Obsah článku
Za všechno mohou oříšky sibiřské borovice. Cedrový olej se vyrábí lisováním za studena z oříšků Pinus Sibirica, která byla mezi domácími obyvateli uctívána od dob starověku. Sibiřská borovice roste v panensky čisté přírodě sibiřské tajgy, kde má ideální podmínky.
Pokud se postavíte před vzrostlý cedr, ucítíte sílu, která z tohoto stromu vychází. Cítíte energii, kterou strom za svůj život střádá a kterou je schopen odevzdat. Je to životní energie. Různé prameny uvádějí různé věci, nicméně na jednom se zhodují – Cedry mají úlohu kondenzátoru kosmické energie.
Cedrový olej a jeho přírodní základ
Důležité je, aby se pro výrobu oleje použili pouze plody, které samy spadnou na zem. Předčasné shazování plodů výrazně snižuje kvalitu cedrového oleje a jeho léčivé vlastnosti, proto je u seriózních výrobců nepřípustné. Při výrobě, ba ani užívání se nesmí používat kovové nástroje, protože ničí cenné živiny.
Chutná, snadno se vstřebává a vyživuje
Tajemství léčivých schopností cedrového oleje spočívá ve výjimečném složení piniových oříšků. Vědecké výzkumy označili oříšky z cedru za bohatý zdroj bílkovin, podle některých jsou jejich množství dokonce vyšší než v mase. Cedrové oříšky obsahují aminokyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky.
Složení cedrového oleje je výjimečně pestré
Z vitamínů jsou zastoupeny zejména vitamíny A, E, D a skupiny B. Jen pro zajímavost, obsah vitamínu E je až pětkrát vyšší než v olivovém oleji. Hojnost vitaminů skupiny B výrazně zlepšuje náladu.
Při jmenování minerálů a stopových prvků by bylo jednodušší uvést ty, které cedrový olej neobsahuje. Přesto nejvíce zastoupeny jsou draslík, vápník, hořčík, železo, mangan, zinek, křemík a mnoho dalších.
Sponzorováno
Proti chřipce i alergiím
Poklad tradiční ruské medicíny se stal předmětem zkoumání odborníků z celého světa. Ruští vědci označují cedrový olej za bojovníka proti chřipce, nachlazení, kožním problémům, vředům bérce, žaludečním vředům a nejrůznějším alergickým onemocněním. Vědecké bádání dokazuje, že olej z piniových oříšků pomáhá při chronickém únavovém syndromu, podílí se na zlepšení celkové výkonnosti a obranyschopnosti organismu.
TIP: Zkuste i zdravý kokosový olej
Jak cedrový olej užívat?
Před zahájením užívání se doporučuje detoxikace, aby mohl organismus člověka lépe vstřebat živiny, které mu cedrový olej poskytuje. Při nachlazení, únavě, vysokém cholesterolu či pro posílení imunitního systému se užívají 1 až 2 čajové lžičky 2-krát denně, ideálně 30 minut před jídlem. Vždy používejte umělou nebo dřevěnou lžičku! Kúra by měla trvat alespoň měsíc, pak je třeba zopakovat ji ještě minimálně dvakrát.
Vhodný na vnější i vnitřní použití
Cedrový olej se osvědčil i při vnějším použití. Poradí si s popáleninami, kožními chorobami, lupy i vypadáváním vlasů. Dámy ocení schopnosti oleje omladit pokožku, protože jí dodává pevnost a pružnost. Dokonce je prospěšný i pro mastnou pleť, neboť eliminuje tvorbu kožního mazu. Po aplikaci na vlasy se účinek projeví ve formě lesku a hebkosti.
Čtete: I ricinový olej uzdravuje
Kolik cedrový olej stojí?
100% přírodní olej, který se vyrábí lisováním za studena, není levnou záležitostí, ale investovat do zdraví se vždy vyplácí. Cena za jedno 250 ml balení se pohybuje od 500 korun výše.
Co si dále přečíst?
- TIP: Znáte sibiřský ženšen?
- Esenciální olej Cedr atlaský (Cedrus atlantica) – účinky, vlastnosti a kontraindikace
- Esenciální olej Cedr himalájský (Cedrus deodara) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
VIDEO: O cedrech a cedrovém oleji
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Bioactivity of cedarwood oil and cedrol against arthropod pests Autoři: F J Eller, R K Vander Meer,
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Zkuste léčebný cedrový olej […]