Jaký je princip chemoterapie a jak se podává?

Chemoterapie je léčba nádoru pomocí léků a jejím cílem je zabíjet nádorové buňky. Problémem je však malá metabolická odlišnost nádorových a zdravých buněk, proto při jejím podávání dochází i k zabíjení zdravých buněk. Poškození zdravých buněk se projevuje u pacientů jako nežádoucí účinek chemoterapie.

Princip chemoterapie

Princip chemoterapie lze přirovnat ke krmení slepic otráveným zrnem. Nejvíce otráveného zrna snědí nejagresivnější a nejhladovější jedinci, kteří proto zahynou. Méně aktivní jedinci snědí zrna méně a proto u nich dochází jen k příznakům otravy, z níž se zotaví. V lidském těle jsou obvykle právě nádorové buňky ty nejagresivnější (snědí nejvíce chemoterapie) a proto jsou nejvíce poškozeny. Chemoterapie tedy ničí nádorové buňky za cenu mírného poškození ostatních zdravých buněk a tkání.

Výsledný efekt je závislý i na individuální odolnosti jedinců (buněk) a proto některé typy otravy (chemoterapie) nemusí být účinné. Díky výzkumu přibývají nové léky, které působí cíleně na nádorové buňky, které umí odlišit nádorové buňky od zdravých buněk například na základě vnějších znaků. Mezi takové léky patří například tzv. monoklonální protilátky (MP), které rozeznávají některé znaky na povrchu nádorových buněk a následně je různými mechanismy zničí.

Jak se podává?

Na léčbu rakoviny se používanou mnoho komerčně vyráběné léky. Jejich působení je různé. Některé narušují části buněk, poškozují růst nebo odebírají nádoru stavební prvky potřebné pro jejich růst. Mohou se používat samostatně nebo v kombinaci, tak aby se snižovala pravděpodobnost nežádoucích účinků a zvyšoval jejich účinnost. Léčbu je možné podávat během hospitalizace v nemocnici nebo ambulantně. Mohou se podávat ve formě tablet, kapslí, injekci, infuzí nebo ve formě masti. Některé se podávají do tělesných dutin tak aby se zvýšila jejich koncentrace a účinnost v určité oblasti.

Také frekvence podávání je různá. Některé se dávají každý den, jiné jednou týden, nebo jednou za 3 týdny. Závisí to na druhu nádoru a typu přípravku. Mnozí pacienti mají do velkých žil na hrudi zavedeny speciální katetry, aby se předešlo opakovaným vpichem jehly a tím poškozování kůže a žil. Jednotlivé nádory jsou různě citlivé na chemoterapii. Mezi nejcitlivější patří nádory varlat, lymfatických orgánů. Naopak nejméně citlivé jsou nádory jater, ledviny a slinivky břišní.

Sponzorováno

Možné nežádoucí vedlejší účinky chemoterapie

Lékaři už z dlouholetých zkušeností vědí, jaké nežádoucí vedlejší účinky mohou nastat u jednotlivých typů chemoterapie. Např. ne z každé chemoterapie vypadají pacientovi vlasy. Známe pacienty, kterým nevypadaly vlasy, i když užívali typ léčby, při níž se to očekává. Existují však výzkumy o nocebu (opak placeba, tj. vsugerovaný negativní účinek než účinné látky), kdy podaly skupině lidí neúčinnou látku s informací, že je to chemoterapie a následně některým z nich vlasy vypadaly. Není třeba podceňovat sílu sugesce, ať už v pozitivní nebo negativní.

Jako pacienti potřebujete být informováni o možných rizicích a vedlejších příznacích, ale na co potřebujete zaměřit a soustředit své síly je to, jak co nejlépe zvládnout průběh léčby rakoviny a také se zaměřit na to, co vám k tomu může pomoci a co pro sebe můžete udělat.

Zaměřte se na sebe a vnímejte své potřeby

Během léčby, a nejen během ní, byste výjimečně pečlivě měli dbát o své potřeby a snažit se je naplňovat. Počínaje fyziologickými potřebami – dostatečně odpočívat, spát, přiměřeně se hýbat, dbát na pitný režim – až po potřeby, které vám zajistí pohodlí a které jakoby „pohladí duši“. Na co při chemoterapii nejvíce dbát?

1. Spánek

Pokud neumíte dobře spát nebo trpíte nespavostí třeba jen noc před chemoterapií, je vhodné zkusit relaxační cvičení (např. autogenní trénink – naučíte se ho z příručky, CD, nebo u psychologa) nebo si vyžádat vhodné léky od vašeho ošetřujícího lékaře. Zkuste udělat vše pro to, abyste byli dostatečně odpočatí, hlavně v den podávání chemoterapie. Nedostatek spánku neovlivňuje dobře psychický ani zdravotní stav. Odpočívejte i během dne, kratší odpolední spánek dokáže dodat energii.

Samozřejmé je, že se nemáte přepínat a odpočíváte tolik, kolik potřebujete, omezíte nepotřebné aktivity a nezbytné činnosti si vhodně tak zařadí. Vhodné je, přerozdělit některé domácí práce členům rodiny a je důležité umět požádat o pomoc rodinné příslušníky a přátele. Pokud trpíte bolestmi, řešte neprodleně vhodnou medikaci se svým ošetřujícím lékařem.

2. Pitný režim

Ten je velmi důležitý. Informujte se u svého lékaře kolik tekutiny byste měli denně vypít, vyzkoušejte, co vám dělá nejlépe – mnozí pacienti upřednostňují chlazené a neperlivé nápoje. Alkohol se striktně nedoporučuje.

3. Nauzea (nevolnost)

V dnešní době existují různé léky na zvládnutí nevolnosti. Běžnou praxí je, že některé z nich se podávají již preventivně od první dávky chemoterapie. Pokud byste přesto trpěli nevolností, případně až zvracením, oznamte to svému lékaři, aby vám mohl pomoci a upravit léčbu těchto symptomů. Popřemýšlejte, jak byste si mohli pomoci i sami – například volným a pohodlným oblečením, zpříjemněním si čekání v ambulanci a během podávání chemoterapie činnostmi, které vás uklidní a rozptýlí (např. čtení poutavé knihy, poslech hudby nebo relaxační metody z rádia, práce s notebookem, ruční práce a podobně).

4. Jídlo

Většinou se pacientům doporučuje nejíst těsně před podáním chemoterapie a nepít bezprostředně před a po jídle. Zkuste jíst častěji menší porce, jíst v klidu, pomalu, jednotlivé porce důkladně rozžvýkat. Po jídle si hned nelehejte. Možná se vám dočasně změní chutě – některé potraviny vám budou méně chutnat. Můžete je proto zkusit připravit jiným způsobem nebo nahradit výživově podobným jídlem. Pokud byste pociťovali nevolnost, zkuste jíst v dobře větraných místnostech a vyhýbejte se kuchyňským pachem. V případě potřeby, konzultujte s lékařem vhodnost jiných doplňků výživy.

5. Vhodné aktivity

Pokud je to jen trochu možné, dopřejte si každý den přiměřený pohyb. Půl hodinka rychlejší chůze vám pomůže fyzicky i psychicky. Existují i ​​vědecké studie o jejím pozitivním vlivu na prožívání úzkosti, deprese a dokonce zvládání léčby chemoterapií. Pokud vás vaše práce baví a nepřepíná se v ní, zvažte, zda není pro vás vhodnější chodit do práce než raději odpočívat doma. Tato volba závisí na mnoha faktorech, jednoznačná a jednoduchá odpověď není. Snažte se naplňovat své potřeby, obklopte se dobrými věcmi, zážitky, příjemnými milovanými lidmi a zjišťujte, co by vás potěšilo.

Zvažte svůj postoj k chemoterapii

Postoj k chemoterapii jako k účinné léčbě je velmi důležitý. Může se stát, že pacienti, kteří vnímají chemoterapii jako tzv. „nutné zlo“, jako něco, co podvědomě odmítají, mohou mít větší problém s nevolností. Když si např. představíte něco odporné a odpudivé – normální reakcí je touha být od toho co nejdál, co nejvíce se oddělit, což může vyvolat i extrémní reakci na hnus – zvracení. Možná by bylo užitečné si v tichu a klidu upřímně odpovědět na otázku – jak vnímám chemoterapii? Je to můj spojenec proti rakovině? Jsem rád, že mám možnost dostávat chemoterapii? Nebo ji pociťuji jako nutné zlo, s pocitem že mi škodí a raději aby nebyla?

Změnou postoje a vnímání chemoterapie se někdy podaří zmírnit až odstranit zvracení. V případě tzv. psychogenního zvracení – zvracení a velké nevolnosti přes podaným lékem je vhodné navštívit psychoterapeuta, který vám může pomoci lépe se vyrovnat s aktuální situací. Nezůstávejte se svými problémy sami.

Chemoterapie zaznamenala od svého vzniku velké úspěchy. Přibývání poznatků vědeckého výzkumu a jejich aplikace v klinické praxi v budoucnu umožní zásadní změnu prognózy pacientů s nádorovým onemocněním.

Studie a zdroje článku

VIDEO: Jak funguje chemoterapie

VIDEO: Chemoterapie – naučné video

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva