Obsah článku
Dnes se černý kmín používá v kuchyních po celém světě díky své ořechové chuti. Kromě toho má černý kmín významné účinky na zdraví a je jednou z nejvíce ceněných léčivých rostlin v historii lidstva.
Semena černého kmínu obsahují více než 100 účinných látek, včetně některých dosud neidentifikovaných. Hlavními účinnými látkami jsou: thymoquinone, beta sitosterol, kyselina myristová, kyselina palmitová, palmitolejová kyselina, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová, kyselina arachidonová, protein, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, kyselina listová, vápník, železo, měď, zinek, a fosfor.
Černý kmín má obzvláště dlouhou historii použití v Egyptě. Dokonce archeologové při zkoumání hrobu egyptského krále Tutanchamona našli lahvičku oleje z černého kmínu, protože podle starých Egypťanů bylo nutné ji mít u sebe i při posmrtném životě.
Olej z černého kmínu
Lékaři používali olej z černého kmínu na uklidnění zkažených žaludků faraonů po jejich extravagantních hostinách. Kromě toho používali olej z černého kmínu i na bolesti hlavy, zubů, nachlazení a infekce. Královna Nefertiti, známá svou ohromující krásou, používala černý olej na posílení nehtů a lesk vlasů.
Stovky studií bylo provedeno na černém kmínu, které prokázaly, že tato semena pomáhá v boji proti nemocem zvýšené produkce kostní dřeně, jako přírodní interferon, a buněk imunitního systému.
Černý olej proti rakovině
Několik studií ukázalo, že extrakt z černého kmínu může pomoci jednotlivcům s autoimunitními poruchami, což by mohlo pomoci při boji s rakovinou. Jedna nedávná studie na oleji z černého kmínu prokázala, že je účinný proti karcinomu pankreatu, jednomu z nejnebezpečnějších a nejtěžších druhů rakoviny.
Sponzorováno
Léčba chorob dýchací soustavy
Jedním z nejčastějších a efektivních použití oleje z černého kmínu je léčba chorob souvisí s dýchací soustavou včetně astmatu, bronchitidy, revmatismu a nachlazení. Černá kmín pomáhá zvýšit tělesný výkon, stimulují menstruaci a zvýšit tok mateřského mléka u kojících matek.
Olej z černého kmínu pomáhá zklidnit nervový systém, bolest, stimuluje tvorbu moči, zlepšuje trávení a pomáhá předcházet a snižovat vysoký krevní tlak.
Semena černého kmínu jsou velmi účinné při léčbě abscesů a nádorů oka, břicha a jater, nejspíš v důsledku velké koncentrace protinádorové sloučeniny beta-sitosterol, která byla nalezena v semenech černého kmínu.
Černý kmín také stimuluje energii a pomáhá při zotavení z únavy a vyčerpání. Olej z černého kmínu je účinným lékem při kožních onemocněních, jako jsou alergie, ekzémy, akné, lupénka, má antiparazitní účinek. Užívání oleje z černého kmínu tlumí nadýmání, průjmy, může být řešením pro hemoroidy, zácpu a úplavici.
Pokud se rozhodnete užívat olej z černého kmínu, měli byste pečlivě zkontrolovat štítky a informace o výrobku! Olej z černého kmínu se často zaměňuje s olejem z černého osiva, z černé cibule, z černého sezamového semínka a s jinými produkty, ale pouze Nigella sativa je skutečným černým kmínem.
Pozitivní vlastnosti černého kmínu
- má regulační a posilující účinek na imunitní systém a proto se hodí jako podpůrný prostředek k léčbě řady onemocnění
- obsahuje hořčinu nigellin, která zmírňuje průduškové spasmy a výrazně napomáhá k odhlenění
- působí výrazně proti alergiím, senné rýmě, astmatu, ekzémům, nadýmání, ulevuje při průduškových onemocněních, trávicích a střevních potížích
- studie prokázaly snížení alergických reakcí při užívání oleje z černého kmínu až o 70%
- u kojenců a malých dětí je účinný při bolestech bříška (do 1 roku naředěný s jinými rostlinnými oleji)
- účinný je proti parazitům, virům, bakteriím a plísním a je vhodné jej používat vnitřně v době chřipkových onemocnění na posílení imunity a ochranu dýchacích cest
- hodí se k masážím suché a citlivé pokožky se sklonem k alergickým reakcím, pokožku přirozeně chrání a regeneruje
- Olej z černého kmínu je super i na pleť
A co vy? Znáte tento olej a používáte ho? Budeme rádi za komentáře.
Co si ještě o produktech z kmínu přečíst?
- TIP: Přečtěte si více o kmínovém oleji
- Benefity kmínového (kalonji) oleje pro naše zdraví
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články